Kolejny alert RCB! To województwo jest najbardziej zagrożone

Tegoroczne wakacje nie rozpieszczają pogodą. Chłodne, mżyste dni przeplatają się z ulewami, które w niektórych zakątkach Polski sieją poważne zniszczenie. I chociaż dziś w wielu miejscach wreszcie jest względnie ciepło, prognozy nie napawają optymizmem.
- RCB wydało alert dla mieszkańców województwa małopolskiego
- IMGW ostrzega przed burzami w większej części kraju
- Tak zadbasz o bezpieczeństwo podczas burzy
Najnowszy alert RCB
Dziś (14 lipca) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało kolejny alert. Tym razem ostrzeżenie skierowane jest do mieszkańców województwa małopolskiego. W tym rejonie Polski może dziś dojść do gwałtownych zjawisk atmosferycznych, w tym burz, ulewnych deszczów i silnego wiatru. Istnieje również prawdopodobieństwo podtopień.
Alert RCB został przesłany do odbiorców na terenie województwa małopolskiego (powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, suski, tarnowski, Tarnów, tatrzański i wadowicki) – czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia
Burz i ulewnych deszczów mogą spodziewać się nie tylko mieszkańcy Małopolski. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej gwałtowne zjawiska pogodowe obejmą dziś większą część kraju:
W godzinach okołopołudniowych liczny rozwój zjawisk burzowych będzie mieć miejsce w znacznej części kraju, a w szczególności na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu i Mazowszu oraz na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Głównym zagrożenie w czasie burz będą lokalne ulewne opady deszczu powodujące zalania i podtopienia - zwłaszcza na miejskich terenach zurbanizowanych. W mniejszym stopniu zagrożeniem będą dziś opady gradu, czy silne porywy wiatru, choć tych, przede wszystkim na południowym wschodzie, także nie można wykluczyć.
Zadbaj o bezpieczeństwo w czasie burzy
W dzisiejszym komunikacie RCB po raz kolejny przypomina o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa podczas burzy. Przygotowując się na jej nadejście, należy:
• pousuwać z parapetów zewnętrznych i podwórek przedmioty, które może porwać wiatr,
• przeparkować samochody tak, by nie stały bezpośrednio pod drzewami,
• pozamykać okna i drzwi,
• zapewnić schronienie swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
• przygotować latarki na wypadek przerw w dostawie prądu.
Jeśli jest to możliwe, w czasie burzy należy pozostać w domu. Przebywając poza domem, należy:
• jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
• nie zatrzymywać się pod drzewami.
Jeżeli w czasie burzy podróżujesz samochodem, zachowaj szczególną ostrożność. Duże ryzyko stanowią łamiące się konary i drzewa, które mogą zgnieść auto. Samochód, który porusza się na otwartej przestrzeni, może zostać zdmuchnięty przez wiatr.
Wszystkie niebezpieczne zdarzenia należy zgłaszać służbom, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Przeczytaj też: Dzwonić na 112 czy 999? To sprawa życia i śmierci

Wpływ pogody na zdrowie
Nagłe zmiany pogodowe, w tym gwałtowne burze, intensywne opady i skoki ciśnienia, mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie. Szczególnie narażeni są seniorzy, osoby z chorobami układu krążenia, astmatycy oraz osoby cierpiące na migreny. Wysoka wilgotność powietrza może nasilać problemy z oddychaniem, a duże wahania temperatury i ciśnienia atmosferycznego mogą prowadzić do spadków samopoczucia, zawrotów głowy czy uczucia zmęczenia.
Niebezpieczne są także wyładowania atmosferyczne – oprócz ryzyka fizycznego porażenia, wywołują u niektórych osób silny stres i niepokój. Dlatego w czasie gwałtownych zjawisk pogodowych warto szczególnie zadbać o zdrowie – unikać wysiłku, pozostać w bezpiecznym miejscu i, jeśli to konieczne, skonsultować się z lekarzem.
Źródła: gov.pl, meteo.imgw.pl




































