Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nadzieja dla chorych na raka jelita grubego. Kombinacja tych dwóch leków może pomóc
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 16.06.2024 11:14

Nadzieja dla chorych na raka jelita grubego. Kombinacja tych dwóch leków może pomóc

Rak jelita grubego, nowotwór
Fot. Shutterstock/ Andrey Popov

Wyniki pracy opublikowanej w “Nature Medicine” wskazują, że kombinacja dwóch leków może pomóc w walce z rakiem jelita grubego. 

Naukowcy przeprowadzili pilotażowe badanie, z którego wynika, że połączenie tych środków doprowadziło do zmniejszenia lub zahamowania wzrostu guzów u aż 61 proc. chorych osób. Czy to przełom w leczeniu raka jelita grubego i o jakich lekach konkretnie mowa?

Połączenie tych dwóch leków może pomóc pacjentom chorym na raka jelita grubego

Z badań naukowców wynika, że połączenie leków botensilimab i balstilimab może pomóc pacjentom, u których zdiagnozowano raka jelita grubego. Testowane w badaniu środki należą do grupy leków wykorzystywanych do immunoterapii. Mają za zadanie pobudzać układ odpornościowy chorych do atakowania komórek nowotworowych. Wiadomo, że na ten moment nie zostały jeszcze dopuszczone do użytku w Polsce.

Jak się okazuje, u 61 proc. uczestników badania, osób cierpiących na przerzutowy nowotwór jelita grubego ze stabilnymi mikrosatelitami - stosowanie tych dwóch leków przyczyniło się do zahamowania wzrostu bądź zmniejszenia wielkości zmian nowotworowych. We wcześniej prowadzonych badaniach leki z tej właśnie grupy dawały mocno rozczarowujące efekty u chorych na ten rodzaj raka. Tak przynajmniej zaznaczają autorzy pracy.

Czy będzie to rozwiązanie dla chorych?
Fot. Shutterstock/Jo Panuwat D
Klimatyzacja w samochodzie bywa zgubna. Co zrobić, by się nie rozchorować? Tyle wody trzeba pić w ciągu dnia. GIS podaje normy

Wyniki badań określa się mianem "niezwykle ekscytujące"

W wywiadzie dla “The Independent” jeden ze współautorów badania określi wyniki określeniem “niezwykle ekscytujące”

 Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie. Po raz pierwszy istnieją dowody na to, że immunoterapia może na niego działać. To potencjalnie zmienia zasady gry - podkreślił dr Justin Stebbing, profesor nauk biomedycznych na uniwersytecie Anglia Ruskiin University.

Jak zaznaczył, lekarze mają nadzieję, że wyniki dadzą nową nadzieję wszystkim osobom, u których zdiagnozowany został ten rodzaj nowotworu.

Badanie miało charakter wstępny

Jednocześnie lekarze zaznaczają, że badanie miało charakter wstępny, gdzie przeprowadzono je na grupie 101 osób. Ich stan zdrowia monitorowano przez okres  miesięcy. W prace zaangażowało się aż 28 akademików z 19 placówek, w tym m.in.  Anglia Ruskin University, University of Colorado Cancer Center, Providence Saint John’s Cancer Institute czy Trinity College Dublin.  Uczeni zaznaczają też, że planowane jest przejście do późniejszej fazy badań klinicznych.

Jak zdradziła Lisa Wilde, dyrektorka ds. badań, polityki i wpływu organizacji Bowel Cancer UK, z ogromnym zainteresowaniem będzie przyglądać się wynikom dalszych prac naukowców. Stwierdziła też, że choć badanie jest wciąż na bardzo wczesnym etapie, daje nadzieję na rozszerzenie innych opcji leczenia u pacjentów, których rak wcześniej odpowiadał na immunoterapię.

Czytaj też:

Ta grupa osób jest najbardziej zagrożona rakiem jelita grubego

Wczesne znaki raka jelita. Te objawy powinny nas skłonić do przebadania się

10 sygnałów alarmowych, że w jelicie rozwija się rak! Nie przegap ich!