Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Jak odróżnić zawał serca od ataku paniki? Wyjaśnia lekarka
Marta Uler
Marta Uler 09.02.2025 11:07

Jak odróżnić zawał serca od ataku paniki? Wyjaśnia lekarka

zawał serca czy atak paniki?
Objawy zawału i ataku paniki są podobne Fot. Canva/staras/Getty Images

Jedno z najbardziej przerażających doznań, jakie mogą spotkać człowieka, to zawał serca. Gdy nagle pojawia się ucisk w klatce piersiowej, trudno zachować spokój i racjonalnie ocenić sytuację. Jeśli podobne uczucie obudziło cię kiedyś w nocy, dobrze wiesz, o czym mowa.

Często pierwsza myśl to: "To zawał!". W rzeczywistości może to być jednak atak paniki. Objawy są podobne, ale istnieje kilka istotnych różnic, z których warto zdawać sobie sprawę.

Ból i ogromny strach

Osoby doświadczające nagłego bólu w klatce piersiowej od razu myślą o problemach z sercem. Ten ból może mieć charakter ucisku, to może być pieczenie lub kłucie, często także występuje także niemożność nabrania pełnego oddechu. Strach przed śmiercią oczywiście potęguje objawy, utrudniając jasne myślenie.

 

Lęk przez zawałem potrafi sparaliżować Fot. Canva/Antonio Diaz/Getty Images

A przyczyna tego zdarzenia może w ogóle nie być kardiologiczna, choć z pewnością człowiek może doświadczyć przyśpieszonego bicia serca, uczucia duszności, zawrotów głowy oraz drżenie ciała. To może być bowiem atak paniki. W jego przebiegu ból często ma bardziej przerywany, zmienny charakter i może nasilać się wraz z narastającym lękiem. 

Przeczytaj więcej o zawale serca:  Wczesne sygnały i nietypowe objawy zawału serca

Emeryci załamani prognozami ZUS. Tyle dostaną w 2025 roku Masz takie objawy? Oznaczają, że rak zajął organizm. Onkolog alarmuje

Czy to zawał? Czy atak paniki?

Dziś, gdy tempo życia bywa naprawdę zawrotne, gdy nie mamy czasu na złapanie równowagi między pracą a odpoczynkiem i gdy stres zdaje się czasem kompletnie nad nami panować, takie sytuacje mogą zdarzać się częściej. Czym się charakteryzuje atak paniki, wyjaśnia kardiolożka, Natalia Iwaniuk (NewsUkraine): to nagłe uczucie lęku, przyspieszone bicie serca, oraz przeszywający ból w klatce piersiowej. Ten stan trwa ok. 15-20 minut, po czym mija. „Atak paniki może jednak wystąpić zarówno podczas odpoczynku, jak i w czasie aktywności fizycznej” – mówi lekarka.

Atak paniki to często kłujący ból Fot. Pixabay/Pexels

Różnice w objawach między zawałem serca a atakiem paniki, wskazuje również psycholożka Eliza Kiewra (@ elizakiewra.psycholog na Instagramie):

  • Zawał serca: ból w klatce piersiowej jest ciężki, rozlany, promieniuje do lewej ręki, pleców lub szczęki. Towarzyszy mu duszność, uczucie ściskania i zimne poty, które nasilają się przy wysiłku. Objawy nie ustępują, nawet gdy próbujesz odpocząć – mogą trwać dłużej niż 20 minut.
     
  • Atak paniki: ból w klatce piersiowej jest kłujący, ostry, często pojawia się nagle, bez wyraźnej przyczyny.Serce bije szybko, oddech staje się płytki, czujesz, że zaraz się udusisz, ale nie ma promieniowania bólu do ręki czy pleców. Objawy zwykle mijają po 10-20 minutach, szczególnie gdy skupisz się na oddechu i uziemieniu.

Więcej na ten temat: Przypomina zawał, ale to coś innego. Przyczyna tego zaburzenia dla wielu bywa zaskakująca

Zawał serca - charakterystyczne objawy

Wypunktujmy dokładnie objawy zawału serca, bo każdy człowiek powinien je znać. Są to: 

  • silny, długotrwały ból w klatce piersiowej – ściskający, promieniujący do lewej ręki, pleców, żuchwy lub żołądka,
     
  • nudności i wymioty – częstsze u kobiet,
     
  • zimne poty – intensywne, często pojawiające się bez zwiastunów,
     
  • osłabienie i zawroty głowy – uczucie silnej niemocy, często z utratą przytomności,
     
  • duszność – wrażenie braku powietrza, niekoniecznie związane z wysiłkiem.

W przypadku podejrzenia zawału należy natychmiast zadzwonić po pogotowie (112 lub 999). Wskazane jest przyjęcie aspiryny (jeśli nie ma przeciwwskazań) i unikanie wysiłku do momentu przyjazdu pomocy.

Jeśli chcesz wiedzieć na ten temat więcej, poczytaj: Stan przedzawałowy to ostatnie ostrzeżenie przed zawałem. Jak go rozpoznać?

Jak radzić sobie z atakiem paniki?

Jeśli chodzi o atak paniki, to również nic przyjemnego, jednak warto uświadomić sobie, że nie jest on zagrożeniem dla życia. By go opanować, pomocne mogą być wskazówki cytowanej psycholożki:

  • oddychaj głęboko  – spróbuj techniki oddechowej 4-7-8 (wdech przez 4 sekundy, wstrzymaj na 7, wydech przez 8), aby uspokoić serce i ciało.
     
  • uziem się  – skup się na pięciu rzeczach, które widzisz, czterech, które słyszysz, trzech, które czujesz – pomoże to wrócić do rzeczywistości.