Kolejny skutek uboczny Ozempicu. Może wyniszczać niczym nowotwór

Ozempic jest znany nie tylko jako lek na cukrzycę, ale przede wszystkim jako cudowny lek do błyskawicznego zrzucenia wagi. To, że ludzie (w tym gwiazdy) stosują go bez wskazań medycznych, rodzi pytania o jego skutki uboczne. "Ozempic face", nudności, wymioty – te znamy bardzo dobrze. Nowe doniesienia naukowe sugerują kolejne, które... mogą prowadzić do osłabienia organizmu przypominającego niedożywienie w przebiegu nowotworu.
Sformułowanie, że Ozempic "niszczy jak nowotwór”, jest oczywiście metaforą – jednak niepozbawioną podstaw. Podobnie jak nowotwory, lek może prowadzić do znacznej utraty masy ciała, spadku masy mięśniowej, zaburzeń metabolicznych i stanu ogólnego osłabienia. W obu przypadkach skutkiem może być zespół niedożywienia, który może mieć opłakane skutki.
Ozempic na odchudzanie – niebezpieczna droga na skróty
Ozempic należy do grupy leków określanych jako agoniści receptora GLP-1. Działają one poprzez zahamowanie uczucia głodu, opóźnienie opróżniania żołądka i zwiększenie uczucia sytości. Efekt? Spektakularna redukcja masy ciała. Za tym sukcesem czasami jednak kryją się skutki uboczne, o których wielu woli nie mówić. O ile utrata nadmiernych kilogramów w przypadku nadwagi jest pożądana, o tyle jej tempo i jakość mogą mieć wyniszczający wpływ na cały organizm.
Niedawno opisywaliśmy na łamach naszego portalu historię 22-letniej influencerki, która po odchudzaniu Ozempiciem wylądowała w szpitalu. Kinga Wiczyńska – bo tak się nazywa – zmagała się m.in. z zapaleniem trzustki. Możliwe, że już nigdy nie będzie zdrowa. – Miałam o tym nie mówić, ale kiedy byłam w tak poważnym stanie, że groziła mi sepsa, stwierdziłam, że muszą nagrać taki odcinek, żeby Was przestrzec – zdradziła w swoim nagraniu. Czytaj także: 22-letnia influencerka odchudzała się Ozempiciem. Schudła 20 kg i... straciła zdrowie na zawsze

Dieta w cieniu leku: wymioty i niezdrowe jedzenie
Jednym z największych zagrożeń terapii GLP-1, w tym Ozempicu, jest nie tylko o wiele mniejsze spożycie kalorii (średnio o 16–39 proc.) i częste wymioty, ale również obniżenie jakości posiłków. Wiele osób stosujących lek rezygnuje ze zbilansowanej diety – nie z głodu, lecz z braku potrzeby jedzenia. Czasem, zamiast po zdrowy obiad sięgają po wysokokaloryczne przekąski, zapominając, że każde danie powinno zawierać kluczowe makro- i mikroskładniki.

Zmniejszone spożycie białka, witamin i minerałów to przepis na postępujące wyniszczenie organizmu – tym bardziej, że preferencje żywieniowe u pacjentów w trakcie przyjmowania Ozempicu zmieniają się.
Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "International Journal of Obesity” maleje apetyt na produkty mleczne, warzywa czy dania skrobiowe, a rośnie skłonność do jedzenia małych, ale pustych wartościowo porcji – takich, które mają sprawić przyjemność. Czytaj także: "Puści w środku ludzie". Psycholog ostro o gwiazdach stosujących Ozempic
Dramatyczne skutki niedożywienia
Tu może pojawić się pewne podobieństwo do zespołu niedożywienia – stanu charakterystycznego dla zaawansowanego stadium choroby nowotworowej. Chodzi tu nie tylko dramatyczny spadek masy ciała, ale przede wszystkim o utratę tkanki mięśniowej, osłabienie odporności, anemię i zmęczenie.
Te objawy, choć w mniejszym stopniu, mogą pojawić się również u osób przyjmujących Ozempic – gdy pacjent chudnie zbyt szybko, traci siły, nie odczuwa potrzeby jedzenia, a jego dieta staje się uboga – może doprowadzić swój organizm do stanu, który ciężko odwrócić.
Skutki niedożywienia:
- zmniejszenie siły mięśniowej,
- zmęczenie i brak energii,
- częste infekcje,
- problemy z gojeniem się ran,
- zaburzenia trawienia,
- problemy z koncentracją i uczeniem,
- depresja,
- zwiększenie ryzyka złamań,
- zmniejszenie gęstości kości,
- niedociśnienie,
- obrzęki,
- arytmia,
- brak miesiączki,
- spadek libido,
- stłuszczenie wątroby,
- suchość skóry,
- wypadanie włosów,
- większe ryzyko cukrzycy i nowotworów.
Czytaj także: Takie są skutki uboczne odstawienia Ozempicu. Coraz więcej poszkodowanych





































