Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Do tych specjalistów pójdziesz bez skierowania. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany
Sylwia Wamej
Sylwia Wamej 11.04.2024 09:55

Do tych specjalistów pójdziesz bez skierowania. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany

Zdrowie, lekarze
Fot. East News/ Wojciech Olkusnik

Nie zawsze zachodzi sytuacja, w której należy mieć skierowanie do specjalisty. Są lekarze, do których można zapisać się od razu. Ministerstwo Zdrowia pracuje aktualnie nad poszerzeniem listy specjalistów, do których można pójść na wizytę, bez potrzeby uzyskania skierowania. 

Jakie zmiany czekają pacjentów? Do jakich specjalistów będzie można dostać się do skierowania?

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany

Planując wizytę u specjalisty, możemy udać się do niego bez konieczności posiadania skierowania. Obecnie pacjenci nie potrzebują skierowania do następujących specjalistów:

 • dentysta, 
 • psychiatra,
 • ginekolog i położnik, 
 • onkolog,
 • wenerolog. 

Pacjent ma możliwość samodzielnego wyboru placówki, w której chce się leczyć. Może znajdować się ona poza miejscem zamieszkania.

Do konsultacji publicznych trafił obecnie projekt programu pilotażowego o wsparciu psychologicznym. W jego założeniu ma być gwarantowany dostęp do psychologa bez skierowania w 120 placówkach w naszym kraju.

“W projekcie wprowadzono zmianę w zakresie możliwości uzyskiwania świadczeń psychologicznych w punktach zgłoszeniowo-koordynacyjnych bez konieczności posiadania skierowania. Celem wyłączenia konieczności posiadania skierowania w zakresie programu pilotażowego jest sprawdzenie wpływu tego faktu na zmianę w zakresie dostępności do świadczeń psychologicznych” - pisze w  uzasadnieniu Ministerstwo Zdrowia.

Projekt bez nazwy (23).jpg
Fot. East News/ Piotr Grzybowski
Objawy psychiczne miażdżycy. Lekarz wyjaśnia, jak wyglądają Plaga bólów głowy w Polsce. "Jaki ból jest niebezpieczny? Kluczowa jest lokalizacja i czas”

W trakcie pandemii nie było potrzebne skierowanie do psychologa

Jak sobie przypominamy, takie rozwiązanie było obecne przez krótki czas w okresie pandemii koronawirusa. Wówczas nie było potrzebne skierowanie do psychologa dla osób dorosłych.

Przepis wprowadzony został na wniosek lekarzy z dziedziny psychiatrii. Zgłaszali oni, iż pandemia negatywnie wpłynęła na liczbę osób odczuwających niepokój czy lęk. 

Aby temu przeciwdziałać, lekarze apelowali o zwiększenie dostępności do specjalistów. Później, gdy pandemia się skończyła, wrócił obowiązek posiadania skierowania do psychologa.

Zobacz też: Do sanatorium można jechać za darmo. Jest kilka warunków (lelum.pl)

Kto nie potrzebuje skierowania do specjalisty?

Warto podkreślić, że do specjalisty bez skierowania mogą udać się: 

 • pacjenci chorzy na gruźlicę,
 • osoby zakażone wirusem HIV,
 • inwalidzi wojenni, kombatanci,
 • osoby uzależnione od alkoholu czy środków odurzających oraz osoby współuzależnione w zakresie lecznictwa odwykowego lub leczenia współuzależnień,
 • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • osoby, które chcą skorzystać ze świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych dla dzieci i młodzieży.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj też: 

Tak hashimoto zmienia ciało. Pierwsze objawy poznasz po twarzy

Ten czynnik może sprzyjać chorobie Alzheimera. Szczególnie narażona jest ta grupa wiekowa

Najgorsze pozycje do snu. Unikaj ich, jeśli masz te problemy

Polecane