Sprawdź, w jakiej formie jest twoje serce. 4 testy, które wykonasz w domu

Z ostatnich obserwacji i wyników badań specjalistów wiemy, że atak serca może dopaść każdego. Coraz więcej słyszy się o ludziach, którzy mają po 20 lat, a nawet są młodzi i borykają się z problemami kardiologicznymi. Jak zatem się przed tym ustrzec? Wystarczy zrobić 4 testy, które w domowych warunkach pokażą ci, w jakiej formie jest twoje serce.
Dlaczego serce choruje?
Powodów chorób układu sercowego i krwionośnego może być wiele. Jedną z nich jest genetyka, czyli dziedziczenie niewydolności sercowych takich, jak np. niedomykanie zastawki. Nie zawsze dają one jasne objawy, ale jeśli wiesz, że w rodzinie występowały nieprawidłowości w tym zakresie, warto wykonać podstawowe badania, w celu wczesnej diagnostyki.
Przeczytaj także: Jelita kochają ten napój. Piję go od tygodnia każdego dnia i już czuję różnicę
To jednak nie wszystko. Choroby serca mogą być także nabyte, a czynnikiem zwiększającym ryzyko np. zwału czy ataku, jest stres, nieprawidłowa dieta, otyłość czy schorzenia towarzyszące, które nie są leczone. W jaki sposób zatem sprawdzić, czy nic nam nie dolega?
Psycholog dziecięcy o hejcie na córkę Nawrockiego. "Nie bronię hejterów, ale winni są też rodzice" Tyle osób w Polsce leczy się psychiatrycznie. Jedno zaburzenie jest wyjątkowo alarmująceTesty na zdrowe serce, które zrobisz w domu
W pierwszej kolejności zwróć uwagę, na to jak zachowuje się twoje ciało podczas wykonywania domowych obowiązków. Jeśli czujesz, że nadmiernie się pocisz i szybko tracisz oddech, a mycie okien czy czyszczenie wanny sprawia ci trudność, to niezbyt dobry znak. Warto wówczas, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Przeczytaj także: Ten krem z apteki podnosi opadającą powiekę niczym blefaroplastyka. Idealny dla kobiet 40+
Kolejnym testem jest regularne mierzenie ciśnienia. Warto w tym celu zakupić własny ciśnieniomierz, który pozwoli nam nawet na zapisywanie pomiarów i ich późniejszą analizę. Spore wahania w tym zakresie, a także skrajności mogą świadczyć o nadciśnieniu, a nieleczone to szybka droga do poważnych problemów z sercem.
Wykonaj testy na zdrowe serce w domu
Nie bez znaczenia jest także puls. To on świadczy o tym, w jakim rytmie bije twoje serce i czy jest to wskaźnik regularny i stały. Sprawdzisz go, dotykając nadgarstka i licząc uderzenia serca. Możesz także rejestrować pomiary na ciśnieniomierzu czy elektronicznym zegarku. Co ciekawe, nowoczesne urządzenia zbierają dane nie tylko w stanie spoczynku, ale również w ruchu. Nieregularny rytm serca może prowadzić do takich chorób, jak migotanie przedsionków. Jeśli nie skonsultujesz tej dolegliwości z kardiologiem, może doprowadzić nawet do zawału serca.
Aby sprawdzić, czy twoje serce pracuje prawidłowo, warto także wykonać pomiary obwodu talii oraz masy ciała. Zwiększona waga, szczególnie w okolicach brzucha, może prowadzić do obtłuszczenia serca, a co za tym idzie, zaburzać jego prawidłową pracę.
Otyłość jest bezpośrednio związana z podwyższonym poziomem cholesterolu, cukrzycą typu 2, wysokim ciśnieniem krwi, nieregularnym rytmem serca, niewydolnością serca oraz zaburzeniami snu. - wyjaśnia specjalista z kardiochirurgii dr Hermel.






































