Najgorsze co możesz wypić w trakcie upału. Kardiolog ostrzega
Te napoje, pite w upalne dni, mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Chociaż w upalne dni chętnie sięgamy po chłodne napoje alkoholowe, to nie mają one nic wspólnego z nawodnieniem i ochłodą organizmu. Kardiolog ostrzega przed piciem ich w upał, mogą bowiem nasilać objawy wyczerpania organizmu.
Alkohol w upał
Upały i przebywanie na słońcu przy wysokich temperaturach grożą odwodnienie, zaburzeniami elektrolitowymi, pojawieniem się bólu głowy i zawrotów głowy, a także udarem cieplnym i oparzeniami. Picie alkoholu przy ekstremalnych upałach tylko zwiększa ryzyko wystąpienia takich dolegliwości.
- Alkohol działa na podwzgórze – to ośrodek w mózgu, który jest odpowiedzialny za termoregulację. To on kontroluje temperaturę ciała. Dodatkowo alkohol hamuje też wydzielanie wazopresyny, czyli hormonu biorącego udział w regulowaniu gospodarki wodnej organizmu. Ponadto alkohol prowadzi też do rozszerzania się naczyń krwionośnych. Spożywając napoje z procentami, tracimy duże ilości wody. Gdy jest to połączone z wysoką temperaturą na zewnątrz, zwiększa się też utrata potasu wraz z moczem i potem. Przyjmuje się, że spożycie 1 g alkoholu powoduje zwiększenie produkcji moczu o 10 ml. Im więcej alkoholu przyjmiemy, tym mocniej się odwodnimy - powiedział w rozmowie z Onetem dr hab. Bartosz Hudzik, kardiolog.
I dodaje - To wszystko sprawia, że mogą się u nas pojawić spadki ciśnienia tętniczego krwi czy zaburzenia rytmu serca spowodowane odwodnieniem i zaburzeniami elektrolitowymi. Oprócz tych bezpośrednich skutków narażamy się też na pośrednie zagrożenia. Choćby takie, że alkohol w lecie często bywa spożywany nad wodą, stanowiąc kolejny czynnik, który może przyczynić się do zagrożenia zdrowia i życia.
Objawy wyczerpania cieplnego i udaru
Do objawów wyczerpania cieplnego zaliczamy wzmożoną potliwość, zmęczenie, zimną i wilgotną skórę, słabe tętno, zasłabnięcie oraz nudności i wymioty. Z kolei objawy udaru cieplnego to bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, ogólne osłabienie, wzrost temperatury ciała, zaburzenia psychiczne, drgawki i utrata przytomności.
Picie napojów procentowych zwiększa ryzyko wystąpienia udaru lub wyczerpania cieplnego. Najlepiej nawadniać się schłodzoną wodą, a jeśli już sięgać po alkohol - to w godzinach wieczornych i należy zachować umiar oraz ostrożność.
Kto powinien uważać na picie alkoholu w upał?
Grupą szczególnie zagrożoną negatywnym wpływem alkoholu na zdrowie w upalne dni są osoby starsze, otyłe, chorzy na cukrzycę oraz pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Zobacz też:
Lody na odchudzanie, czyli jesz smacznie i chudniesz? Dieta lodowa ma coraz więcej zwolenników
Najzdrowsze lody zrobisz sama w domu. Idealny przepis na domowe lody
To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu