Tych leków nie zabieraj na wakacje. Kara to aż 25 lat więzienia

Niektóre popularne leki dostępne bez recepty w Polsce mogą być zakazane w krajach, do których wybieramy się na wakacje. Za ich przewóz grożą surowe kary, a w skrajnych przypadkach nawet 25 lat więzienia. Oto lista leków, których nie można legalnie przewozić do innych krajów.
Niektóre popularne leki z Polski mogą być zakazane w krajach, do których jedziesz na wakacje
Za przewóz leków z kodeiną, tramadolem czy pseudoefedryną grożą wysokie grzywny lub więzienie
Przed wyjazdem sprawdź przepisy w kraju docelowym, by uniknąć kłopotów na granicy
Zagraniczny urlop a leki
Jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu w kwestii leków? Nie jest to proste – zawsze pojawiają się wątpliwości w kwestii tego, co może nam się przydać podczas urlopu. Warto mieć jednak na uwadze, że niektórych leków możemy nie wwieźć do pewnych krajów. Grożą za to surowe kary. Przeczytaj: Te 4 popularne leki zwiększają wrażliwość na słońce i ryzyko rozwoju raka skóry
- Do zagranicznego wyjazdu powinniśmy się przygotować wyjątkowo starannie, jeśli chodzi o leki. Może się zdarzyć, że nawet za przewożenie niewinnych, wydawałoby się, leków bez recepty, w dodatku na własny użytek, w innym państwie grożą surowe kary. Musimy mieć świadomość, że nie wszędzie obowiązują takie przepisy, jak w Polsce czy Unii Europejskiej. Każdy kraj ma swoje regulacje w tym zakresie - zaznaczała w rozmowie z WP abcZdrowie farmaceutka Dominika Lewandowska.
Jak doradza ekspertka, należy sprawdzić obostrzenia dotyczące nie tylko wywożenia leków z Polski, ale też zasady wwożenia konkretnych leków obowiązujące w państwie, do którego się wybieramy. Pomocna będzie w tym strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
"Choroba z piekła rodem” dotyczy 3 mln Polek. Wystartowało bezpłatne leczenie Ten nowotwór długo nie daje objawów. W Polsce zbiera tragiczne żniwoTych leków lepiej nie zabieraj na wakacje. Możesz mieć problem
Niewielu z nas wie, że pseudoefedryna, dekstrometorfan czy kodeina, czyli składniki powszechnie dostępnych leków na przeziębienie i kaszel, mogą być w niektórych krajach zakazane. Przeczytaj: Dwa litry dziennie okazują się mitem. Wreszcie wiadomo, ile trzeba pić wody
- Wiele razy miałam sytuacje, kiedy w ostatnim momencie, tuż przed wyjazdem, uświadomiłam pacjentom, którzy wybierali się w rejony Singapuru czy Tajlandii, że nie mogą takich leków ze sobą zabrać - uświadami farmaceutka.

Wskazuje, że zakaz ten dotyczy m.in. leków zawierających pochodne opioidów. W domu warto zostawić też leki z tramadolem czy efedryną – zawierają je m.in. leki na migrenę. Przeczytaj: Nawyk, który zwiększa ryzyko migreny. Wielu z nas wciąż to robi
- W Afryce czy Azji przepisy dotyczące wwożenia takich substancji są wyjątkowo zaostrzone, więc możemy dostać grzywnę, a nawet karę więzienia – ostrzega farmaceutka.
Za przewiezienie tramadolu do Egiptu można trafić do więzienia nawet na 25 lat. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich tramadol i kodeina to substancje zabronione - ich przewóz może skutkować wysoką grzywną lub karą pozbawienia wolności. Z kolei za wwiezienie pseudoefedryny do Japonii narażamy się na nawet 10 lat więzienia.
Czy za granicę można zabrać leki psychotropowe?
W przypadku leków psychotropowych wymagane jest specjalne pozwolenie. Jak tłumaczy ekspertka, wniosek trzeba złożyć do odpowiedniego wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego, dołączając receptę lub dokumentację medyczną z dawkowaniem.

Warto jednak mieć na uwadze, że pozwolenie jest ważne 30 dni, a co więcej dotyczy tylko opuszczenia Polski - wwożenie leków do danego kraju może podlegać innym, lokalnym ograniczeniom, z którymi należy się zapoznać.
Źródło: WP, Pacjenci.pl



































