Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nie żyje wybitny polski lekarz. Współpracował z WOŚP
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.03.2024 10:37

Nie żyje wybitny polski lekarz. Współpracował z WOŚP

znicz
fot. Canva / Tomasz Marchewka

Był cenionym pediatrą, hematologiem i onkologiem dziecięcym. Prof. Michał Matysiak miał 71 lat. O śmierci lekarza poinformował w mediach społecznościowych Jurek Owsiak – prof. Matysiak był członkiem Komisji Rewizyjnej Fundacji WOŚP.

Zmarł prof. Michał Matysiak

Prof. Michał Matysiak był wybitnym specjalistą z dziedziny pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej. Jego zaangażowanie i nieustanna chęć niesienia pomocy pacjentom sprawiły, że w środowisku medycznym darzono go ogromnym szacunkiem. Prof. Matysiak kierował Kliniką Hematologii, Transplantologii Klinicznej i Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Miał 71 lat.

„Choroba wycofała go z czynnej pracy zawodowej dwa lata temu i można powiedzieć niesamowitym zbiegiem okoliczności, z lekarza, który ratuje zdrowie i życie swoich onkologicznych pacjentów, sam stał się pacjentem. W jego przypadku niestety zwyciężyła choroba. Do samego końca walczył, nawet wtedy, kiedy jeszcze niedawno na spotkaniu Rady snuliśmy różne plany na przyszłość związane z naszą fundacyjną aktywnością, w której całym sobą uczestniczył i chciał uczestniczyć". — informuje o przyczynie śmierci Jerzy Owsiak.

3.png
Facebook / WOŚP
Te choroby wywołuje przewlekły stres. Nie zgadniesz, które to są Prawda o szpitalach psychiatrycznych. Elektrowstrząsy mają się dobrze

Prof. Matysiak wspierał WOŚP

Lekarz był członkiem Komisji Rewizyjnej i następnie rady fundacji. Jurek Owsiak podkreślił, że prof. Matysiak był nie tylko wybitnym ekspertem, ale też przyjacielem WOŚP – przyjazne usposobienie prof. Matysiaka motywowało do działania cały zespół Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jurek Owsiak o prof. Michale Matysiaku

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poznał prof. Matysiaka jeszcze przed założeniem fundacji. Do spotkania doszło w szpitalu – prof. Matysiak pomógł córce Owsiaka, która była wcześniakiem.

„Ciepły, niezwykle miły, miał w sobie to coś, co powodowało, że dzieci czuły się bezpieczne i bardzo zaopiekowane, a my, rodzice, przede wszystkim spokojni dzięki jego diagnozie i zaleceniom”. - napisał o nim Jurek Owsiak.

Odejście prof. Matysiaka jest ogromną stratą. Był nie tylko świetnym ekspertem, ale też człowiekiem o wielkim sercu.

Ile zarabiają lekarze? Ten raport obnaża brutalną prawdę
Załamana lekarka siedząca pod ścianą
Platforma "Lekarze – oferty pracy" opublikowała raport ukazujący, na jakie zarobki w ubiegłym roku mogli liczyć lekarze. W tym celu porównano stawki godzinowe proponowane lekarzom. Łącznie pod uwagę wzięto prawie 5 tys. ogłoszeń. Jakie są wyniki raportu i ile zarabiają polscy lekarze?"Lekarze – oferty pracy" to istniejący od 2016 roku serwis internetowy z ogłoszeniami pracy dla lekarzy. Strona powstała po protestach rezydentów domagających się zwiększenia jakości polskiej służby zdrowia i wzrostu płac. Społeczność LOP liczy obecnie ponad 34. tys. osób – są to zarówno ogłoszeniodawcy, jak i lekarze.
Czytaj dalej
Szwedzi żyją osiem lat dłużej, niż Polacy. Kardiolog wyjaśnia, dlaczego
Prof. Piotr Poniatowski
W Szwecji mężczyźni żyją średnio o osiem, a kobiety o pięć lat dłużej, niż mieszkańcy i mieszkanki Polski. Dlaczego? Kluczowa jest profilaktyka chorób serca i naczyń. Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog podpowiada, co jeść i jaki tryb życia prowadzić. Sprawdził to na sobie. To kolejny wywiad Edyty Brzozowskiej z cyklu „Czy lekarz się leczy?" w Pacjenci.plJesteście ciekawi, czy lekarze dbają o swoje zdrowie? Niedawny raport NIK pokazał, że są przepracowani, wyczerpani i często nie mają na to niestety czasu, bo tego z trudem wystarcza na to, by przyjąć wszystkich czekających w kolejce pacjentów. W Pacjenci.pl w cyklu „Czy lekarz się leczy?” pytamy pracowników ochrony zdrowia, czy porady, które dają pacjentom, stosują także w swoim życiu. - Podstawą zdrowego stylu życia są zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i regularny wysiłek fizyczny. Z tym ostatnim ja osobiście trochę przesadzam, bo bieganie w maratonach to nie jest rzecz najzdrowsza. Ale wszystkim polecam choćby godzinę intensywnej aktywności 3-4 razy w tygodniu - mówi prof. Piotr Ponikowski, wybitny kardiolog, rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Czytaj dalej