Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > 3 najzdrowsze gatunki mięsa, które wzmacniają cały organizm. Jemy je zdecydowanie zbyt rzadko
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 26.07.2023 10:23

3 najzdrowsze gatunki mięsa, które wzmacniają cały organizm. Jemy je zdecydowanie zbyt rzadko

mięso
canva

Diety bezmięsne cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki odpowiednio skomponowanym produktom roślinnym można dostarczyć organizmowi wielu cennych składników pokarmowych. Mimo to mięso to wciąż bogate źródło białka, witamin i minerałów. Dostarcza organizmowi mikroelementy, bez których utrzymanie optymalnego stanu zdrowia jest trudne. Jednak mięso mięsu nie równe. Który gatunek jest więc najzdrowszy?

Ryby

Spożywanie ryb to także spożywanie mięsa –  skład chemiczny mięsa ryb nie różni się znacząco od mięsa ssaków. Co więcej, rybie mięso jest jednym z najzdrowszych gatunków mięsa. Wynika to z wysokiej zawartości składników odżywczych – znajduje się w nich dużo wielonasyconych kwasów omega-3 i tauryny. Białko obecne w rybim mięsie zawiera wiele aminokwasów. Inne składniki zawarte w rybach to: 
   • wapń,
   • fosfor, 
   • selen, 
   • jod,
   • żelazo,
   • cynk.

W prawidłowo zbilansowanej diecie zawsze powinny znaleźć się ryby. Spożywanie wszystkich gatunków ryb niesie ze sobą korzyści zdrowotne, lecz szczególnie cenne są tłuste ryby morskie, w których znajduje się większa zawartość kwasów omega-3 niż w rybach słodkowodnych – do tej kategorii ryb zaliczamy: łososia, śledzia, makrelę i sardynki. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zalecają, by spożywać ryby 2 razy w tygodniu i w tym co najmniej 1 raz tłuste ryby morskie.

Naukowcy z Cornell University w Ithaca przeprowadzili badania w grupie ponad 15 tys. Amerykanów. Po ok. 7 latach badań okazało się, że osoby mające wyższą zawartość kwasów omega-3 we krwi miały mniejsze zwężenie oskrzeli i mniejszy spadek czynności płuc w trakcie badań.

Projekt bez nazwy - 2023-07-25T170159.699.png

Najlepsze produkty dla chorych na raka. Taka dieta może pomóc w walce z chorobą Top 3 witaminy młodości i ich źródła w diecie. Psychodietetyk wskazuje te najważniejsze

Mięso drobiowe

Mięso drobiowe uznawane jest za jeden z najzdrowszych gatunków mięsa – szczególnie popularne jest mięso z kurczaka. W mięsie z kurczaka znajduje się dużo łatwo przyswajalnego białka, jest lekkostrawne i nie zawiera dużo tłuszczu. Z tego powodu często zalecane jest w żywieniu dzieci i osób starszych. Mięso z kurczaka zalecane jest również dla osób mających problemy z cholesterolem i układem krążenia.

W mięsie z kurczaka znajdują się m.in.: 
   • witaminy z grupy B (szczególnie niacyn),
   • witamina A,
   • witamina C,
   • cynk, 
   • selen, 
   • magnez,
   • fosfor, 
   • kwas foliowy,
   • cholina, 
   • potas,

Zdrowe mięso z kurczaka można rozpoznać po kolorze – powinno być jasnoróżowe i lekko błyszczące. Nieświeże mięso ma żółtawy kolor. Co więcej, mięso to powinno także być sprężyste i po naciśnięciu na nie palcem wracać do poprzedniego kształtu. Dietetycy zalecają, by mięso z kurczaka kupować w opakowaniach próżniowych – takie produkty trudniej nastrzykiwać wodą lub nielegalnie „odświeżać”.

Dziczyzna

Dziczyzna to mięso ze zwierzyny łownej, które do sprzedaży trafia dopiero po przeprowadzeniu badań weterynaryjnych. Okazuje się, że w porównaniu z mięsem zwierząt hodowlanych dziczyzna jest mniej skażona chemią i chudsza – zwierzęta te nie jedzą pasz, lecz karmią się tym, co znajdą w lesie, na polu i na łące. Nie dostają żadnych wspomagaczy i żyją na wolności – to sprawia, że ich mięso ma lepszą jakość.  

W tkankach dzikich zwierząt znajduje się niewielka zawartość tłuszczu i duża zawartość białka ok 20%. Dziczyzna zawiera dużo cholesterolu – w 100 g produktu znajduje się od 60 do 90 mg cholesterolu. Niemniej nie oznacza to, że dziczyzna jest niezdrowa. Cholesterol jest niezbędny i jego umiarkowana ilość diecie jest potrzebna.

Za najzdrowszy gatunek dziczyzny uznaje się jeleninę, w której w 100 g znajduje się 22,2 g białka i 1,6 g tłuszczu. W dziczyźnie jest też mniej niż np. w wołowinie szkodliwych dla ludzkiego organizmu kwasów tłuszczowych.

Kiedy spożywanie mięsa może zaszkodzić?

Lekarze i dietetycy wciąż nie mogą udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „ czy mięso jest zdrowe?” Jednak wiele wskazuje, że szczególnie szkodliwe dla zdrowia jest mięso przetworzone.  W artykule opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition naukowcy podali, że spożywanie smażonego bekonu, kiełbasy, salami, parówek i szynki może pogorszyć stan zdrowia i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Jednak spożywanie np. gotowanego mięsa drobiowego czy wołowiny w ograniczonych ilościach jest nieszkodliwe.

Nad wpływem jedzenia mięsa na zdrowie serca pochylili się również kanadyjscy naukowcy. Po przeanalizowaniu danych z 21 krajów na przestrzeni 9 lat ustalili, że osoby jedzące tygodniowo więcej niż 2 porcje mięsa przetworzonego są bardziej narażone na choroby układu krążenia niż ci, którzy tego mięsa nie jedzą.

Polecane