Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Na wrzody i zapalanie żołądka. Ten olej to prawdziwy skarb
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 20.02.2024 11:12

Na wrzody i zapalanie żołądka. Ten olej to prawdziwy skarb

olej z rokitnika
canva

Ten niezwykły olej to naturalne remedium na dolegliwości układu pokarmowego, co zostało potwierdzone w badaniach. Jest szczególnie zalecany w diecie osób borykających się z uszkodzoną śluzówką żołądka. Możemy pić go prosto z łyżki lub dodawać do różnych dań. Choć nie jest bardzo popularny, znajdziemy go w większości aptek. 

To bogate źródło cennych substancji odżywczych

Olej z rokitnika wytłaczany jest z owoców rokitnika syberyjskiego, a dokładniej z nasion i pulpy owocowej. W medycynie ludowej rokitnik stosowano na wzmocnienie organizmu oraz w leczeniu wrzodów trawiennych.

Olej z rokitnika to bogate źródło cennych substancji odżywczych, takich jak między innymi:

  • kwasy tłuszczowe,
  • witaminy C, K i E,
  • fitosterole roślinne,
  • antyoksydanty,
  • aminokwasy.

Projekt bez nazwy - 2024-02-20T090922.969.png

Gotujesz tak makaron? Tak przygotowany jest groźny dla zdrowia Gotujesz tak makaron? Tak przygotowany jest groźny dla zdrowia

Przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka i nie tylko

Współczesne badania potwierdzają korzystny wpływ oleju z rokitnika na układ pokarmowy, zwłaszcza na żołądek i jelita. Olej z rokitnika posiada wiele cennych właściwości. 

Jedną z głównych jego zalet jest działanie lecznicze na uszkodzenia w obrębie błon śluzowych przełyku, żołądka i jelit oraz zapobieganie rozwojowi procesów zapalnych w układzie pokarmowym. Olej z rokitnika znany jest z tego, że poprawia procesy gojenia się ran błony śluzowej, wspierając leczenie wrzodów. 

Jak dowodzą badania, regularne spożywanie oleju z rokitnika poprawia jakość śluzu w żołądku, wspomagając leczenie chorób, takich jak między innymi:

  • zapalenie żołądka i dwunastnicy, 
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • zapalenie przełyku, 
  • przewlekłe zapalenie jelita grubego, 
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Olej z rokitnika pomaga także łagodzić dolegliwości związane z chorobą refluksową. Jak podają badania, zmniejsza stan zapalny, jednocześnie równoważąc wydzielanie kwasów żołądkowych.

Wspiera odnowę funkcji ochronnych mikrobiomu

Olej z rokitnika wspiera też odnowę funkcji ochronnych mikrobiomu oraz pomaga na problemy suchej skóry. O niezwykłych właściwościach oleju z rokitnika i oleju z czarnej porzeczki wspominał ostatnio w mediach społecznościowych Oskar Kaczmarek, ekspert ds. mikrobioty i terapii mikrobiologicznej, znany w sieci jako „dr_microbiome”.

„Absolutne bogactwo naturalnych przeciwutleniaczy, cennych kwasów tłuszczowych i związków polifenoleowych. Wprowadź je do swojego żywienia, a naprawdę szybko zobaczysz różnicę w nawilżeniu skóry i jej reaktywności. To będzie również genialny krok w stronę wsparcia regeneracji śluzówki żołądka i jelit oraz odnowy funkcji ochronnych mikrobiomu, co w zaburzeniach jelito-skóra ma zasadnicze znaczenie.” - mówił Oskar Kaczmarek na swoim instagramowym profilu.

źródło: olini.pl