Czy można łączyć pomidor z ogórkiem? Produkty, które tworzą fatalny duet
Odżywiasz się zdrowo, ale Twoje wyniki badań wskazują na niedobory? Może przyczyną nie jest to, co jesz, ale to, w jaki sposób.
Niewiele osób o tym wie, ale połączenia niektórych produktów spożywczych sprawiają, że nie wchłaniają się z nich substancje odżywcze i witaminy. Przez lata za takie fatalne połączenie uchodziło to ogórka z pomidorem. Teraz okazuje się, że nie jest z nim tak źle. Dlaczego? O tym za chwilę. Przy okazji wyjaśniamy, czego jeszcze nie warto ze sobą łączyć na talerzu.
Oto lista połączeń, które nie sprzyjają Twojemu zdrowiu. Większość z nich nie jest toksyczna, ale warto mieć ich świadomość i w miarę możliwości unikać – zwłaszcza przy niedoborach!
Połączenie ogórka i pomidora sprzyja utracie witaminy C, którą utlenia obecna w ogórku askorbinaza. Na szczęście jest na to sposób – przed podaniem warto skropić warzywa sokiem z cytryny, octem winnym albo dodać do nich nabiał, bo to blokuje askrobinazę i witamina C nie jest niszczona.
Zmieniła nawyki i pomaga w tym pacjentom:
Witaminę C znajdziesz w wielu produktach
A nawet jeśli nie masz takich dodatków, jeśli lubisz połączenie pomidora z ogórkiem, to i tak z niego nie rezygnuj, bo utrata witaminy C nie jest aż tak znaczna, w dodatku pozbywając się ogórka, albo pomidora, pozbawiasz się mnóstwa innych pożądanych dla zdrowia witamin i mikroelementów. A witaminę C na pewno tego dnia dostarczysz sobie jedząc inne produkty, choćby jabłka czy inne owoce lub warzywa, lub pijąc sok (pamiętaj, by nie zawierał dodatku cukru).
fot. Shutterstock.com
Najzdrowsza dieta wytypowana. Czy to może jeszcze dziwić? Powody, dla których warto jeść buraczki. To jedno z najzdrowszych warzyw!Herbata z cytryną – tak, ale pod jednym warunkiem
Liście herbaty zawierają glin – substancję, którą naukowcy łączą ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera, ale w przypadku zaparzenia liści we wrzątku, glin pozostaje nie rozpuszcza się i nie ma żadnego wpływu na ludzki organizm. Wszystko zmienia się, gdy dodamy do niego cytrynę.
- Pamiętajmy, że cytrynę najlepiej wrzucać do herbaty o temperaturze około 70 st. C, gdyż wrzątek zabija to, co wartościowe – apeluje dietetyczka dr Hanna Stolińska.
Ryba nie lubią tych warzyw
Ryby powinniśmy jeść przynajmniej raz w tygodniu – są źródłem nie tylko kwasów omega-3, ale również jodu, który wspiera pracę tarczycy. Lepiej nie jadać ich jednak z dodatkiem warzyw zawierających glikozydy, czyli np. z kalafiorem, brokułem, jarmużem czy kapustą, ponieważ blokują one wchłanianie jodu. Przypomnijmy, że niedobory jodu u dzieci, mogą mieć poważne konsekwencje, z opóźnieniem dojrzewania włącznie.
Pomidory bez ziemniaków i fasoli
Pomidory to jedne z najzdrowszych warzyw. Zawierają duże ilości witamin C, A, E i K oraz witamin z grupy B, a także działający antyokscydacyjnie likopen. Wchłanianie tego ostatniego za sprawą produktów bogatych w żelazo może zostać zaburzone nawet o połowę. Dlatego też należy unikać łączenia pomidorów z ziemniakami, białą fasolą, brokułami czy szpinakiem albo przynajmniej pić regularnie sok pomidorowy.
Mięso z kaszą i winem raz na jakiś czas
Wieprzowina i wołowina to jedne z najcenniejszych źródeł żelaza, jednak nie wchłonie się ono, jeśli mięso podamy z dodatkiem kaszy lub bogatego w garbniki czerwonego wina. Bezpośrednio po jedzeniu lepiej nie pić też herbaty czy kawy. Aby poprawić wchłanianie żelaza, należy łączyć mięso z warzywami zawierającymi kwas askorbinowy, jak np. papryka, natka pietruszki, a także z owocami obfitującymi w witaminę C, np. z cytryną.
Interakcje grejpfruta z lekami
W trakcie przyjmowania niektórych leków, np. tych obniżających ciśnienie tętnicze krwi, należy pamiętać, aby nie popijać ich sokiem grejpfrutowym i nie spożywać grejpfruta przez minimum 4 godziny przed i po przyjęciu leku. Takie połączenie może nasilić działanie leków, a nawet uszkodzić wątrobę bądź inne narządy, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.