Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Kolejny alert RCB! To województwo jest najbardziej zagrożone
Alina Gałka
Alina Gałka 14.07.2025 15:20

Kolejny alert RCB! To województwo jest najbardziej zagrożone

Alert burzowy RCB
RCB wydało alert dla jednego południowych województw. Fot. gov.pl

Tegoroczne wakacje nie rozpieszczają pogodą. Chłodne, mżyste dni przeplatają się z ulewami, które w niektórych zakątkach Polski sieją poważne zniszczenie. I chociaż dziś w wielu miejscach wreszcie jest względnie ciepło, prognozy nie napawają optymizmem.

  • RCB wydało alert dla mieszkańców województwa małopolskiego
     
  • IMGW ostrzega przed burzami w większej części kraju
     
  • Tak zadbasz o bezpieczeństwo podczas burzy

Najnowszy alert RCB

Dziś (14 lipca) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało kolejny alert. Tym razem ostrzeżenie skierowane jest do mieszkańców województwa małopolskiego. W tym rejonie Polski może dziś dojść do gwałtownych zjawisk atmosferycznych, w tym burz, ulewnych deszczów i silnego wiatru. Istnieje również prawdopodobieństwo podtopień.

Alert RCB został przesłany do odbiorców na terenie województwa małopolskiego (powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, suski, tarnowski, Tarnów, tatrzański i wadowicki) – czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

alert rcb 14 lipca Fot. gov.pl.jpg
RCB ostrzega przed burzami i podtopieniami. Fot. gov.pl

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia

Burz i ulewnych deszczów mogą spodziewać się nie tylko mieszkańcy Małopolski. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej gwałtowne zjawiska pogodowe obejmą dziś większą część kraju:

W godzinach okołopołudniowych liczny rozwój zjawisk burzowych będzie mieć miejsce w znacznej części kraju, a w szczególności na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu i Mazowszu oraz na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Głównym zagrożenie w czasie burz będą lokalne ulewne opady deszczu powodujące zalania i podtopienia - zwłaszcza na miejskich terenach zurbanizowanych. W mniejszym stopniu zagrożeniem będą dziś opady gradu, czy silne porywy wiatru, choć tych, przede wszystkim na południowym wschodzie, także nie można wykluczyć.

Zadbaj o bezpieczeństwo w czasie burzy

W dzisiejszym komunikacie RCB po raz kolejny przypomina o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa podczas burzy. Przygotowując się na jej nadejście, należy:

• pousuwać z parapetów zewnętrznych i podwórek przedmioty, które może porwać wiatr,
• przeparkować samochody tak, by nie stały bezpośrednio pod drzewami,
• pozamykać okna i drzwi,
• zapewnić schronienie swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
• przygotować latarki na wypadek przerw w dostawie prądu.

Jeśli jest to możliwe, w czasie burzy należy pozostać w domu. Przebywając poza domem, należy:

• jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
• nie zatrzymywać się pod drzewami.

Jeżeli w czasie burzy podróżujesz samochodem, zachowaj szczególną ostrożność. Duże ryzyko stanowią łamiące się konary i drzewa, które mogą zgnieść auto. Samochód, który porusza się na otwartej przestrzeni, może zostać zdmuchnięty przez wiatr.

Wszystkie niebezpieczne zdarzenia należy zgłaszać służbom, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Przeczytaj też: Dzwonić na 112 czy 999? To sprawa życia i śmierci

powalone drzewo Fot. OSP Rzeszów.jpg
W trakcie burzy duże zagrożenie stanowią łamiące się drzewa i spadające konary. Fot. OSP Rzeszów

Wpływ pogody na zdrowie

Nagłe zmiany pogodowe, w tym gwałtowne burze, intensywne opady i skoki ciśnienia, mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie. Szczególnie narażeni są seniorzy, osoby z chorobami układu krążenia, astmatycy oraz osoby cierpiące na migreny. Wysoka wilgotność powietrza może nasilać problemy z oddychaniem, a duże wahania temperatury i ciśnienia atmosferycznego mogą prowadzić do spadków samopoczucia, zawrotów głowy czy uczucia zmęczenia.

Niebezpieczne są także wyładowania atmosferyczne – oprócz ryzyka fizycznego porażenia, wywołują u niektórych osób silny stres i niepokój. Dlatego w czasie gwałtownych zjawisk pogodowych warto szczególnie zadbać o zdrowie – unikać wysiłku, pozostać w bezpiecznym miejscu i, jeśli to konieczne, skonsultować się z lekarzem.

 

Źródła: gov.pl, meteo.imgw.pl
 

Słońce zmniejsza ryzyko raka piersi i jelita? Dr Marek Wasiluk: "Ta wiedza jeszcze nie przebiła się do mainstreamu"
dr Marek Wasiluk, wpływ słońca na zdrowie
dr marek wasiluk Fot. akademiaestetik.pl, Canva
W podcaście "Pacjent w centrum”, prowadzonym przez Ewę Basińską, redaktor naczelną portalu Pacjenci.pl, gościem był dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej oraz autor audiobooka "Złap słońce, zachowaj młodość”. W rozmowie poruszył temat, który od lat budzi wiele kontrowersji – jak naprawdę działa słońce na nasz organizm? Czy rzeczywiście powinniśmy się go obawiać?Rozsądna ekspozycja na słońce może obniżać ryzyko wystąpienia groźnych nowotworów, takich jak rak piersi czy jelita grubego – podkreśla dr Marek WasilukBrak światła słonecznego negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne, gospodarkę hormonalną, masę ciała i może przyspieszać starzenie organizmuPromieniowanie słoneczne to nie tylko UV – filtry nie chronią przed podczerwienią, a całkowite unikanie słońca może być równie szkodliwe jak palenie papierosów
Czytaj dalej
"To tylko chwila” może zabić. Ważny apel strażaków
Taka chwila może zabić
Strażacy apelują
„Dziecko miało zaledwie 3 lata. Mama wyskoczyła „tylko po chleb”. Zostawiła go w aucie — przecież miała być za moment. Był upał, 31°C. W środku auta: ponad 50°C. Kiedy wróciła, synek nie oddychał. Jego ciało było rozpalone, twarz sina. Nie zdążyła nawet zareagować. Chwila wystarczyła, by świat się zawalił” – tak zaczyna się ważny apel, który pojawił się niedawno na profilu Oczami Strażaka.W Stanach Zjednoczonych każdego roku w wyniku przegrzania w samochodzie umiera ok. 40 dzieci. Choć w Polsce takie przypadki zdarzają się rzadziej, również tu zagrożenie jest realne – zwłaszcza latem. Dlatego wraz z nastaniem upałów warto przypomnieć: nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie, nawet na chwilę.• Tak szybko wzrasta temperatura w aucie• Tak umiera dziecko w rozgrzanym samochodzie• Tak możesz zapobiec katastrofie
Czytaj dalej