Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > „Cicha epidemia” w Polsce zabija. Liczba zgonów rośnie!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 20.09.2023 12:09

„Cicha epidemia” w Polsce zabija. Liczba zgonów rośnie!

alkoholik
canva.com

W Polsce rośnie liczba zgonów spowodowanych piciem alkoholu i paleniem tytoniu. Według naukowców zasiadających w Komitecie Zdrowia Publicznego PAN główną przyczyną tej sytuacji jest dopuszczenie do wzrostu obrotu „małpkami" i promowanie zamienników papierosów jako „bezpieczniejszych dla zdrowia". 

Palenie tytoniu najważniejszą przyczyną zgonów Polaków

Podczas wtorkowej konferencji Komitetu Zdrowia Publicznego PAN naukowcy przedstawili 14 tez dotyczących stanu zdrowia publicznego w Polsce. Ostrzegali, że w naszym kraju rośnie spożycie alkoholu i papierosów, a tym samym wzrasta liczba zgonów spowodowanych przez te używki.

Palenie tytoniu jest najważniejszą przyczyną zgonów polskich mężczyzn (27 proc.) i drugą co do częstości przyczyną zgonów kobiet w Polsce (14 proc.). Badania prowadzone w Polsce pokazują, że wprowadzenie na rynek nowych produktów nikotynowych, bezpodstawnie reklamowanych jako bezpieczniejsze, poszerza grupę konsumentów uzależnionych od nikotyny”. – zaznaczył prof. Wojciech Hanke. 

Projekt bez nazwy - 2023-09-20T115456.722.png

Ten objaw może świadczyć o stłuszczeniu wątroby. Nagminnie jest przez nas bagatelizowany Chrząkanie to wczesny objaw groźnej choroby największego z gruczołów. Choruje coraz więcej Polaków!

Przyczyny wzrostu spożycia alkoholu w Polsce

Zdaniem prof. Hanke na wzrost spożycia alkoholu w Polsce wpłynęły dwa czynniki: obniżenie o 30% akcyzy na napoje spirytusowe oraz zainicjowanie w 2010 r. „agresywnej" kampanii marketingowej promującej tak zwane „małpki”. 

W 2019 r. sprzedano w Polsce ok. 1,2 mld sztuk „małpek”. Doszło do zwiększenia dostępności i zmiany stylu picia alkoholu. Papierosy i alkohol wywołują cichą epidemię w Polsce.” powiedział prof. Wojciech Hanke. 

Dr Daniel Rybaczenko, który w Komitecie Zdrowia Publicznego pracował nad monitorowaniem przyczyn zgonów, którym można zapobiegać, zaobserwował spowolnienie trendu wzrostowego trwania życia w Polsce w połowie ubiegłej dekady (dane do 2019 r.). Jego zdaniem niezbędna jest zmiana systemowa dotycząca reklamy i sprzedaży alkoholu i papierosów.

Polska w czołówce państw o najwyższej średniej konsumpcji alkoholu

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), każdego roku nadmierne spożycie alkoholu przyczynia się do śmierci nawet ponad trzech milionów osób na świecie. WHO ostrzega, że alkoholizm wiążę się z ponad 200 różnymi rodzajami schorzeń. 

Niepokojące są dane pochodzące z naszego kraju – spożycie alkoholu w Polsce przekracza średnią w Unii Europejskiej, a każdego roku konsumpcja napojów alkoholowych rośnie. 

Wciąż panuje mit, że że problem alkoholowy dotyczy jedynie populacji o niskim statusie społecznym. Według Diagnozy Społecznej z 2015 roku wiele z profesji wykonywanych przez tzw. „białe kołnierzyki” (z ang. whitecollars) wyróżnia się wysokim procentem osób nadużywających alkoholu. 

Konsumpcja alkoholu w Polsce

W 2020 r. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) przeprowadziła badanie kwestionariuszowe dotyczące konsumpcji alkoholu w Polsce. Wyniki badania są następujące: 

  • średnie spożycie alkoholu w Polsce wśród mężczyzn jest trzykrotnie wyższe niż w grupie kobiet (przy czym panowie częściej sięgają po piwo, które zawiera niższy procent alkoholu);
  • niecałe 8% konsumentów spożywa alkohol codziennie lub prawie codziennie,
  • najczęstszymi motywami do spożywania alkoholu są: presja społeczna, przyjemność wynikająca z picia.
Tagi: Zdrowie
Polecane