Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nie żyje laureat Nobla. To on odkrył "boską cząstkę"
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 10.04.2024 12:18

Nie żyje laureat Nobla. To on odkrył "boską cząstkę"

Peter Higgs, fizyk
Fot. East News/Ray Tang/REX/EAST NEWS/ Freepic

Zmarł Peter Higgs, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2013 r. oraz autor teorii wyjaśniającej, skąd się bierze masa. Higgs przewidział też istnienie tzw. “boskiej cząsteczki”. Na jego cześć nazwano ją “bozonem Higgsa”. 

Naukowiec zmarł 8 kwietnia, w wieku 94 lat. O śmierci Higgsa poinformował Uniwersytet w Edynburgu. “Odszedł w spokoju w domu w poniedziałek 8 kwietnia po krótkiej chorobie” - czytamy w informacji opublikowanej przez uniwersytet.

Zmarł Peter Higgs, jeden z najważniejszych fizyków w historii

Peter Higgs był jednym z najważniejszych fizyków w historii. W podręcznikach jego nazwisko było umieszczane tuż obok Alberta Einsteina oraz Maxa Plancka. Higgs stworzył przełomową teorię, która wyjaśniała, w jaki sposób wszechświat ma masę, rozwiązując w ten sposób jedną z największych zagadek fizyki. 

W 1964 r. Peter Higgs jako pierwszy zaproponował istnienie cząstki – bozonu Higgsa. Przy masie 120 razy większej od masy protonu, bozon Higgsa to druga pod względem ciężkości znana cząstka. Jednocześnie jego czas życia wynosi zaledwie 10 do potęgi -22 sekundy. 

Tak szkodzisz swoim stopom. Tych produktów unikaj - radzi podolog Kuru, czyli choroba kanibali. Mówili o niej: "śmiejąca się śmierć"

Nauczyciele byli zachwyceni jego talentem

Higgs w 1941 r. rozpoczął naukę w Cotham Grammar School w Bristolu. To właśnie tam zainspirowała go praca absolwenta tej szkoły-wielkiego uczonego fizyka kwantowego - Paula Diraca. Już wtedy Higgs dał się poznać jako osoba o niezwykłych zdolnościach matematycznych. Fascynował się również mechaniką kwantową. 

Po pięciu latach nauki w Bristolu, gdy miał 17 lat przeniósł się do City of London School. Tam nauczyciele zachwycili się jego niezwykłym talentem matematycznym. W 1947 r. rozpoczął naukę na prestiżowym wydziale fizyki w King's College London. Tę uczelnię skończył z wyróżnieniem oraz tytułem magistra w 1952 r.

Peter Higgs zmarł w wieku 94 lat

Po serii eksperymentów rozpoczętych w 2008 r. teoria naukowca została udowodniona przez fizyków pracujących w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN w Szwajcarii w 2012 r. Higgs Nagrodą Nobla podzielił się razem z Francois Englertem, belgijskim fizykiem teoretycznym.

Peter Higgs zmarł w swoim domu w Edynburgu, 8 kwietnia,  po krótkiej chorobie. Wcześniej cieszył się dobrym zdrowiem. Miał 94 lata. Pozostawił dwóch synów: Chrisa i Johny'ego, synową Suzanne oraz dwoje wnucząt.

Peter Higgs był niezwykłą osobą - prawdziwie utalentowanym naukowcem, którego wizja i wyobraźnia wzbogaciły naszą wiedzę o otaczającym nas świecie - powiedział Peter Mathieson, wicekanclerz Uniwersytetu w Edynburgu, cytowany przez AFP. 
 

Czytaj też: 

Kuru, czyli choroba kanibali. Mówili o niej: "śmiejąca się śmierć"

Nie żyje aktorka i pisarka Zofia Kucówna. Miała 90 lat

Przełomowe badania leku na raka trzustki. Znamy rezultaty