ZUS wypłaca te pieniądze po zmarłych. Wiele osób nie ma pojęcia

Po śmierci Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje podziału środków zgromadzonych na subkoncie. Według ekspertów na kontach zmarłych znajduje się nawet 29 tys. złotych. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na wypłatę po swoich bliskich.
- Środki z subkonta ZUS są dziedziczone tylko przez 3 lata od startu emerytury
- Połowa trafia do współmałżonka, reszta do wskazanych osób lub spadkobierców
- Warto złożyć w ZUS wniosek UWU, by wskazać uprawnionych
Dziedziczenie środków po śmierci. ZUS wypłaca pieniądze z subkonta
Osoby objęte ubezpieczeniem emerytalnym posiadają indywidualne konto w ZUS. Osoby urodzone po 31 grudnia 1968 roku (oraz te, które nie przystąpiły do OFE) mają dodatkowo tzw. subkonto, na które trafia część składki emerytalnej – 7,3 proc. podstawy wymiaru.
W przypadku osób, które wybrały przekazywanie części składki do OFE, na subkonto trafia 4,38 proc. Niewielu wie, że środki te są dziedziczone.
Kiedy przysługują środki z subkonta ZUS?
Dziedziczenie środków z subkonta nie jest możliwe w każdej sytuacji. Jeśli zmarły miał przyznaną tzw. emeryturę docelową i pobierał ją przez co najmniej trzy lata, nie przysługuje wypłata. Jak podaje ZUS, tylko w przypadku śmierci w ciągu trzech lat od rozpoczęcia wypłat emerytury możliwe jest przyznanie pieniędzy po zmarłym. Przeczytaj: Spory zastrzyk gotówki na wakacje. Pracodawca musi zapłacić nawet 3621 zł

Seniorzy powinni wiedzieć, że warto zawczasu wskazać osobę, która ma otrzymać środki po naszej śmierci. Można zrobić to składając w ZUS wniosek UWU (oświadczenie o osobach uprawnionych). Inaczej pieniądze będą częścią masy spadkowej.
Pieniądze po zmarłych. Te osoby mogą ubiegać się o wypłatę
Jeśli ubezpieczony był członkiem OFE, podział środków po jego śmierci rozpoczyna się w funduszu. Jeśli nie był, to dzieje się to w ZUS. Fundusz ma 14 dni na przekazanie informacji do ZUS, który z kolei ma 3 miesiące na podział środków z subkonta. Przeczytaj: Wielkie zmiany już 1 lipca. Te rodziny mogą dostać od 300 zł wzwyż

Jeśli zmarły był w związku małżeńskim, połowa środków z subkonta trafia na konto współmałżonka. Reszta pieniędzy jest dzielona między osoby wskazane lub spadkobierców. Jeśli zmarły nie był w związku małżeńskim, to cały kapitał trafia do osób uposażonych lub do spadku.




































