Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tak picie kawy wpływa na wątrobę. Wynik badania nie pozostawia wątpliwości!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.08.2023 17:17

Tak picie kawy wpływa na wątrobę. Wynik badania nie pozostawia wątpliwości!

picie kawy
canva

Jaki wpływ ma picie kawy na wątrobę? Czy tzw. mała czarna stanowi realne zagrożenie dla gruczołu? Specjaliści zebrali wyniki badań dotyczących wpływu kofeiny i kawy na wątrobę  Wyniki badania dla wielu okażą się zaskakujące. O opinię poprosiliśmy ekspertów.

Co naukowcy wiedzą o wpływie kawy na ludzi organizm?

Picie kawy rekomendowane jest przez specjalistów zajmujących się żywieniem. Np. w profilaktyce nowotworów i cukrzycy zaleca się picie od 3 do 5 filiżanek czarnej kawy dziennie. Spożycie jej w tej ilości może poprawić czujność, zwiększyć jasność myślenia i zapobiec cukrzycy typu 2 i chorobom układu krążenia.

„Badania kardiologiczne dowodzą, iż spożycie kilku filiżanek kawy dziennie poprawia rokowanie sercowo-naczyniowe – redukuje ryzyko udaru mózgu czy zawału serca. Mitem jest również przekonanie, iż kawa źle wpływa na wartości ciśnienia tętniczego. Ciśnienie tętnicze na pewno natomiast zwiększa alkohol i każdy wypalony papieros”. - powiedział  dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej

W raporcie „Kawa i zdrowie” eksperci pod patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH zebrali dane dotyczące wpływu picia kawy m.in. na wątrobę. 

Projekt bez nazwy - 2023-08-29T181232.102.png

Czy picie kawy na czczo jest szkodliwe? Dietetyk raz na zawsze wyjaśnia Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Wpływa kawy na czynności wątroby

Wyniki badań przeprowadzonych w USA pokazują, że antyoksydanty zawarte w kawie chronią wątrobę. Jest to szczególnie ważna wiadomość w kontekście np. niealkoholowej stłuszczniowej choroby wątroby (NAFLD), którą obecnie uznaje się już za chorobę cywilizacyjną. Nieleczone prowadzi do marskości wątroby, a picie kawy może przed tym uchronić. Antyoksydanty znajdujące się w napoju  mają działanie ochronne przeciw NAFLD.

Paraksantyna, czyli główny metabolit kawy, może spowolnić rozwój tkanki łącznej w wątrobie – dzięki temu opóźnia wystąpienie: 

  • zwłóknienia, 
  • nowotworu wątroby,
  • alkoholowej marskości. 

Na podstawie danych z amerykańskiego powszechnego badania stanu zdrowia i żywienia z lat 1999-2010 wynika, że większe spożycie kawy, również bezkofeinowej, ma związek ze zmniejszeniem stężenia enzymów wątrobowych – i jest to działanie korzystnie.

Jak zdrowo pić kawę? Ekspert wyjaśnia

Aby picie kawy nie zaszkodziło, lepiej unikać picie jej na pusty żołądek:

 „ W pewnym stopniu taka rutyna może zaszkodzić, lecz wszystko jest kwestią tego, jak wpływa to na nasz organizm. Kawa bez mleka na pusty żołądek może bardzo podrażniać jelita. W przypadku, kiedy mamy problemy z jelitami, na pewno nie jest to zalecane, gdyż może skutkować bólem brzucha i dolegliwościami związanymi z jelitami. Jeśli zaś pijemy na pusty żołądek kawę z mlekiem, będzie to traktowane przez nasz organizm jako oddzielny posiłek. Mleko zawiera laktozę, a laktoza to cukier, zatem kawa z mlekiem wypita bez posiłku spowoduje wyrzut insuliny, a co za tym idzie duży wyskok cukru i bardzo szybki jego spadek”. - powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska

Najlepiej pić kawę z dodatkiem białka i zbilansowanego posiłku: 

„ Dodatkowo warto dodać do niej kolagen, który wykazuje dobroczynne działanie na jelita, pomagając w ich odbudowie. Ponadto kolagen wspiera kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Decydując się na picie kawy, kolagen będzie dobrym rozwiązaniem dla naszych jelit”. - powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska

Polecane