Zabija więcej kobiet niż nowotwór piersi. Polki same skazują się na taki los
Statystyki są zatrważające. Wynika z nich, że nowotwór płuc zabija dużo więcej kobiet niż nowotwór piersi. Niestety, Polki same proszą się o zachorowanie. Podpowiadamy, czego nie robić, by uniknąć raka płuc.
W Polsce każdego roku diagnozuje się około 22 tys. przypadków raka płuc. Coraz częściej dotyka on kobiet. Liczba chorujących na ten nowotwór pań od 2000 roku wzrosła aż o 95 proc., czyli niemal dwukrotnie.
Rak płuc zabija wiele kobiet
Ze statystyk wynika, że rak płuc zabija więcej kobiet niż rak piersi. Nowotwór ten jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ w większości przypadków jest diagnozowany w zaawansowanych stadiach, co przekłada się na wysoką śmiertelność. Pięcioletnie przeżycie w Polsce dotyczy zaledwie 10–15 proc. pacjentów z rakiem płuca i jest niższe od średniej europejskiej.
Przyczyny raka płuc
Do głównych przyczyn raka płuc zaliczamy palenie papierosów. Rakotwórcze substancje zawarte w dymie tytoniowym są odpowiedzialne na około 90% przypadków raka płuc u mężczyzn i około 80% u kobiet. Co więcej, przebywanie w pomieszczeniach z dymem tytoniowym jest przyczyną 25% przypadków zachorowań na ten nowotwór u niepalących. Do pozostałych przyczyn raka płuc zaliczamy czynniki genetyczne, zawodowe narażenie na azbest, metale ciężkie oraz niektóre substancje chemiczne.
- Każdy dzień bez papierosa to krok w stronę zdrowia i minimalizacja ryzyka wielu chorób odtytoniowych, takich jak rak płuca, rak krtani, rak pęcherza moczowego, rak jelita grubego i inne, chorób sercowo-naczyniowych (zawał, udar) i układu oddechowego (przewlekła obturacyjna choroba płuc - POChP) - przekonują organizatorzy kampanii "Dbam o płuca", cytowani przez Medonet.
Objawy raka płuc
Na początku choroby rak płuc często nie daje objawów. Pojawiają się one dopiero wtedy, gdy doszło już do rozsiewu nowotworu i przerzutów do innych części ciała. U 75% chorych, występuje przewlekły kaszel, który nie znika przez wiele tygodni. Chory może odczuwać duszność, zaburzenia połykania oraz chrypkę, a także zmagać się z krwiopluciem. Może pojawić się też ból w klatce piersiowej i barku oraz powtarzające się zapalenia płuc. Następnie pojawia się utrata wagi, ogólne zmęczenie, nudności, ból brzucha, brak apetytu, żółtaczka.
Zobacz także:
Coraz więcej przypadków tego raka i to wśród młodych ludzi. Objawy są nieoczywiste
Rak złośliwy nie znosi tego owocu. Jedz go kilogramami