Wystarczy, że wlejesz to do pralki, a brud i zarazki znikną w mgnieniu oka!
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że pralka, urządzenie kojarzone ze świeżością i czystością, może stać się siedliskiem groźnych zarazków. Naukowcy ostrzegają, że codzienne pranie, szczególnie w niskich temperaturach, nie zawsze jest w stanie skutecznie usunąć wszelkie bakterie. Jakie mikroorganizmy mogą bytować w naszych pralkach? Jak zapobiec ich namnażaniu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Groźne bakterie w pralce
Charles Gerba, profesor mikrobiologii z Uniwersytetu Arizony, przeprowadził badania nad mikroorganizmami bytującymi w pralkach. Wyniki są szokujące – pralki, które mają odświeżać i oczyszczać nasze ubrania, mogą być źródłem niebezpiecznych bakterii. Według profesora Gerby, najwięcej zarazków osadza się na naszej bieliźnie, która – choć wydaje się czysta – zawsze zawiera śladowe ilości kału. To właśnie w resztkach odchodów mogą znajdować się groźne wirusy i bakterie, takie jak wirus zapalenia wątroby typu A, norowirus, rotawirus, salmonella czy Escherichia coli (E. coli).
Czy trzeba myć mięso przed smażeniem? Wiele osób popełnia ten błąd Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytówSoda oczyszczona i ocet – naturalny duet do czyszczenia pralki
Pralka, jeśli chcemy, by była czysta, wymaga regularnego czyszczenia – innej drogi nie ma. Doskonałym sposobem na oczyszczenie jej z zarazków jest użycie mieszanki sody oczyszczonej i octu. Wystarczy wsypać około 150 gramów sody do przegródki na proszek do prania, a 150 ml octu wlać do pojemnika na płyn zmiękczający. Następnie ustawiamy pralkę na najwyższą temperaturę i najdłuższy program prania. Taki zabieg nie tylko eliminuje bakterie i brzydkie zapachy, ale także usuwa niszczące pralkę kamienne osady.
Kwas cytrynowy do dezynfekcji pralki
Innym naturalnym środkiem czyszczącym, doskonale sprawdzającym się w walce z bakteriami, jest kwas cytrynowy. Aby zdezynfekować pralkę, należy wsypać 250 gramów kwasku cytrynowego do bębna pralki i ustawić ją na najdłuższy program z temperaturą co najmniej 60°C. Kwas cytrynowy skutecznie usuwa osady i jednocześnie dezynfekuje wnętrze urządzenia, zostawiając je zdezynfekowane i czyste. Taki zabieg najlepiej powtarzać raz na dwa tygodnie.
W jakiej temperaturze prać, by zabić zarazki?
Z danych statystycznych wynika, że Europejczycy najczęściej robią pranie w temperaturze od 30 do 40°C, z kolei Azjaci najchętniej piorą w zimnej wodzie. Mimo że takie temperatury są energooszczędne i przyjazne dla tkanin, to są zbyt niskie, by zabić zarazki. Eksperci zalecają, aby ubrania i pościel prane były w temperaturze co najmniej 60°C, co pozwala na skuteczne pozbycie się większości bakterii. Jeśli nie jest to możliwe, warto suszyć pranie na zewnątrz lub je prasować, co również zabije zarazki.
Zobacz też:
Po tym poznasz, że narzędzia u kosmetyczki nie są sterylne. Zdradzi je jeden szczegół