Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > GIS wycofuje partię mąki z obrotu. Sprawdź, czy masz ją w swojej kuchni
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 16.10.2024 17:03

GIS wycofuje partię mąki z obrotu. Sprawdź, czy masz ją w swojej kuchni

GIS, Główny Inspektorat Sanitarny, mąka żytnia
Fot. Freepic

Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejny komunikat. Tym razem GIS ostrzegł przez kilkoma partiami mąki żytniej typ 720 chlebowej. W mące stwierdzono podwyższony poziom toksyn. Mogą być one niebezpieczne dla zdrowia konsumentów i absolutnie nie można jej spożywać.

GIS wycofał mąkę z obrotu

Tym razem GIS wydał ostrzeżenie, w którym poinformował, że kilka partii mąki żytniej jest skażona. Zwłaszcza klienci Lidla powinni zwrócić uwagę, czy nie posiadają jej w kuchni. Powód wycofania to przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w partii 31492/24. To toksyna wytwarzana przez grzyby rodzaju Aspergillus i Penicillium. Niestety, ma ona bardzo szkodliwe działanie na zdrowie człowieka.

Jak wyjaśnił Główny Inspektorat Sanitarny, w wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że partie podlegające wycofaniu to: 31485/24, 31492/24, 31495/24. Dotyczy to produktu Gdańskie Młyny - Mąka żytnia typ 720 chlebowa, 1 kg. Termin minimalnej trwałości do 11. 2024 roku. Warto mieć się na baczności, tym bardziej że spożycie tego produktu może stwarzać zagrożenie życia i zdrowia dla konsumentów.

 

O jakie partie chodzi?

GIS podkreślił, że producent Gdańskie Młyny Sp. z.o.o błyskawicznie podjął działania w celu wycofania z obrotu partii, w której zostało stwierdzone przekroczenie. W ramach działań prewencyjnych wycofane zostały również partie produkowane w tym samym czasie, czyli: 31485/24, 31495/24.

Sieć sklepów Lidl w momencie otrzymania informacji o niezgodnych wynikach badań, błyskawicznie wycofał produkt z rynku.

 

Nie można absolutnie jeść skażonego produktu

Trzeba dodać, że  wystosowane zostało również ogłoszenie: w sklepach, ale też na stronie internetowej o niezgodności produktu z wymaganiami. Firma zaleciła też zaprzestania jedzenia skażonego produktu.

Te artykuły o podanych numerach partii można oczywiście bez problemu zwrócić w każdym sklepie Lidl, oczywiście bez konieczności okazywania dowodu zakupu. Ważne jest również to, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej ciągle monitoruje proces wycofania kwestionowanych partii produktów.

Czytaj też:

Ważny komunikat dla grzybiarzy. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje

Salmonella w popularnym serze. GIS wydał ostrzeżenie

Sinice nad Polskim morzem. Gdzie nie można się kąpać? Ostrzeżenie GIS