Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ważny lek na cukrzycę bez refundacji. Będzie kosztował 200 złotych
Daria  Siemion
Daria Siemion 06.09.2024 14:48

Ważny lek na cukrzycę bez refundacji. Będzie kosztował 200 złotych

Apteka
Fot. Shutterstock / Mino Surkala

Ministerstwo Zdrowia informuje, że nie będzie refundowało ważnego leku na cukrzycę. Lek bez refundacji będzie kosztował prawie 200 zł.  Resort zdrowia zaznacza, że dostępne są alternatywne preparaty, ale – jak ustaliliśmy – brakuje ich w aptekach. Sprawdziliśmy, jak ta zmiana wpłynie na życie pacjentów.

Trulicity bez refundacji od końca września

Zgodnie z najnowszym komunikatem Ministerstwa Zdrowia, od 1 października 2024 roku lek przeciwcukrzycowy Trulicity przestanie być objęty refundacją. Obowiązująca do 30 września decyzja o dofinansowaniu tego preparatu nie zostanie przedłużona. Decyzja dotyczy wszystkich wariantów leku. Powodem cofnięcia refundacji jest niespełnienie przez producenta, firmę Eli Lilly Polska sp. z o.o., wymogów określonych w art. 13 ust. 2 ustawy o refundacji leków. Bez refundacji lek będzie kosztował 197, 04 zł – z refundacją kosztował 59, 11 zł

Cukrzyca typu 3 istnieje i niszczy organy. O jej przebiegu opowiada diabetolog Cukrzyca ciążowa może być bardzo groźna. Jak wygląda jej leczenie?

Trulicity – co to za lekarstwo?

Trulicity to lek stosowany w terapii cukrzycy typu 2, którego substancją czynną jest dulaglutyd, należący (tak jak popularny Ozempic) do grupy analogów GLP-1. Lek jest aplikowany w formie wstrzyknięć podskórnych raz w tygodniu. Dulaglutyd działa na receptory GLP-1, co prowadzi do zwiększenia wydzielania insuliny i zmniejszenia wydzielania glukagonu. Ponadto Trulicity zmniejsza apetyt, sprzyjając redukcji masy ciała, przez co stosują go osoby, które nie mają do tego wskazań.

Problemy z dostępnością leków na cukrzycę

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że w przypadku pacjentów z otyłością istnieją alternatywne terapie, które mogą zastąpić Trulicity. Wśród nich jest m.in. Ozempic, Saxenda i Mounjaro – leki stosowane w leczeniu otyłości. Niestety dostępność tych preparatów jest ograniczona, co wynika z częstego stosowania tych leków przez osoby, które chcą schudnąć. Z danych zebranych przez Centrum e-Zdrowie  wynika, że w latach 2020-2024 receptę na analogi GLP-1 otrzymało 717 tys. osób, z czego 20 proc. nie wykupiło leków.

Ciężka sytuacja diabetyków

Cukrzyca typu 2 to choroba przewlekła, która niewyrównana, może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Najczętsze z nich to choroby serca, niewydolność nerek, a także uszkodzenia nerwów i wzroku. W skrajnych przypadkach nieleczona cukrzyca może prowadzić do amputacji kończyn i całkowitej utraty wzroku. Niezbędne jest stałe monitorowanie poziomu glukozy we krwi oraz leczenie. Tylko jak to robić, gdy w aptekach brakuje leków?

Zobacz też:
22-letnia influencerka odchudzała się Ozempiciem. Schudła 20 kg i... straciła zdrowie na zawsze

Schudł 20 kg na Ozempicu. Jeden skutek uboczny go zaskoczył

Te produkty działają jak Ozempic. Hamują apetyt, dają uczucie sytości