Tak może skończyć się niewinna zabawa. „Za dużo tych historii widzieliśmy”

Niektóre zabawki, choć dopuszczone do sprzedaży, mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci. Historie zasłyszane na SOR-ze potrafią zmrozić krew w żyłach. Na fanpage’u Sortownia opublikowano post, w którym opisano jeden z przerażających przypadków połknięcia przez dziecko magnesów. Czym to grozi?
Przerażająca historia z SOR-u. To codzienność lekarzy
Na fanpage’u Sortownia na Facebooku opublikowano przerażającą historię z SOR-u. Jak czytamy, początkowo wizyta dziecka zapowiadała się standardowo.
„“Co jadł? Co pił? A może się stresuje?”Tylko że brzuch bolał coraz mocniej, wymioty, napięta ściana brzucha. Przyjęcie do SOR. RTG. I wtedy widzimy: kulki. Metalowe. Magnetyczne. Kilka” – czytamy.
„One się przyciągnęły. Przez ścianę jelita. Jakby ktoś przycisnął wnętrzności magnesem z dwóch stron. Efekt? Niedrożność. Perforacja. Operacja. A czasem – powikłania na całe życie” – czytamy na Facebooku.
Połknięcie magnesu – czy jest groźne?
W kwietniu 2023 r. na łamach Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition ukazało się stanowisko Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, ESPGHAN) dotyczące połknięcia przez dziecko magnetycznego ciała obcego.

Jako mechanizm uszkodzenia podaje się ucisk na naczynia krwionośne zaopatrujące pętle jelitowe, co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia, perforacji, wytworzenia przetoki i niedrożności, z następującym zapaleniem otrzewnej, które nieleczone prowadzą do zgonu.
Jak postępować z dzieckiem, które połknęło magnes? Stanowisko ESPGHAN
Eksperci wskazują, że w przypadku połknięcia magnetycznego ciała obcego zaleca się zebranie dokładnego wywiadu oraz przeprowadzenie badania fizykalnego. Najważniejsze jest, by ustali, ile magnesów zostało połkniętych oraz interwałów czasowych pomiędzy połknięciami, ponieważ większa liczba magnesów oraz dłuższe interwały są związane z gorszym rokowaniem.
Do objawów połknięcia magnesów zaliczamy:
- wymioty,
- nawracający kaszel,
- dysfagię,
- ból brzucha.
Niestety, często jest tak, że na objawy po połknięciu magnesów trzeba trochę poczekać. Zaleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG) jamy brzusznej. Jeśli magnes znajduje się w żołądku lub poniżej, zaleca się strategię wyczekującą oraz wykonywanie kontrolnych badań RTG jamy brzusznej. Przeczytaj: Nie wpuścili ich do samolotu. Wszystko przez wygląd ich rocznego dziecka

W przypadku braku progresji magnesu po 24 godzinach zaleca się zastosowanie środków przeczyszczających. Jeśli u pacjenta wystąpią objawy, należy skonsultować go z gastroenterologiem i chirurgiem w celu podjęcia decyzji o endoskopowym lub chirurgicznym usunięciu ciała obcego.
Jeśli połkniętych zostało kilka magnesów, zalecane jest ich endoskopowe usunięcie w ciągu 6 godzin. Jeśli to nie będzie skuteczne, należy skonsultować to z chirurgiem w celu kwalifikacji pacjenta do operacyjnego usunięcia ciała obcego.
Źródło:
Nugud AA, Tzivinikos C, Assa A i wsp. Pediatric Magnet Ingestion, Diagnosis, Management, and Prevention: A European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition (ESPGHAN) Position Paper. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2023;76:523-532,
https://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2023/04000/Pediatric_Magnet_Ingestion,_Diagnosis,_Management,.26.aspx





































