Boimy się cholesterolu. Z zaniepokojeniem czekamy na wyniki krwi, by sprawdzić jego poziom. I słusznie, ponieważ zbyt duża ilość cholesterolu nie jest bezpieczna dla zdrowia.Dlatego trzeba bardzo uważać na jego poziom. Część cholesterolu jest produkowana naturalnie przez nasz organizm, część jednak dostarczamy z pożywieniem. W niektórych produktach jest go szczególnie dużo, więc jeśli mamy podwyższone wyniki, warto ograniczyć ich spożycie. Lekarz podpowiada, czego lepiej unikać.
Uwielbiamy ziemniaki, zwłaszcza te młode, które są pyszne i możemy je zajadać na wiele sposobów, z dodatkiem koperku czy mizerii. Ziemniaki są głównym źródłem witaminy C, ale nie tylko, bo znajdują się w nich też związki, które są ważne dla zdrowia naszych oczu: beta-karoten, ale też luteina i zeaksantyna.Ziemniaki zawierają też duże ilości potasu, który reguluje ciśnienie krwi, pomaga utrzymać równowagę płynów w organizmie oraz wspomaga pracę mięśni. Pytanie, które wiele osób sobie zadaje, brzmi, czy ziemniaki tuczą. Na to pytanie odpowiedzieli dietetycy: Joanna Zawadzka oraz Mateusz Ostręga.
Czasem, choć wykonujemy mnóstwo rozmaitych ćwiczeń na brzuch, bardzo trudno jest zrzucić tzw. oponkę. Mowa nie tylko o tych osobach, które mają nadprogramowe kilogramy. Bywają też szczupłe osoby, które posiadają “brzuszek”.Dietetyk Milena Nosek w rozmowie z Pacjentami tłumaczy, że same ćwiczenia nie pomogą. Co w sytuacji, gdy w momencie stosowania zbilansowanej diety i uprawiania rekreacyjnie sportu, nie możemy pozbyć się tłuszczu na brzuchu?
Od dzieciństwa wpaja się nam, że masło jest zdrowe, a margaryna nie. Dietetyk dr Damian Parol sprawdził, ile w tym prawdy. Wyniki jego "śledztwa" mogą szokować.Dr Damian Parol to znany w mediach społecznościowych dietetyk. Jego profil na Facebooku śledzi ponad 70 tys. osób. Oto co miał do przekazania na temat masła i margaryny.
Dorsz to jedna z najsmaczniejszych i najzdrowszych ryb. Jedną z najszlachetniejszych odmian jest dorsz atlantycki, którego w lipcu można kupić tanio w Biedronce. Z naszego artykułu dowiesz się ile kosztuje dorsz w Biedronce, jakie wartościowe składniki zawiera i jak wpływa na zdrowie. Poznasz także prosty i smakowity przepis na dorsza, który oczaruje Twoich gości.
Orzechy włoskie to przekąska, którą warto włączyć do codziennej diety. Mogą pojawić się jako dodatek wielu słodkich dań, wytrawnych czy śniadaniowych. W końcu orzechy włoskie są bogactwem witamin, minerałów, błonnika, białka czy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki bogatym właściwościom mogą zapobiegać wystąpieniu, ale też wspomagać leczenie wielu chorób, m.in. schorzeń układu krążenia oraz cukrzycy typu 2. Na co jeszcze korzystnie wpływają orzechy włoskie?
Arbuzy to pyszne i zdrowe owoce, którymi najchętniej zajadamy się latem. Składają się w głównej mierze z wody, w związku z czym doskonale nawadniają, a to cecha nie do przecenienia o tej porze roku. To, co jednak nam trochę przeszkadza w arbuzach, to bez wątpienia pestki. Niektórzy ludzie je po prostu zjadają, żeby uniknąć nieustannego plucia. Mało kto jednak ma świadomość, jakie skutki może to mieć dla naszego zdrowia.
Choć teraz jest dobry czas na owoce sezonowe, takie jak truskawki, warto też pamiętać o innych owocach, dostępnych na przykład w suszonej wersji. Jedne z nich to jagody goji, które uchodzą za superowoce. Zyskały miano eliksiru młodości, które świetnie wpływają na ciało oraz samopoczucie, dostarczając ogromnych właściwości zdrowotnych. Choć jagody goji są ogromną skarbnicą wartości odżywczych, nie wszyscy mogą je jeść. Kto powinien na nie uważać?
