Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nie żyje najstarszy człowiek na świecie. Poznaj jego przepis na długowieczność
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 04.04.2024 12:40

Nie żyje najstarszy człowiek na świecie. Poznaj jego przepis na długowieczność

Juan Vincente Perez Mora, śmierć
Fot. Nicolas Maduro/ Twitter/ X

Nie żyje Juan Vincente Perez Mora, Wenezuelczyk, uchodzący do tej pory za najstarszego mężczyznę na świecie. Miał 114 lat. Zostawił po sobie aż 11 dzieci, 41 wnucząt, kilkanaścioro prawnucząt oraz praprawnucząt.

Obywatel Wenezueli został oficjalnie uznany przez Księgę Rekordów Guinessa za najstarszego mężczyzna na świecie. Informacja o jego śmierci przekazana została przez prezydenta Wenezueli - Nicolasa Maduro. Mora zmarł we wtorek, 2 kwietnia.

Nie żyje Juan Vincete Perez Mora - najstarszy człowiek na świecie

Najstarszy człowiek na świecie Juan Vincete Perez Mora miał 114 lat i pochodził z Wenezueli. "Przesyłam moje uściski i kondolencje jego rodzinie (...). Niech Bóg przyjmie go w swojej świętej chwale!" - napisał w opublikowanym wpisie na portalu X prezydent kraju - Nicolas Maduro, dołączając do tweeta uśmiechnięte zdjęcie staruszka.

114-latek przyszedł na świat 27 maja 1909 roku w stanie Tachira na zachodzie Wenezueli. Urodził się jako dziewiąte z dziesięciorga dzieci w rodzinie rolników. Już jako pięciolatek, razem z ojcem i braćmi rozpoczął pracę przy zbiorach trzciny cukrowej oraz kawy. Praca na roli zajęła mu kolejne kilkadziesiąt lat.  Jak można przeczytać na stronie Księgi Rekordów Guinessa, ostatni kawałek ziemi sprzedany został przez niego w bardzo zaawansowanym już wieku - bo 104 lat.

Jak zatrzymać chorobę zwyrodnieniową stawów? Lekarze tłumaczą, jak ją leczyć Rola medycznej marihuany w leczeniu nowotworów. Komu pomaga?

114-latek miał aż jedenaścioro dzieci oraz 41 wnucząt

114-letni Wenezuelczyk doczekał się aż jedenaścioro dzieci, ale też 41 wnucząt, 18 prawnucząt i 12 praprawnucząt. Freddy Bernal, gubernator Táchira na zachodzie Wenezueli, określił najstarszego mieszkańca mianem człowieka pokornego, spokojnego, ale też pracowitego oraz entuzjastycznie nastawionego do tradycji i rodziny.

Mieszkaniec Wenezueli w 2022 r. uznany został najstarszym żyjącym mężczyzną. Stało się to po śmierci Hiszpana Saturnino de la Fuente Garcii, który zmarł w wieku 112 lat. Warto dodać, że najstarszym żyjącym kiedykolwiek mężczyzną był Jiroemon Kimura. Japończyk przeżył aż 116 lat i 54 dni. Z kolei najdłużej żyjącą na świecie kobietą była Jeanne Louise Calment. Francuzka przeżyła 122 lata i 164 dni.

Juan Vincete Perez zdradził swój sekret na długowieczność

114-letni Wenezuelczyk na pytanie o przepis na długowieczność, opowiadał, że długie życie zawdzięcza ciężkiej pracy, ale też odpoczynkowi na wakacjach, wcześniejszemu kładzeniu się spać oraz codziennemu piciu kieliszka aguardiente. Mężczyzna mówił też, że trzeba kochać Boga i nosić go w sercu.

114-latek przeżył w swoim życiu wiele bardzo ważnych wydarzeń na świecie, takich jak m.in. obie wojny światowe, moment wynalezienia telewizji, ale też lądowania człowieka na Księżycu oraz pandemię koronawirusa. 114-latek zmarł we wtorek, 2 kwietnia 2024 r.

Źródło: Nicolas Maduro Twitter/ TVN 24

Czytaj też: 

Co widzisz na obrazku? Odpowiedź zdradza wiek twojego mózgu

Tak można ustalić wiek biologiczny. Możemy być starsi, niż myślimy

W jakich sytuacjach pacjenci tracą prawo do darmowego leczenia? NFZ przypomina

 

Polecane