Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > To najbardziej zaraźliwy wirus na świecie. Ogromny wzrost zachorowań w Polsce
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 17.04.2024 14:58

To najbardziej zaraźliwy wirus na świecie. Ogromny wzrost zachorowań w Polsce

Wirus, odra
Fot. Canva/ Getty Images Signature

Lekarze ostrzegają i biją na alarm. Wszystko przez gwałtowny wzrost zachorowań na chorobę zakaźną, która atakuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Liczba zachorowań w Polsce gwałtownie rośnie, natomiast w Europie w ubiegłym roku stwierdzono aż 45-krotny skok wykrytych przypadków.

Epidemiolodzy podkreślają, że wielu rodziców nie chce szczepić swoich dzieci przeciwko tej chorobie. Nie jest to optymistyczna informacja, tym bardziej że chodzi o najbardziej zaraźliwego wirusa chorobowego na świecie.

Rodzice nie chcą szczepić dzieci

Ostatnie miesiące przyniosły niepokojące informacje odnośnie wzrostu zakażeń krztuścem oraz szkarlatyną. Jak wynika z komunikatów Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w Polsce znacznie rośnie liczba przypadków na odrę, która uchodzi za zaraźliwą oraz groźną chorobę wirusową.

Wirus odry atakuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niestety, wielu rodziców nie chce szczepić swoich pociech. Statystyki odnośnie zachorowań na odrę w Polsce zmusiły Główny Inspektorat Sanitarny do działania, by zwrócił się do przedszkoli oraz szkół, aby te apelowały do rodziców oraz opiekunów dzieci.

mlody-chory-mezczyzna-przebywa-w-swoim-lozku.jpg
Fot. Freepic
Wady postawy u dzieci — jak je diagnozować i leczyć? Fizjoterapeuta tłumaczy Do polskich aptek trafią nowe produkty na bazie marihuany medycznej. To więcej możliwości dla pacjentów

Ogromny wzrost zachorowań

Jak się okazuje, wzrost zachorowań na odrę szczególnie był widoczny w okolicach Warszawy. Według epidemiologów jest to efekt spadku szczepień u dzieci. Jak wyjaśniał w rozmowie z Polsat News, Szymon Cienki, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, jednym z ostatnich przypadków jest zachorowanie ucznia z warszawskiego liceum, natomiast powiatowa stacja GIS ostrzegła kolejne placówki szkolne.

“Mamy prawie czterokrotny wzrost zachorowań, w całym 2023 roku zanotowaliśmy jedynie 36 przypadków” - tłumaczył rzecznik. Wiadomo, że od stycznia do marca tego roku potwierdzonych przypadków jest już 40, gdzie dwa lata temu było ich tylko 27. Odra atakuje nie tylko Polskę. W Europie w 2023 r. zliczono już 42, 2 tys. przypadków choroby. Z kolei w 2022 r. było ich 941. Obecnie lekarze informują o 45-krotnym wzroście.

Zobacz też: Przeanalizowali składy 24 produktów z Biedronki i Lidla. Wnioski zaskoczą niejednego - Goniec Rozrywka

Jakie są objawy odry?

Lekarze podkreślają, że rodzice nie szczepią swoich pociech. Tymczasem dwie dawki szczepionki skutecznie mogą ochronić przez najbardziej zakaźną chorobą wirusową. W Polsce po raz pierwszy szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w latach 1872-1974. Szczepić się warto, tym bardziej że wirus odry jest najbardziej zakaźnym ze wszystkich. Jak informują lekarze, po wejściu w kontakt z tym wirusem zachoruje 90 proc osób, które są na niego nieodporne. 

Przez pierwsze kilka dni występują takie objawy jak m.in. kaszel, katar, zapalenie spojówek z łzawieniem oraz bardzo wysoka gorączka. Z kolei na przekrwionej błonie śluzowej policzków zauważa się milimetrowe plamki Koplika. Później, 14 dni od zakażenia: w trzecim lub też czwartym dniu choroby występuje rumieniowa, nieswędząca, plamisto-grudkowa wysypka, zaczynająca się od linii włosów za uszami i rozprzestrzeniająca się w dół tułowia i kończyn. Odra zazwyczaj trwa 10 dni. Ciężej przechodzą ją jednak dorośli, niż dzieci.

Źródło: Polsat News

Czytaj też:

Półpasiec - komu szczególnie zagraża? 6 faktów i mitów

Kiła - diagnoza, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Groźny wirus atakuje ludzi. Bolesna wysypka prowadzi do śmierci