Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Lekarze walczą o życie noworodka - miał promil alkoholu we krwi. Czym jest FAS?
Daria Siemion
Daria Siemion 23.03.2024 17:27

Lekarze walczą o życie noworodka - miał promil alkoholu we krwi. Czym jest FAS?

Stopy noworodka leżącego w szpitalu
Fot. Freepik

Na porodówkę w Nowym Sączu przyjechała pijana kobieta. Noworodek miał we krwi promil alkoholu. Lekarze walczą o jego życie. Wiesz, że picie w ciąży naraża płód na zespół FAS? Dziecko, a potem już dorosły będzie miał charakterystyczną, lekko zdeformowaną twarz.

Sprawą zajmuje się prokuratura, a pijanej matce zostaną postawione zarzuty. Za narażenie życia i zdrowia dziecka grozi jej do 5 lat więzienia. Materiały zostały już przekazane lokalnej prokuraturze. Co będzie z dzieckiem? I czym grozi picie w ciąży i jak wygląda FAS - alkoholowy zespół płodowy?

Nowy Sącz. Pijana matka urodziła dziecko

10 marca w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym "Medikor" w Nowym Sączu rozegrał się prawdziwy dramat. W drzwiach placówki stanęła pijana kobieta. Miała skurcze, zaczęła rodzić. Dziecko udało się uratować, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że jest w ciężkim stanie. Pijana matka odpowie za to prawnie.


Komisarz Justyna Basiaga, rzeczniczka sądeckiej policji, informuje, że przeciwko kobiecie toczy się postępowanie o narażenie dziecka na utratę życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 Kodeksu karnego). Nieodpowiedzialnej kobiecie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.


Dyrektor szpitala w Nowym Sączu, Roman Bański, powołuje się na tajemnicę lekarską i nie chce zabierać głosu. Lokalnym mediom przekazał, że szpital ze swojej strony zrobił wszystko, co mógł a sprawą zajmują się służby. Z nieoficjalnych informacji dziennikarzy wynika, że noworodek jest w ciężkim stanie. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie zdrowy.

– Potwierdzam, że we krwi narodzonego dziecka ujawniono zawartość alkoholu, która przekraczała jeden promil. Oczekujemy na pełną dokumentację medyczną, o wydanie której wystąpiliśmy dzisiaj. Więcej informacji, z uwagi na wstępny etap postępowania, nie udzielamy – mówiła dla sadeczanin.info zastępca prokuratora rejonowego w Nowym Sączu Anna Kojs.

Zobacz też: Urodziła dziecka z rzadką chorobą genetyczną. “Jej skóra stwardniała w ciągu kilku sekund”

baby-hands-child-sucks-fists.jpg
Dziecko urodzone przez pijaną matkę jest w ciężkim stanie Fot. Freepik
Ciąża pozamaciczna może być bardzo niebezpieczna. Jakie daje objawy? Dobre wieści dla rodziców wcześniaków. Ważne zmiany coraz bliżej

FAS, drgawki – straszliwe konsekwencje picia alkoholu w ciąży

Alkohol przenika przez łożysko do płodu, działając na niego toksycznie. Wystarczy nawet niewielka ilość substancji – jeden kieliszek wina, jedno piwo – by wywołać nieodwracalne zmiany. Naukowcy podejrzewają, że najgorsze jest jednak upojenie alkoholowe na wczesnym etapie ciąży – można nawet poronić.


Skutki picia alkoholu w ciąży:

 • poronienie,
 • przedwczesny poród, 
 • niska masa urodzeniową dziecka,  
 • uszkodzenia mózgu,
 • ADHD
 • opóźnienie wzrostu, 
 • wady serca,
 • wady nerek, 
 • problemy ze wzrokiem i słuchem, 
 • wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS).


Skutki picia alkoholu przez ciężarną mogą ujawnić się zarówno bezpośrednio po narodzinach dziecka (wady rozwojowe, drgawki), jak i w późniejszych latach życia (zaburzenia mowy, problemy z nauką). Niektóre mają nawet swoją nazwę – FAS (z ang. Fetal Alcohol Syndrome). Co roku z tym syndromem rodzi się w Polsce prawie 1000 dzieci.

Często boli Cię głowa? Koniecznie posłuchaj - neurolog tłumaczy, co jaki ból oznacza i jak go leczyć:

Ile kobiet spożywa alkohol w ciąży? Zatrważające dane

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom podaje, że do spożywania alkoholu w ciąży przyznaje się nawet 38 procent Polek. W innych krajach jest nieznacznie lepiej – w Szwecji po alkohol sięga 30 proc. ciężarnych, a w Stanach Zjednoczonych zaledwie 10 proc. w tym 2 proc. regularnie.


Badacze zwracają jednak uwagę, że dane są niedoszacowane, ponieważ kobiety, bojąc się o swój wizerunek, nie przyznają się do picia w ciąży – to zachowanie źle ocenia aż 90 proc. Polaków. Są też politycy, którzy chcą, aby upijanie się w ciąży, było karalne. Zwolennikiem tego rozwiązania jest chociażby Mikołaj Pawlak, były Rzecznik Praw Dziecka.

Co się stanie, jak nagle odstawisz alkohol?! Posłuchaj: 

– To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony – tłumaczy.

źródło: sadeczanin.info, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Zobacz też:

Alkohol "karmi" raka przełyku. Przeżywa tylko 5 procent chorych

Drżenie rąk to nie tylko objaw choroby alkoholowej. Co jeszcze może oznaczać?

Zabiorą samochód za jazdę po alkoholu. Od czwartku nowe przepisy