Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Koniec kolejek do lekarzy. Duże zmiany dla pacjentów, lecz nie dla wszystkich
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 17.04.2024 17:06

Koniec kolejek do lekarzy. Duże zmiany dla pacjentów, lecz nie dla wszystkich

Kolejki do lekarza, Izabela Leszczyna
Fot. East News/ Jan Bielecki

Kolejki do lekarzy potrafią spędzać sen z powiek wielu polskim pacjentom. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna w lutym tego roku zapowiadała, że zmieni się sposób rejestracji do lekarza. 

Wiadomo na ten moment, że zapisy mają szybsze i prostsze, a wszystko to dzięki możliwości korzystania z e-rejestracji. Kiedy pacjenci mogą korzystać z nowego sposobu zapisów? Czy dotyczy on wizyt u wszystkich specjalistów?

Kiedy zaczną działać e-rejestracje?

W lutym tego roku Izabela Leszczyna informowała o zmianach dotyczących rejestracji do lekarzy. Chodzi o ograniczenie kolejek do specjalistów, które potrafią być bardzo uciążliwe. Zapowiadana przez polityków  e-rejestracja wkrótce wejdzie w życie. Na antenie radiowej Trójki Minister Zdrowia zapowiedziała, kiedy zacznie działać centralna e-rejestracja. "Na pewno będę chciała to wprowadzić od 1 czerwca” – poinformowała.

Warto zaznaczyć, że początkowo program będzie skierowany do określonej grupy pacjentów, gdyż elektroniczne wizyty skierowane będą do lekarzy niektórych specjalizacji. Prawdopodobnie będzie to onkologia oraz kardiologia, a wszystko przez to, że właśnie w tych obszarach skracanie kolejek jest bardzo ważne.

EN_01201039_0007.jpg
Fot. East News/ Jan Bielecki
To najbardziej zaraźliwy wirus na świecie. Ogromny wzrost zachorowań w Polsce Osoby nękane w dzieciństwie żyją krócej. Naukowcy biją na alarm

Na czym będzie polegać e-rejestracja?

E-rejestracja będzie polegać na tym, że pacjent ma najpierw dostać sms-a z umówioną wizytą, przypuśćmy, że na za tydzień, natomiast dzień wcześniej dostanie wiadomość z przypomnieniem, na którą trzeba będzie odpowiedzieć, czy przyjdzie na wizytę. "Jeśli nie będzie odpowiedzi, to wizyta przepada i powinien pan spaść na koniec kolejki" - wyjaśniała Minister Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia zadbało również o tych, którzy na co dzień nie korzystają z sieci. Chodzi głównie o wszystkie starsze osoby. "Dziś osoby starsze, seniorzy mają telefony i dzięki infolinii będą mogli się rejestrować" - zdradziła Izabela Leszczyna.

Zobacz też: Tragedia w szpitalu na Pomorzu. Nie żyje noworodek (goniec.pl)

Resort Zdrowia pracuje nad projektem tzw. odwróconej piramidy świadczeń

Na antenie radiowej Trójki Leszczyna przyznała, że uruchomienie w pełni powszechnej e-rejestracji jest dość złożonym procesem. Zdradziła jednocześnie, że na pewno w tej kadencji dostępność do lekarzy będzie po prostu większa, a kolejki znacznie krótsze.

To jeszcze nie wszystko, gdyż resort zdrowia pracuje obecnie nad projektem tzw. odwróconej piramidy świadczeń.  Cel reformy to przesunięcie pacjentów z opieki szpitalnej do ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Chodzi o to, że szpitale miałyby zajmować się tymi trudniejszymi przypadkami.

“Coraz więcej nas musi korzystać z pomocy POZ i ambulatoryjnej specjalistycznej, mniej ze szpitali. Uwolnimy lekarzy ze szpitali i ich dyżurowania, żeby mogli się nami zajmować” - zapowiadała minister zdrowia.

Czytaj też:

"Pobiliśmy rekord". Nowa lista leków refundowanych od kwietnia

Co dalej z hospicjami, także domowymi? Minister zdrowia zapowiada duże zmiany

Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia. Minister zdrowia zapowiedziała zmiany

Podali chłopcu krew z HIV, bo była tańsza. Rusza proces w sprawie krwi od więźniów
Colin Smith leży smutny w szpitalu
Kiedy niespełna roczny Colin Smith zaraził się wirusem HIV po otrzymaniu w szpitalu niezbadanej importowanej krwi, dom jego rodziców wymalowano sprejem: "ŚMIERĆ AIDS". Jego ojca zwolniono z pracy. Teraz, prawie 40 lat po śmierci chłopca, rusza proces.Z dochodzenia dziennikarzy BBC wynika, że prof.  Arthur Bloom, lekarz, który podał Colinowi skażoną krew, złamał w tym celu swoje własne zasady.  Zaledwie trzy miesiące wcześniej stworzył wewnętrzne przepisy, z których jasno wynikało, żeby nie podawać taniej importowanej krwi dzieciom. – To nie był wypadek – mówią rodzice chłopca. – Można było tego uniknąć.Chłopca leczono w szpitalu na hemofilię – rzadką chorobę krwi polegającą na zaburzeniach krzepnięcia. Terapia polegała na podawaniu czynników krzepnięcia. Rodzice zmarłego chłopca nie mieli pojęcia, że pochodziły one z krwi amerykańskich więźniów. W ten sposób w latach 80. wirusem HIV zakażono w Wielkiej Brytanii ponad 300 osób. Rodzice Colina – Colin i Janet od 40 lat walczą o sprawiedliwość. Czy jej zaznają?
Czytaj dalej
Operacja zmniejszenia żołądka. Kto się do niej kwalifikuje?
Operacja bariatryczna
Operacje bariatryczne to zabiegi ratujące zdrowie i życie. Wielu lekarz uważa, że otyłości nie można raz na zawsze wyleczyć, nawet dzięki bariatrii u wszystkich chorych. Operacja zmniejszenia żołądka jest w Polsce refundowana, ale nie każdy się do niej kwalifikuje. Sprawdź, czy Ty tak.Otyłość potrafi odebrać radość życia. Jest przyczyną stygmatyzacji, pogorszenia samopoczucia i zdrowia. Operacje bariatryczne pomagają pokonać chorobę otyłościową, zmienić życie na lepsze. Wielu osobom ratują zdrowie psychiczne, a nawet życie. 
Czytaj dalej