Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Życie można wydłużyć! To naukowo potwierdzone. Jednak trzeba stosować te nawyki
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 26.07.2023 13:26

Życie można wydłużyć! To naukowo potwierdzone. Jednak trzeba stosować te nawyki

ćwiczenia fizyczne
canva

Człowiek może żyć ponad 100 lat. Każdy, kto zacznie stosować tych kilka nawyków, może żyć nawet 24 lata dłużej. Wbrew pozorom nie jest to żadna wiedza tajemna. Naukowcy wskazali, co trzeba robić, by cieszyć się długim życiem. Co to za nawyki? O opinię na ten temat poprosiliśmy eksperta.

 

Naukowcy odkryli przepis na długowieczność

Podczas corocznej konferencji „Nutrition” organizowanej przez Amerykańskie Towarzystwo ds. Żywienia zaprezentowano wyniki analizy, w której udział wzięli amerykańscy weterani i weteranki z przedziału wiekowego 44-99. Badanie przeprowadziła Dr. Xuan-Mai Nguyen, pracownik Departamentu ds. Weteranów.

W badaniu wzięło udział 700,000 weteranów – dane zbierano w ciągu 8 lat. W tym czasie doszło do 33,275 tys. zgonów. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że mężczyźni w wieku 40 lat, przestrzegający 8 nawyków, żyją średnio dłużej o 24 lata w porównaniu z mężczyznami, którzy tych nawyków nie przestrzegają. Zauważono tę zależność również w przypadku kobiet – panie przestrzegające wspomnianych 8 nawyków żyją dłużej o 21 lat od  tych kobiet, które do tych zasad się nie stosują. O tych nawykach wie większość z nas. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-26T130854.784.png

O tym skutku otyłości u dzieci nikt nie mówi. Może być najgroźniejszy ze wszystkich Dietetyk tłumaczy, jak rozpoznać przejedzenie i uniknąć wzdęć

8 nawyków, które zapewniają długie życie

Naukowcy odkryli, że wszyscy długo żyjący weterani mają podobne nawyki, które m.in. są powodem ich dobrego stanu psychofizycznego. Okazało się, że osoby te:

   • regularnie ćwiczą, 
   • nie są uzależnione od opioidów, 
   • nie palą tytoniu, 
   • umieją radzić sobie ze stresem, 
   • stosują zdrową dietę, 
   • unikają regularnego upijania, 
   • mają właściwą higienę snu, 
   • mają pozytywne relacje społeczne.

Spośród wszystkich nawyków największy wpływ na długowieczność badanych miała jednak regularna aktywność fizyczna – ryzyko wystąpienia zgonu u osób regularnie ćwiczących była aż o 46% niższa niż u osób zaniedbujących tę aktywność.

Wprowadzenie nawet kilku nawyków przyniesie dobry rezultat

Autorka badania była zaskoczona, jak wiele można zyskać nawet przez wprowadzenie jednego lub dwóch nawyków z wymienionej listy. Na wprowadzenie zmian nigdy nie jest za późno!  

Dzięki regularnej aktywności fizycznej i stosowaniu zbilansowanej diety możemy zapobiegać wiele chorobom m.in. nowotworom: „Czynnikami modyfikowalnymi, na które mamy wpływ to przede wszystkim dieta i aktywność fizyczna. Ruch i zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa! Powinniśmy spożywać dużo warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty, unikać z kolei czerwonego mięsa i produktów wysoko przetworzonych. Niedobory pewnych składników pokarmowych mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów układu pokarmowego, co zostało potwierdzone badaniami. Mowa tutaj o witaminie D, wapniu i kwasie foliowym”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.