Rodzice mieli przede mną zamykać lodówkę. Młody aktor obiektem hejtu przez lata

- Na otyłość choruję od dziecka i hejt, którego doświadczyłem w Internecie, zmienił mnie na zawsze – mówi gorzko Kacper Łukasiewicz. Dziś ma 22 lata. Przygodę z aktorstwem zaczął jako 5-latek rolą Kuby w serialu „Na Wspólnej”. Przez kolejne lata widzowie obserwowali jak dorastał na planie serialu. Jednocześnie Kacper stał się celem ataku hejterów. Przedmiotem publicznego zainteresowania były jednak nie perypetie bohatera, którego grał, a jego wygląd.
- „Zamknijcie mu lodówkę na kłódkę” – hejt w sieci wobec chorego dziecka rani na lata
- Otyłość to nie lenistwo, to choroba. Kacper Łukasiewicz mówi wprost: „Z otyłości się nie wyrasta”
- Dziecko z otyłością potrzebuje lekarza, nie szyderstwa. Aktor z „Na Wspólnej” opowiada, jak wsparcie specjalistów zmieniło jego życie
Krzywdzeni chorzy
W serialu "Na Wspólnej" Kacper Łukasiewicz gra już od 17 lat. W tym czasie spotkał się z różnymi komentarzami na swój temat. Również z hejtem. "Co dziś będzie jadła parówa?" i inne równie nieprzyjemne słowa – takimi epitetami określano serialowego Kubę. Te komentarze kierowane do nastolatka pisali głównie dorośli.
- Moja zbyt wysoka masa ciała stała się powodem ataków na mnie na jednym z portali społecznościowych. Na Facebooku zaczęły powstawać grupy liczące kilkadziesiąt tysięcy osób: byli tam przede wszystkim dorośli, którzy nie znali ani mnie, ani historii mojej choroby, a jednak mój wygląd był dla nich pretekstem do słownej przemocy. Moim rodzicom sugerowali, że moja masa ciała to „wynik ich nieodpowiedzialności”, że „powinni zamykać lodówkę na kłódkę”, że „mogą mnie doprowadzić do kalectwa”. To ogromnie skrzywdziło mnie i moją rodzinę – wspomina Kacper Łukasiewicz.
Z otyłości się nie wyrasta
Często powtarzanym mitem na temat otyłości jest to, że dziecko z niej wyrośnie. Specjaliści mówią wprost, że nie. Tego samego zdania jest Kacper Łukasiewicz.
- Radziłbym zgłosić się do specjalisty. Sam trafiłem do pani doktor zajmującej się otyłością dzieci przez przypadek. Zarówno ja, jak i moi rodzice nie byliśmy wcześniej świadomi, że choruję na otyłość. Dzięki programowi dla dzieci z otyłością przeszedłem szereg badań sprawdzających m. in. czy nie grożą mi powikłania, takie jak cukrzyca czy wysoki cholesterol. Byłem i jestem również pod opieką endokrynologa, który kontroluje stan mojego zdrowia – wyjaśnia Kacper Łukasiewicz.
Kilogramy w każdej chwili mogą wrócić
Eksperci zajmujący się leczeniem otyłości często wskazują na to, że otyłość jest chorobą przewlekłą, która odciska piętno na całym życiu. Stale trzeba pilnować sposobu odżywiania i dbać o aktywność fizyczną. Ważne jest również wsparcie psychiczne, szczególnie u dzieci.
- Choroby otyłościowej nie da się wyleczyć, można zapobiegać jej remisji – zaznacza Kacper Łukasiewicz. - Rodzice dzieci chorujących na otyłość, powinni dodawać im otuchy, rozmawiać z nimi jak zapobiegać nawrotom choroby, co robić, gdy doświadczą stygmatyzacji. Warto zwiększyć rodzinną aktywność fizyczną o wspólne spacery, jazdę na rowerze, basen czy gry na świeżym powietrzu. Do tego rodzinne gotowanie w domu jako okazja do zapoznania się ze składnikami, które warto spożywać i takimi, których lepiej unikać. Przygotowanie wspólnie zdrowego posiłku może dać więcej frajdy niż pójście na fast fooda. Nie zgadzam się z hasłem z dzieciństwa, że nie wolno się bawić jedzeniem. Moim zdaniem warto pokazać dziecku podejście do zdrowego odżywiania poprzez zabawę, którą może być właśnie wspólne gotowanie – dodaje aktor.
Kacper Łukasiewicz radzi również, by rodzice dzieci chorujących na otyłość byli wyczuleni na to, co w sieci czytają i oglądają ich dzieci, bo tam może je spotkać stygmatyzacja, która odciśnie piętno na resztę ich życia.
- Na podstawie swoich doświadczeń doradziłbym, aby rodzice mieli oczy szeroko otwarte, jeśli chodzi o to, co dzieje się w Internecie i w social mediach – mówi młody aktor.
Mity na temat otyłości
Jednym z mitów dotyczących otyłości dzieci, jest to, że “dziecko z tego wyrośnie”. Można też usłyszeć opinię, że otyłość to wynik zaniedbania, lenistwa. Tymczasem osoby z nadmiernym BMI potrafią mieć lepszą kondycję niż osoba o prawidłowej masie ciała, ale unikająca aktywności fizycznej. Aby edukować na temat otyłości powstała kampania społeczna "Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości". Na stronie akcji można znaleźć wywiady ze specjalistami, mapę lekarzy specjalistów w całej Polsce, informacje o czterech filarach leczenia otyłości oraz wiedzę na temat powikłań. Udowodniono, że otyłość ma ponad 200 powikłań, m.in.: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca typu 2, nowotwory.
- Musimy mówić otwarcie o tym, jak zapobiegać powikłaniom choroby otyłościowej i gdzie szukać wsparcia. I bardzo ważny aspekt, czyli edukacja wśród specjalistów dotycząca tego, jak komunikować się z chorymi – zachęca Kacper Łukasiewicz, który jest także ambasadorem kampanii.




































