Masz takie oczy? Mogą wskazywać na groźne choroby
Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy, okazuje się, że nie tylko. W medycynie mogą świadczyć również o wielu zaburzeniach, do jakich dochodzi w organizmie człowieka. Jeśli zaobserwowałeś u siebie wytrzeszcz obu, albo jednej z gałek ocznych, lepiej skonsultuj się ze specjalistą, to może być objaw groźnej choroby.
Wytrzeszcz oczu - o czym może świadczyć?
Oczy mogą zdradzać wiele na temat stanu zdrowia człowieka, a więc ważne jest aby zwracać na nie uwagę i obserwować, czy nie zachodzą w nich zmiany, które nierzadko możemy dostrzec sami. Jednym z zaburzeń, które powinno zaniepokoić jest wytrzeszcz jednej lub obu gałek ocznych.
W przypadku, gdy zaobserwujesz u siebie tę niepokojącą przypadłość, zdecydowanie powinieneś skontaktować się z endokrynologiem. Może ona świadczyć bowiem o problemach z tarczycą.
Oszustwo na "refundację". Możesz stracić wszystkie pieniądze 3096 zł dodatku do emerytury. Jak otrzymać te pieniądze?Czym jest orbitopatia tarczycowa?
Wspominany wyżej wytrzeszcz oczu zwany również orbitopatią tarczycową jest objawem problemów z jednym z elementów układu hormonalnego. Powoduje go zmiana metabolizmu tkanek oczodołu i mięśni odpowiedzialnych za ich poruszanie. W efekcie następuje powiększenie ich i wypchnięcie do przodu, co prowadzi do wytrzeszczu. Zwiększona objętość tkanek sprawia, że gałki oczne nie są w stanie zmieścić się w oczodołach.
Taki objaw najczęściej pojawia się w przypadku nadczynności tarczycy, autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, choroby Gravesa-Basedowa, jednak zdarza się również podczas niedoczynności tarczycy.
Problemy z tarczycą. Tego objawu nie lekceważ
Statystyki wskazują, że znacznie częściej wytrzeszcz oczu spowodowany problemami z tarczycą dotyka kobiet po 40. roku życia, zmagających się z hipertyreozą. Choć w większości przypadków obejmuje obie gałki oczne, zdarza się również w tylko jednym z oczodołów.
To właśnie uwypuklenie oczu jest jednym z najłatwiej zauważalnych objawów, podczas chorób związanych z tarczycą, jednak może również dochodzić do swędzenia, światłowstrętu, zaczerwienienia spojówek oraz uczucia napięcia powiek i niemożności ich domknięcia.
W takim wypadku pacjent powinien udać się do okulisty, a jeśli ten wykluczy przyczyny okulistyczne, skonsultować się z endokrynologiem w celu ustalenia dalszej diagnozy.
Zobacz też:
Ciemna kropka na paznokciu? To może być pierwszy objaw czerniaka
Ozempic może powodować ślepotę? Najnowsze wyniki badań mocno niepokoją
Te produkty mogą wchodzić w interakcję z lekami przeciwkrzepliwymi. Czego nie powinieneś jeść?