Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Przełomowe badania leku na raka trzustki. Znamy rezultaty
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 10.04.2024 11:06

Przełomowe badania leku na raka trzustki. Znamy rezultaty

Rak trzustki, zdrowie
Fot. Freepic

“Bezprecedensowe zdolności zwalczania komórek nowotworowych” wykazał eksperymentalny lek na raka trzustki. Tak twierdzą amerykańscy lekarze i naukowcy. Zbadana substancja powodowała kurczenie się komórek, nie uszkadzając również tych zdrowych. Lek kierunkuje się na onkogenną formę białek Ras, które powodują nawet jedną trzecią przypadków raka u ludzi.

“Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych  narzędzi, by móc zwalczać” - wyjaśnia jeden z autorów badania prof. Kenneth Olive.

Rewolucyjne badanie nowego leku na raka trzustki

Wyniki badania opublikowane zostały we wtorek na łamach czasopisma “Nature”. Lekarze z Centrum Medycznego Irving na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, we współpracy z naukowcami z innych uczelni postanowili przetestować skuteczność eksperymentalnego leku RMC-7977. W badaniach testy nowego leku wykazały “bezprecedensową zdolność zwalczania komórek nowotworowych" w przedklinicznych modelach raka trzustki.

Zdaniem lekarzy i naukowców badany lek może w przyszłości leczyć niemal wszystkie rodzaje nowotworów trzustki.

 “Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych bezpośrednich narzędzi, by go zwalczać” - podkreśla prof. Kenneth Olive, jeden z autorów badania leku na raka trzustki.

lekarze-wspolpracujacy-przy-badaniach-medycznych.jpg
Fot. Freepic
"Wieczne chemikalia" wykryte w polskich wodach. Powodują wiele chorób Czyrak - rozpoznanie, objawy, leczenie. Kiedy czyrak jest niebezpieczny?

Pod wpływem leku komórki nowotworowe skurczyły się

Na czym polegało badanie? Lekarze poddali analizie komórki nowotworowe, które pochodzą od ludzi, jednocześnie korzystając też z różnych modeli raka trzustki. Zdaniem naukowców testowany lek sprawdził się w każdym z modeli. 

Wnioski badaczy są takie, że pod wpływem leku komórki nowotworowe skurczyły się od 30 do 98 proc. To jeszcze nie wszystko, bo badany lek nie uszkodził też zdrowych komórek. Zdarza się to w przypadku dostępnych aktualnie form leczenia raka.

"Od razu wiedzieliśmy, że pracujemy z czymś zupełnie innym"

Profesor Olive podkreślał w rozmowie z mediami, że choć on sam zajmuje się rakiem trzustki od niemal 20 lat, nigdy nie widział takich wyników badań przedklinicznych, jak te. “Od razu wiedzieliśmy, że pracujemy z czymś zupełnie innym” - zauważył. Lekarz dodał również, że istnieje realna szansa na to, że próba może pomóc w zmianie standardowej opieki nad pacjentami z rakiem trzustki.  Naukowiec zaznaczył też, że tylko testy kliniczne, które będę prowadzone na pacjentach, pozwolą to ocenić.

Co ważne, rak trzustki jest jednym z nowotworów o najwyższej śmiertelności. W naszym kraju każdego roku raka trzustki wykrywa się u 3,5 tys. osób. Najczęstsze objawy to m.in. nawracające bóle w nadbrzuszu - promieniujące do kręgosłupa, ale również utrata apetytu, spadek masy ciała czy zaparcia.

Źródło: cuimc.columbia.edu, TVN 24

Czytaj też: 

Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Rak trzustki – pierwsze objawy, leczenie i rokowania

To główny czynnik ryzyka występowania raka trzustki, o którym mało się mówi! Ostrzeżenie od lekarza

 

Polecane