Toksyczne substancje w łyżkach ze znanej sieci. Nie używaj!

Wczoraj (14 lipca 2025) na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się kolejne ostrzeżenie dotyczące wyrobu do kontaktu z żywnością. Tym razem chodzi o łyżki cedzakowe sprzedawane przez popularną sieć. Jeśli masz ten produkt w domu, zrezygnuj z używania.
- Łyżki cedzakowe sprzedawane w TEDi mogą uwalniać szkodliwe substancje do żywności
- GIS ostrzega przed związkami o potencjalnym działaniu rakotwórczym
- Produkt został wycofany ze sprzedaży, a konsumenci mogą dokonać jego zwrotu
Niebezpieczne związki chemiczne w kuchennym sprzęcie
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilne ostrzeżenie dotyczące partii łyżek cedzakowych (nr 8201900100) sprzedawanych na terenie całej Polski w sklepach TEDi. Jak wskazano w komunikacie, z produktu do żywności mogą migrować pierwszorzędowe aminy aromatyczne – związki chemiczne potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. GIS podkreśla, że artykuły te nie powinny być wykorzystywane do kontaktu z żywnością, a producent wdrożył już procedurę ich wycofywania.

Czym są pierwszorzędowe aminy aromatyczne i dlaczego są groźne?
Pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAA) to związki chemiczne, które mogą powstawać m.in. w wyniku rozkładu barwników azowych stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych.
Substancje te mają udokumentowane działanie toksyczne – niektóre z nich wykazują właściwości rakotwórcze oraz mutagenne. Ich obecność w produktach mających kontakt z żywnością jest niedopuszczalna. PAA mogą przenikać do potraw podczas gotowania lub przechowywania żywności, zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury. Przeczytaj też: Rakotwórcze pestycydy w „najlepszej” herbacie. Wyrzuć, zanim podasz bliskim

Reakcja sieci TEDi i działania inspekcji sanitarnej
Firma TEDi poinformowała, że natychmiast po otrzymaniu sygnału od GIS rozpoczęła proces wycofywania produktu ze sprzedaży we wszystkich sklepach w Polsce. Dodatkowo w punktach handlowych zostały wywieszone informacje dla klientów na temat zagrożeń związanych z użytkowaniem łyżek oraz zasad ich zwrotu. Ostrzeżenie trafiło również na stronę internetową sieci.
Jednocześnie organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w sprawie pochodzenia i składu materiałów użytych do produkcji feralnej partii akcesoriów kuchennych.
Źródło: gov.pl




































