Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Masz takie oczy? Mogą wskazywać na groźne choroby
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 15.07.2024 16:12

Masz takie oczy? Mogą wskazywać na groźne choroby

oczy
fot. canva/gettyimages

Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy, okazuje się, że nie tylko. W medycynie mogą świadczyć również o wielu zaburzeniach, do jakich dochodzi w organizmie człowieka. Jeśli zaobserwowałeś u siebie wytrzeszcz obu, albo jednej z gałek ocznych, lepiej skonsultuj się ze specjalistą, to może być objaw groźnej choroby.

Wytrzeszcz oczu - o czym może świadczyć?

Oczy mogą zdradzać wiele na temat stanu zdrowia człowieka, a więc ważne jest aby zwracać na nie uwagę i obserwować, czy nie zachodzą w nich zmiany, które nierzadko możemy dostrzec sami. Jednym z zaburzeń, które powinno zaniepokoić jest wytrzeszcz jednej lub obu gałek ocznych.

W przypadku, gdy zaobserwujesz u siebie tę niepokojącą przypadłość, zdecydowanie powinieneś skontaktować się z endokrynologiem. Może ona świadczyć bowiem o problemach z tarczycą.

Oszustwo na "refundację". Możesz stracić wszystkie pieniądze 3096 zł dodatku do emerytury. Jak otrzymać te pieniądze?

Czym jest orbitopatia tarczycowa?

Wspominany wyżej wytrzeszcz oczu zwany również orbitopatią tarczycową jest objawem problemów z jednym z elementów układu hormonalnego. Powoduje go zmiana metabolizmu tkanek oczodołu i mięśni odpowiedzialnych za ich poruszanie. W efekcie następuje powiększenie ich i wypchnięcie do przodu, co prowadzi do wytrzeszczu. Zwiększona objętość tkanek sprawia, że gałki oczne nie są w stanie zmieścić się w oczodołach.

Taki objaw najczęściej pojawia się w przypadku nadczynności tarczycy, autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, choroby Gravesa-Basedowa, jednak zdarza się również podczas niedoczynności tarczycy.

Problemy z tarczycą. Tego objawu nie lekceważ

Statystyki wskazują, że znacznie częściej wytrzeszcz oczu spowodowany problemami z tarczycą dotyka kobiet po 40. roku życia, zmagających się z hipertyreozą. Choć w większości przypadków obejmuje obie gałki oczne, zdarza się również w tylko jednym z oczodołów.

To właśnie uwypuklenie oczu jest jednym z najłatwiej zauważalnych objawów, podczas chorób związanych z tarczycą, jednak może również dochodzić do swędzenia, światłowstrętu, zaczerwienienia spojówek oraz uczucia napięcia powiek i niemożności ich domknięcia.

W takim wypadku pacjent powinien udać się do okulisty, a jeśli ten wykluczy przyczyny okulistyczne, skonsultować się z endokrynologiem w celu ustalenia dalszej diagnozy.

Zobacz też:

Ciemna kropka na paznokciu? To może być pierwszy objaw czerniaka

Ozempic może powodować ślepotę? Najnowsze wyniki badań mocno niepokoją

Te produkty mogą wchodzić w interakcję z lekami przeciwkrzepliwymi. Czego nie powinieneś jeść?