Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nowe substancje na liście leków krytycznych. Łącznie ponad 400!
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 15.07.2025 13:13

Nowe substancje na liście leków krytycznych. Łącznie ponad 400!

Lista leków krytycznych
Fot. Shutterstock

Krajowa lista leków krytycznych tworzona jest z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa lekowego w Polsce. Znajdują się na niej różne preparaty, między innymi wykorzystywane w leczeniu chorych na stwardnienie rozsiane, osteoporozę czy HIV. Lisa jest na bieżąco aktualizowana i właśnie dodano do niej 100 nowych pozycji. Łącznie to już ponad 400 preparatów!

Nowe leki na liście

Ministerstwo Zdrowia umieściło na liście przeszło 100 nowych substancji - dodano m.in. stosowany w leczeniu osteoporozy lek Denozumab, antybiotyk Fidaxomicinum, lek dla chorych na stwardnienie rozsiane. Lista tworzona jest z myślą o bezpieczeństwie polskich pacjentów - przypomnijmy, że w grudniu 2024 roku na liście znalazło się 301 preparatów. Były to leki, których brak stanowi poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. 

Chcemy, żeby był zapewniony nieprzerwany dostęp do leków, by produkcja leków odbywała się w kraju, by zabezpieczone były trwałe i nieprzerwane łańcuchy dostaw, by były stabilne źródła dostaw substancji czynnych oraz leków dodatkowych, jak również wypracowujemy zachęty dla producentów do inwestowania w produkcję substancji czynnych w terenie naszego kraju – wyjaśnił podczas prezentacji pierwszej listy wiceszef MZ Marek Kos.

Aktualna lista leków krytycznych wynosi 401 pozycji. 

Polecamy: Dieta na stawy - co jeść, czego unikać?

Kwestia bezpieczeństwa

Ministerstwo Zdrowia przyznało, że od grudnia 2024 roku lista wymagała aktualizacji. W trakcie jej tworzenia brano pod uwagę m. in. miejsce wytwarzania preparatów, obecne odpowiedniki na rynku, a także średni miesięczny wolumen sprzedaży. 

- Podczas przygotowywania aktualizacji przedmiotowej listy poddano analizie substancje czynne, które znalazły się w drugiej edycji Europejskiej listy leków krytycznych opublikowanej 16 grudnia 2024 r., a nie zostały objęte pierwszą Krajową listą leków krytycznych oraz propozycje substancji czynnych, które zostały zgłoszone przez krajowych konsultantów w ochronie zdrowia, głównego inspektora farmaceutycznego, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - wyjaśniło w komunikacie MZ.

Warto wiedzieć: 7 chorób, które zauważysz na stopach. Nigdy ich nie ignoruj

Koniec polskiej prezydencji

30 czerwca 2025 r. zakończyła się półroczna polska prezydencja w Unii Europejskiej, a jednym z priorytetów było właśnie bezpieczeństwo lekowe. Podczas tego czasu przejęto projekt regulacji, który zwraca uwagę na potrzebę produkcji leków na terenie Unii Europejskiej. W tym celu w przepisach zawarto bezpośrednie zachęty finansowe, ułatwienia administracyjne i ułatwienia dostępu do publicznych przetargów dla podmiotów, które spełnią cele wyznaczone przez Unię. 

Źródło: PAP

Lubisz energetyki? Oto jak wykańczają twoje zdrowie - możesz mieć nawet myśli samobójcze
puszka
Stany lękowe i depresja po napojach energetycznych
Wybierasz się w dłuższą drogę i do samochodu zabierasz małą, kolorową puszkę? To jeszcze nie jest najgorzej. Ale jeśli sięgasz po napoje energetyczne częściej, bo ci smakują, bo czujesz, że pobudzają cię do działania, uważaj – możesz sobie zaszkodzić.Energetyki mogą prowadzić nie tylko do bólów głowy, wzrostu ciśnienia krwi i problemów z sercem, ale – jak pokazują badania – także do uszkodzenia jelit i depresji.Energetyki mogą chwilowo dodawać energii, ale niosą ze sobą poważne skutki zdrowotne Regularne picie zwiększa ryzyko depresji, problemów z sercem i układem nerwowym Niektóre objawy mogą pojawić się szybciej, niż się spodziewasz – nawet po jednej puszce dziennie
Czytaj dalej
Ten rodzaj alkoholizmu jest najczęstszy. Pierwsze objawy są podstępne
objawy uzależnienia
Objawy najczęstszego rodzaju alkoholizmu
Chorobę alkoholową można podzielić na pięć zasadniczych typów. Jeden z nich jest szczególnie niebezpieczny i trudny do wykrycia. Rozwija się stopniowo, często pozostaje niezauważony przez długi czas. Gdy człowiek orientuje się, że coś jest nie tak, najczęściej jest już za późno. I choć początkowe objawy mogą wydawać się niewinne, nie zależy ich bagatelizować, ponieważ prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych i psychicznych. Sprawdź, czy dotyczą także Ciebie!
Czytaj dalej