Popularna mąka wycofana z obrotu. Wykryto w niej groźne toksyny
Nowy komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wycofano z obrotu popularną mąkę - powód? Wykryto w niej obecność toksyn. Produktu nie należy spożywać, jak informuje GIS.
Wycofano mąkę
W środę 6 listopada GIS wydał nowe ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. W jednej z partii mąki żytniej stwierdzono obecność toksyny przekraczającą dopuszczalne normy. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny:
W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w partii mąki żytniej razowej typ 2000.
Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego przeprowadzili ocenę ryzyka i uznali, że spożycie produktu o podanym numerze partii może być niebezpieczne dla zdrowia konsumentów.
Jaki produkt wycofano?
Produkt: Mąka żytnia razowa typ 2000, masa netto 900 g
Numer partii: 11.12.2024
Data minimalnej trwałości: 11.12.2024
Producent: Radix-Bis Sp. z o.o., ul. Gerberowa 22, 83-010 Rotmanka
Czym są ochratoksyny A?
Ochratoksyna A jest mykotoksyną produkowaną przez grzyby. Wykazuje działanie mutagenne, co może prowadzić do rozwoju nowotworów. Jest także uważana za neurotoksynę, co oznacza, że wykazuje działanie toksyczne dla układu nerwowego, przez co jej spożycie może prowadzić do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych (choroby Parkinsona oraz choroby Alzheimera).
Mykotoksyna ta najczęściej znajduje się w produktach spożywczych pochodzących z niewłaściwie magazynowanych produktów, takich jak zboża, nasiona soi, fasoli, ciecierzycy, ziarna surowej kawy, ziarna kakao, wino i sok z winogron, piwo, przyprawy i przetwory mięsne zawierające krew. Wysoką zawartością ochratoksyny charakteryzują się również suszone owoce, np. rodzynki i porzeczki.
Zobacz też:
Lekarka wymienia 12 oznak nadmiernego stresu
Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty
Co można zrobić w mniej niż 10 minut dziennie, aby żyć dłużej? Poznaj najlepsze sposoby