Nowe substancje na liście leków krytycznych. Łącznie ponad 400!

Krajowa lista leków krytycznych tworzona jest z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa lekowego w Polsce. Znajdują się na niej różne preparaty, między innymi wykorzystywane w leczeniu chorych na stwardnienie rozsiane, osteoporozę czy HIV. Lisa jest na bieżąco aktualizowana i właśnie dodano do niej 100 nowych pozycji. Łącznie to już ponad 400 preparatów!
Nowe leki na liście
Ministerstwo Zdrowia umieściło na liście przeszło 100 nowych substancji - dodano m.in. stosowany w leczeniu osteoporozy lek Denozumab, antybiotyk Fidaxomicinum, lek dla chorych na stwardnienie rozsiane. Lista tworzona jest z myślą o bezpieczeństwie polskich pacjentów - przypomnijmy, że w grudniu 2024 roku na liście znalazło się 301 preparatów. Były to leki, których brak stanowi poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej.
– Chcemy, żeby był zapewniony nieprzerwany dostęp do leków, by produkcja leków odbywała się w kraju, by zabezpieczone były trwałe i nieprzerwane łańcuchy dostaw, by były stabilne źródła dostaw substancji czynnych oraz leków dodatkowych, jak również wypracowujemy zachęty dla producentów do inwestowania w produkcję substancji czynnych w terenie naszego kraju – wyjaśnił podczas prezentacji pierwszej listy wiceszef MZ Marek Kos.
Aktualna lista leków krytycznych wynosi 401 pozycji.
Polecamy: Dieta na stawy - co jeść, czego unikać?
Kwestia bezpieczeństwa
Ministerstwo Zdrowia przyznało, że od grudnia 2024 roku lista wymagała aktualizacji. W trakcie jej tworzenia brano pod uwagę m. in. miejsce wytwarzania preparatów, obecne odpowiedniki na rynku, a także średni miesięczny wolumen sprzedaży.
- Podczas przygotowywania aktualizacji przedmiotowej listy poddano analizie substancje czynne, które znalazły się w drugiej edycji Europejskiej listy leków krytycznych opublikowanej 16 grudnia 2024 r., a nie zostały objęte pierwszą Krajową listą leków krytycznych oraz propozycje substancji czynnych, które zostały zgłoszone przez krajowych konsultantów w ochronie zdrowia, głównego inspektora farmaceutycznego, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - wyjaśniło w komunikacie MZ.
Warto wiedzieć: 7 chorób, które zauważysz na stopach. Nigdy ich nie ignoruj
Koniec polskiej prezydencji
30 czerwca 2025 r. zakończyła się półroczna polska prezydencja w Unii Europejskiej, a jednym z priorytetów było właśnie bezpieczeństwo lekowe. Podczas tego czasu przejęto projekt regulacji, który zwraca uwagę na potrzebę produkcji leków na terenie Unii Europejskiej. W tym celu w przepisach zawarto bezpośrednie zachęty finansowe, ułatwienia administracyjne i ułatwienia dostępu do publicznych przetargów dla podmiotów, które spełnią cele wyznaczone przez Unię.
Źródło: PAP





































