Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nadchodzi wakacyjna fala zakażeń COVID-19. Za większość odpowiada nowy szczep
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 28.06.2024 13:31

Nadchodzi wakacyjna fala zakażeń COVID-19. Za większość odpowiada nowy szczep

Koronawirus, COVID-19
Fot. Freepic

W USA konkretnie w  39 stanach rośnie liczba przypadków zachorowania na koronawirusa. Tak wynika z ostatnich prognoz Amerykańskiego Centrum Kontroli oraz Zapobiegania Chorobom (CDC). Jak donosiła w ostatnim czasie NBC News, oznacza to letnią falę zachorowań. 

Według stacji w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła zarówno liczba zgonów z powodu koronawirusa, jak i wizyt osób chorych na oddziałach ratunkowych. NBC powołując się na najnowsze dostępne dane, według których rośnie liczba wizyt w szpitalu - na przełomie maja i czerwca o 25. proc. wzrost liczby infekcji dość mocno zauważalny jest w Kalifornii.

Prognozy odnośnie letniej fali zakażeń nie są optymistyczne

Prognozy niestety nie wyglądają optymistycznie. Jak prognozuje dla NBC dr Thomas Russo, kierownik wydziału chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Buffalo - będziemy mieć do czynienia z falą letnich zachorowań. 

Stacja NBC News zauważa jednak, że wzrost liczby zachorowań nie jest jednak niczym spektakularnym - związany jest z większą liczbą osób, które przemieszczają się podczas wakacyjnych wyjazdów, ale też gromadzenia się ludzi w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Objawy są bardzo podobne do klasycznego koronawirusa
Fot. Freepic 
Taki stolec to znak, że w jelitach rośnie nowotwór. Nigdy go nie ignoruj Córka Christiny Applegate też jest ciężko chora. Długi czas lekceważono jej objawy

Objawy podobne są do klasycznych koronawirusa

Jak podkreślają amerykańscy specjaliści, nadchodząca fala zachorowań zbiegła się z rozwojem nowych wariantów wirusa. Jak donosi “Los Angeles Times” powołując się na dane CDC, subwarianty KP. 2, KP. 3 oraz KP1.1 - dając wdzięczną nazwę FLiRT, odpowiadały w poprzednim tygodniu za 62.9 proc. przypadków zakażeń w USA.

Objawy podobne są do tych powszechnych - jakie znamy z opisów koronawirusa. Są to kaszel, dreszcze, gorączka czy bóle mięśni. Zdaniem specjalistów nowe warianty mogą być bardziej zakaźne, niż dominujący w zimie JN. 1. 

Zaktualizowane wytyczne dla seniorów

Dlatego też Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego zaktualizował swoje wytyczne dla seniorów, szczególnie tych z osłabionym układem odpornościowym.

Lekarze radzą, by takie osoby były na bieżąco ze szczepionkami, a w momencie zakażenia COVID-19, po prostu przyjęły leki. Takie osoby powinny też rozważyć podjęcie dodatkowych środków ostrożności. Chodzi o noszenie maseczek w zatłoczonych pomieszczeniach zamkniętych, wietrzenie pomieszczeń oraz trzymanie się  daleka od chorych.

Czytaj też:

Pfizer pozwany za szczepionkę na COVID-19. "Mieszkańcy muszą poznać prawdę"

Nowy szczep COVID-19. Jakie objawy daje FLiRT?

To najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków w Polsce. Wstrząsające dane