Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tak prawidłowo zmierzysz ciśnienie. Wiele osób zapomina o tej jednej rzeczy
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 16.06.2024 12:51

Tak prawidłowo zmierzysz ciśnienie. Wiele osób zapomina o tej jednej rzeczy

Ciśnienie, mierzenie ciśnienia
Fot. Freepic

Mimo że mierzenie ciśnienia jest dość prostą czynnością, ważne, by przestrzegać kilku ważnych zasad. Zapominanie o tej jednej wiąże się z zafałszowaniem wyników pomiaru. 

Ten znacznie mniej oczywisty czynnik potrafi zawyżyć ciśnienie. Nie bez znaczenia ma też oczywiście pozycja dokonywanego pomiaru. Jak więc prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi i o czym trzeba pamiętać?

Co sprzyja fałszowaniu wyników ciśnienia?

Pomiar ciśnienia krwi to czynność, którą z łatwością możemy wykonać w domu. To ważna czynność, która pomaga dbać o nasze zdrowie. Lekarze uczulają, by robić to prawidłowo i trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Ważne, by nie mierzyć ciśnienia bezpośrednio po jedzeniu, wysiłku fizycznym czy paleniu papierosów. W fałszowaniu wyników sprzyja też gorączka, picie kawy czy alkoholu, przeżywanie silnych emocji, takich jak chociażby gniew, smutek czy radość.

Lekarze wskazują również na pewien mniej oczywisty czynnik, który może zawyżać ciśnienie krwi. Ważne, by przed wykonywaniem pomiaru ciśnienia tętniczego koniecznie skorzystać z toalety, opróżniając pęcherz.

Ważne jest kilka czynników
Fot. Freepic
Nadzieja dla chorych na raka jelita grubego. Kombinacja tych dwóch leków może pomóc Klimatyzacja w samochodzie bywa zgubna. Co zrobić, by się nie rozchorować?

Jakie są wytyczne pomiaru?

Jak uczulają lekarze, ta zapominajka może mieć poważne konsekwencje, ponieważ zawyża wyniki badania nawet o 10-15 mmHG. W związku z czym może sprzyjać postawieniu błędnej diagnozy, a co za tym idzie niewłaściwego leczenia. Rok temu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, ale też Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego wprowadziło nowe normy dla wartości ciśnienia tętniczego.

Warto dodać, że zmienione wytyczne biorą pod uwagę wiek pacjenta. U dorosłych, którzy nie skończyli 65 lat, prawidłowe wartości ciśnienia mieszczą się w przedziale od 120 do 129/70-79 mm/ Hg. Z kolei w grupie 65+ te normy są trochę wyższe i wynoszą 130-139/70-79 mm oraz 130-149/70-79 mm Hg - dla osób powyżej 80-tego roku życia.

Pozycja również jest ważna przy pomiarze ciśnienia

Co ważne, nie bez znaczenia jest również pozycja przy pomiarze ciśnienia. Aby prawidłowo dokonać pomiaru, trzeba usiąść wygodnie na krześle z wyprostowanymi oraz podpartymi plecami. Nie wolno krzyżować nóg. Stopy trzeba z kolei oprzeć o podłoże.

Należy umieścić mankiet na ręce niedominującej, ok 2-3 cm nad zgięciem łokcia. Z kolei pod mankiet powinny zmieścić się dwa palce. Trzeba też podpierać rękę na wysokości serca. Podczas pomiaru nie wolno też rozmawiać i poruszać się. Należy też wykonać dwa lub trzy odczyty ciśnienia w odstępie 1-2 minut. Trzeba zignorować pierwszy odczyt, jeśli jest znacznie wyższy niż te następne. Należy obliczyć średnią z dwóch lub też trzech kolejnych odczytów. Pomiary zapisywać w pamięci ciśnieniomierza, w notatniku czy telefonie.

Czytaj też:

Pacjenci z tymi schorzeniami skorzystają z darmowego sanatorium. Za pobyt zapłaci ZUS

Wczesne objawy nadciśnienia tętniczego. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Obniża ciśnienie i chroni przed udarem. Jego niedobór może skutkować nadciśnieniem