Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Masz takie słuchawki? Oto, dlaczego powinieneś się ich pozbyć
Daria  Siemion
Daria Siemion 23.04.2024 13:23

Masz takie słuchawki? Oto, dlaczego powinieneś się ich pozbyć

Kobieta ze słuchawkami dousznymi
Fot. Freepik

Emitują dźwięk głośniejszy niż odkurzacz. Włożone do kanału słuchowego, mogą trwale uszkodzić słuch. Mowa o słuchawkach dousznych, z których każdego dnia korzystają miliony Polaków.

Są małe, mieszczą się w kieszeni, a niektóre to modne gadżety. Popularność słuchawek dousznych nikogo nie dziwi, jednak niewiele mówi się o tym, że codziennie korzystanie z nich może doprowadzić do kłopotów ze słuchem,  zawrotów głowy, infekcji mózgu i problemów z równowagą. Co jeszcze grozi audiofilom?

Pogorszenie słuchu

Lekarze biją na alarm, ponieważ wśród młodych ludzi – fanów słuchawek – coraz powszechniejsze są ubytki słuchu. Częste są urazy błony bębenkowej, a także uszkodzenia komórek włoskowatych – części uszu odpowiedzialnych za transportowanie dźwięku z uszu do mózgu. Jest to spowodowane zbyt głośnym i zbyt długim słuchaniem muzyki. Narażenie na taki hałas przed dwie godziny dziennie może pogorszyć słuch nawet o 22 proc.

Infekcje uszu

Noszenie słuchawek dousznych zwiększa ryzyko infekcji ucha, w tym ostrego zapalenia ucha środkowego, które może spowodować wiele powikłań: zapalenie błędnika, porażenie nerwu twarzowego, a nawet ropnie mózgu. Zwiększa się też produkcja woskowiny, co ułatwia zakażenie – nie wspominając o dzieleniu słuchawek z inną osobą, co jest częstą praktyką wśród młodzieży.

sluchawki.png
Infekcje uszu mogą doprowadzić do infekcji mózgu Fot. Freepik2.
12-latce skradziono aparat słuchowy wart 38 tys. zł. Policja prosi o pomoc i wyznacza nagrodę Myślała, że ma zapalenie ucha, prawda okazała się gorsza. W środku znajdował się karaluch

Szumy uszne

Głośne słuchanie muzyki na słuchawkach może spowodować szumy uszne, czyli stan, w którym człowiek słyszy dźwięki, których nie ma – niekoniecznie muszą być to szumy, zdarza się, że jest to "dzwonienie" lub "piski". Takie szumy mogą minąć w ciągu kilka godzin lub dni, ale mogą przejść też w postać przewlekłą. Każdy, kto je zaobserwuje, powinien na jakiś czas zrezygnować z noszenia słuchawek.

Nadwrażliwość na dźwięki

Nadwrażliwość słuchowa to nieprzyjemne uczucie w uszach, gdy pojawiają się wysokie lub głośne dźwięki. U niektórych objawia się dosłownie bólem uszu. To schorzenie zwyczajowo występuje u seniorów, którym np. przeszkadzają dźwięki bawiących się dzieci, ale lekarze alarmują, że nadwrażliwość na hałas dotyczy coraz młodszych osób – wszystko za sprawą słuchawek.

Ból w uszach

Ból w uszach może pojawiać się na skutek nadwrażliwości słuchowej, infekcji ucha lub źle dobranych słuchawek. Taki ból – zależnie od przyczyny – może być tępy, pulsujący lub ostry. Zdarza się też, że towarzyszy mu uczucie swędzenia, tłoczenia lub ból przy połykaniu jedzenia lub śliny – w przypadku takich objawów należy skontaktować się z laryngologiem, który wykluczy uszkodzenia i infekcje uszu.

Jak bezpiecznie korzystać ze słuchawek?

  • Nie korzystaj ze słuchawek dłużej niż godzina dziennie
  • Nie ustawiaj głośności na maksimum
  • Wybierz słuchawki nauszne zamiast dousznych

Zobacz też:

Kolor woskowiny usznej mówi wiele o zdrowiu. Ten kolor to ostrzeżenie

Plejada gwiazd w spocie II edycji kampanii Badaj się regularnie

Katarzyna Figura niedawno przyznała się do choroby. Coraz więcej Polaków też się z nią zmaga