Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Zwycięzca "Top Model" próbował odbrać sobie życie. Wśród młodych Polaków rośnie liczba depresji
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.01.2024 12:46

Zwycięzca "Top Model" próbował odbrać sobie życie. Wśród młodych Polaków rośnie liczba depresji

Pawel Wodzynski/East News
Pawel Wodzynski/East News

Radek Pestka, zwycięzca “Top Model” w rozmowie z Dzień Dobry TVN wyznał, że w przeszłości podjął próbę samobójczą. Mężczyzna powiedział, co było przyczyną. Polacy coraz częściej doświadczają kryzysów psychicznych. Młodzi ludzie również - liczba samobójstw wśród nich rośnie. Co może być powodem? 

Radek Pestka chciał popełnić samobójstwo

Radek Pestka, zwycięzca 5. edycji programu „Top Model”, w trakcie rozmowy z prowadzącymi Dzień Dobry TVN wyznał, że w przeszłości miał poważny kryzys psychiczny. Trudna sytuacja życiowa sprawiła, że podjął próbę samobójczą.

„Jest taka sytuacja w życiu, że jest wszystko w porządku i nagle cały twój świat się wali. Tracisz kontrakty, tracisz tak naprawdę wszystko, masz cały ten hejt wokół siebie. [...] I ta próba została podjęta-wyznał Radek Pestka w Dzień Dobry TVN”. - powiedział dla Dzień Dobry TVN Radek Pestka.

Mężczyzna opowiedział, co było przyczyną: „Większość myśli samobójczych jest spowodowanych, też w moim przypadku, raz sytuacją rodzinną, dwa szykanowaniem w szkole. [...] Ja miałem taką sytuację, że trafiłem na super pedagogów w szkole. [...] U mnie w domu problem był trochę bagatelizowany, nie było przemocy fizycznej, ale była przemoc psychiczna. Jak najwięcej czasu chciałem spędzić w szkole, mimo tego, że były problemy szykanowania, nie chciałem wracać do tego domu — wspominał. Jak dodał, miał nadzieję, że gdy wyprowadzi się z domu, to wszystko się zmieni, niestety tak się nie stało” – dodał Radek Pestka.

Projekt bez nazwy - 2024-01-19T120558.904.png

To najczęstsza choroba dotycząca psychiki na świecie. Skąd się bierze i jak ją leczyć skutecznie? Depresja czy bunt nastolatka? Psycholog tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Młodzi Polacy częściej doświadczają kryzysów psychicznych

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że coraz więcej młodych Polaków dokonuje prób samobójczych. W 2022 r. odnotowano 2 tys. prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży od 18. roku życia – to 14% ze wszystkich zarejestrowanych prób samobójczych. W grupie wiekowej do 24 roku życia takich zdarzeń było 3,8 tys – stanowi to 26% wszystkich zarejestrowanych przypadków.

Jak wynika z badań dotyczących samobójstw wśród młodzieży między 14. a 18 rokiem życia, przeprowadzonych przez Martę Makarę-Studzińską z Zakładu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dominującym czynnikiem jest uczucie emocjonalnego odtrącenia przez rodziców (57%). Powodem były także konflikty z rodzicami (48%), śmierć jednego z rodziców lub obojga (45%).

Przyczynami samobójstw wśród dzieci i młodzieży ze wspomnianego przedziału wiekowego są także alkoholizm ojca lub matki, konflikty z rodzeństwem.

Drugim ważnym powodem mającym wpływ na podejmowanie prób są negatywna ocena przez innych, brak przyjaciół i trudności w relacjach z kolegami.


 

Jak poznać, że dziecko ma myśli samobójcze?

Sygnały mogące świadczyć o tym, że dziecko planuje odebrać sobie życie to:

  • mówienie o swojej śmierci i zainteresowanie tematyką śmierci,
  • objawy depresji: zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, obniżony nastrój, izolowanie się od rodziny i bliskich, poczucie winy,
  • rozdawanie rzeczy innym, powierzanie opieki nad zwierzętami innymi,
  • rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań,
  • mówienie o beznadziei i braku rozwiązań dla swoich problemów,
  • samookaleczanie,
  • nadużywanie środków psychoaktywnych,
  • wypowiedzi mogące sugerować, że dziecko się żegna,

Jednym z typowych symptomów depresji u młodzieży jest agresja. „Nastolatek z depresją często będzie bardzo drażliwy, agresywny, ostro reagujący np. na zwykłą prośbę rodzica, żeby posprzątał w pokoju. Można więc w ogóle się nie domyśleć, że nasze dziecko cierpi na depresję”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Jeśli zauważysz, że ktoś z Twoich bliskich zachowuje się niepokojąco, skorzystaj z jednego z numerów pomocowych:

  • 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. To numer ogólnopolski, pod którym młodzi ludzie mogą znaleźć wsparcie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
  • 800 70 2222 – to numer do Centrum Wsparcia Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, czynny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i w święta.

źródło: DzieńDobryTVN

Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę
depresja
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Przewlekle obniżony nastrój, niska samoocena oraz negatywna wizja świata i przyszłości to nie jedyne objawy depresji. Pamiętajmy, że depresja to także szereg dolegliwości fizycznych! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.  
Czytaj dalej
Czy mężczyzna może mieć depresję poporodową, gdy jego partnerka urodzi dziecko?
ojciec dziecko
Mówi się o depresji poporodowej kobiet, tymczasem część mężczyzn, którzy zostali ojcami, też może dopaść depresja. Wpływa negatywnie na dziecko, także w późniejszych latach jego życia. Jacy mężczyźni są w grupie ryzyka i jak objawia się depresja u ojców?Depresja poporodowa kobiet na szczęście przestała być na szczęście tematem tabu. Dzięki temu coraz więcej matek zgłasza się po pomoc psychiatry i psychologa. I decydują się na przyjmowanie leków – niektóre można brać także w czasie ciąży i w trakcie karmienia piersią, oczywiście pod kontrolą lekarza psychiatry.Jednak obniżenie nastroju, a nawet depresja może wystąpić także u młodych, niezależnie od wieku, ojców. I tak, jak depresja poporodowa matek, także ta może wpływać na dziecko. Negatywnie. Nie tylko w pierwszych miesiącach życia, ale i na późniejszych niż niemowlęcy etapach życia.To nie są błahostki. Depresję poporodową zwykle definiuje się jako epizod ciężkiej depresji, który pojawia się krótko po porodzie, choć może pojawić się nawet w przeciągu roku od narodzin dziecka. Objawy nie różnią się znacząco o tych stwierdzanych w depresji „zwykłej” z takim m.in. wyjątkiem, że w tej poporodowej matka często doświadcza obsesyjnych myśli, iż nie poradzi sobie z macierzyństwem, że jest złą matką, bywa, że wręcz unika kontaktu z dzieckiem.
Czytaj dalej