- Byłam szykanowana, opluwana, wyrzucano mi rzeczy z plecaka, zamykano mnie w szatni – wspomina dzieciństwo we wsi Śmietanki. Hejt spotkał Kingę Zawodnik z powodu nadwagi. Po latach odchudzała się na oczach Polski w programach telewizyjnych. Ale dopiero po zmniejszeniu żołądka straciła 50 kg.
Nieważne, czy chodzi o suplementy, nowatorskie diety, czy nowe, intensywne treningi, wydaje się, że każdy szuka magicznego środka na odchudzanie. I chociaż nie ma produktu, który zdziała cuda, to są takie, które jeśli zostaną uwzględnione jako część zdrowej diety opartej na deficycie kalorycznym, mogą dać Ci przewagę w kontrolowaniu głodu. Oto produkty, które zwiększając uczucie sytości, pomogą Ci w walce o wymarzoną sylwetkę.
Fasolkę szparagową mogą jeść prawie wszyscy. Wyjątek stanowią osoby z nadmiarem potasu oraz alergią na fasolkę szparagową lub nikiel. A czy fasolkę szparagową mogą jeść osoby na diecie lekkostrawnej albo z zespołem jelita drażliwego? Zostańcie z nami.
Chorzy na cukrzycę powinni unikać cukrów prostych, takich jak glukoza, fruktoza czy sacharoza. Nie oznacza to jednak, że przy dobrze wyregulowanej cukrzycy i prawidłowej masie ciała, powinni unikać słodkości. Są jednak takie, które nieszczególnie im służą. A co z ciastem drożdżowym? Czy cukrzycy mogą je jeść?Cukrzyca to choroba metaboliczna polegająca na zaburzeniu wydzielania lub produkcji insuliny – jednego z najważniejszych hormonów w ludzkim ciele. Choroba dzieli się na kilka rodzajów, m.in. cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2 oraz ciążową. Na całym świecie na cukrzycę może cierpieć prawie 500 mln osób. Do 2040 roku liczba ta ma wzrosnąć do 650 mln.
Napój z drożdży może poprawiać kondycję skóry, włosów i paznokci. Jednak czy wszystkie drożdże nadają się do picia? Czy drożdże piekarskie, wykorzystywane przy np. pieczeniu ciasta drożdżowego, nadają się do picia?
Koktajle odchudzające przyspieszają przemianę materii, a przy tym zawierają niewiele kalorii i dużo witamin i minerałów. Koktajle odchudzające to sposób na szybką utratę wagi, ale uwaga - dieta “sokowa” może prowadzić do szybkiego efektu jojo. W odchudzaniu ważna jest zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze oraz zmniejszona podaż kalorii. Koktajl odchudzający może być elementem takiej diety, ale nadal - powinna być ona zbilansowana.
Zawierają mnóstwo witaminy C, są pachnące i zdrowe. Mowa o truskawkach – jednych z ulubionych owoców Polaków. Czy cukrzycy mogą je jeść? Cukrzyca to przewlekła choroba polegająca na zaburzeniach produkcji lub wchłaniania insuliny. W Polsce może chorować na nią 2,5 miliona osób, z czego aż 20 proc. z nich może tego nie wiedzieć. Najczęściej bywa diagnozowana u osób dorosłych.
Najlepsza zupa na chorą wątrobę to taka, która jest lekkostrawna i pełna witamin. To doskonałe propozycja nie tylko dla osób zmagających się z marskością wątroby lub jej stłuszczeniem, ale również dla wszystkich, którym zależy na zdrowym żywieniu.W diecie wątrobowej wskazane są warzywa i chude mięso. Można zapomnieć o tłustym rosole z "bąblami", ale jest pewna zupa, która świetnie go zastąpi. Chodzi o jarzynową z tradycyjnego przepisu, którą dawniej co niedzielę gotowały nasze babcie. Jak ją zrobić?
Kasza gryczana to świetny dodatek do obiadu, który doskonale sprawdzi się w towarzystwie mięsa, jak i warzyw. Poza tym posiada wiele witamin i składników mineralnych. Kasza obniża poziom cholesterolu, reguluje też ciśnienie i ma potencjalne działanie przeciwnowotworowe.Kasza gryczana jest też bogata w witaminy z grupy B, które są dobre dla układu nerwowego. Posiada też znaczną ilość soli mineralnych, takich jak m.in. wapń, fosfor czy magnez, podnoszących odporność, ale też żelazo czy jod. Jak możemy wykorzystać kaszę gryczaną w kuchni?
Aktywność fizyczna oaz zdrowa dieta są bardzo ważne w codziennym życiu. W końcu nasze zdrowie i dobre samopoczucie w dużej mierze zależą właśnie od tych dwóch czynników. Ważne, by dbanie o zdrowie i zdrowe odżywianie nie przerodziło się w obsesję. Silna potrzeba nieustannego kontrolowania tego, co mamy na talerzu może być elementem choroby. Lekarze i dietetycy zwracają uwagę na pewne zaburzenie, którym jest ortoreksja. Czym dokładnie jest to zjawisko?
Magda Gessler chętnie dzieli się ze swoimi fanami rozmaitymi ciekawostkami ze swojego życia prywatnego. W swojej książce “Autobiografii apetycznej" zdradziła, w jaki sposób odchudzała ją kiedyś jej mama. Aż trudno w to uwierzyć. Restauratorka zwróciła uwagę na szkodliwość działań jej mamy, tłumacząc jednocześnie, że wiele lat temu młodzi rodzice nie mieli pojęcia, jak dane metody mogą wpływać na psychikę dziecka. O co dokładnie chodzi?
Wiele mam zadaje sobie pytanie, kiedy jest idealny moment na wprowadzenie chleba do diety dziecka. A także – jakie pieczywo jest najlepsze dla takiego maluszka na początek. W piekarniach mamy dziś ogromny wybór. Chleby pszenne, żytnie, orkiszowe, na zakwasie, z ziarnami lub bez. Nic dziwnego, że można się pogubić! A jednak, gdy mała rączka wyciągnie się w kierunku chlebka, warto wiedzieć, który można podać.
Maria Oleksiewicz z 6. edycji “Sanatorium miłości” szybko podbiła serca widzów, wykazując się otwartością wobec innych uczestników, szczerością, ale też empatią. Uczestniczka programu TVP postanowiła zawalczyć o swoje zdrowie i po programie zgubić zbędne kilogramy. Maria schudła 12 kilogramów w trzy miesiące. Choć jak zdradziła, przed nią jeszcze długa droga, pierwszymi efektami pochwaliła się efektami w mediach społecznościowych. Maria zdradziła też, jak udało się jej schudnąć.
Codzienna dieta Polaków pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja pogorszyła się w czasie pandemii, w trakcie której znacznie podniosło się spożycie tłuszczów. Polacy częściej zaczęli też sięgać po cukier, słodycze i sól. Zatrważający jest fakt, że wielu z nas, szczególnie mężczyzn, nie odczuwa potrzeby, by jeść zdrowiej.Gdyby spojrzeć w jadłospis wielu z nas, można by zauważyć, że szczególnie często pojawiają się te trzy produkty. I to właśnie one rujnują nasze zdrowie.
Choć oczywiste jest to, że ćwiczenia pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, w najnowszym badaniu skupiono się na tym, iż już jedna lub dwie minuty ćwiczeń dziennie mogą obniżyć ryzyko raka. Ale nie chodzi wcale tylko o siłownię, fitnes i gimnastykę w domu. Okazuje się, że dwie proste czynności, których nie kojarzymy w pierwszej chwili ze sportem, też mają taką moc. Zgadniecie jakie?Zdaniem dr Emmanuela Stamatakisa, głównego autora badania opublikowanego w czasopiśmie “JAMA Oncology”, aktywność zmniejszająca ryzyko zachorowania na nowotwór obejmuje także dwie, które większość z nas ma okazję wykonywać codziennie. A na pewno jedną z nich.
Dieta ketogeniczna ma coraz więcej zwolenników. Jest rozwiązaniem dla osób, które nie tylko chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale także pragną poprawić swoje zdrowie. Często polecana jest właśnie jako remedium na wiele schorzeń. Ale czy dla każdej osoby jest wskazana?Co z kobietami w ciąży? Często przyszłe mamy, które uważają, że nieco za bardzo przybrały na wadze, decydują się na odchudzanie. I wtedy na myśl przychodzi dieta ketogeniczna, bo słynie z tego, że jest niezwykle skuteczna. Warto jednak wiedzieć, że jej wprowadzenie w tak szczególnym okresie, może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami.
"Myk, myk, myk i 57 lat… Pyk !!!!” napisała na Instagramie Małgorzata Foremniak. Gwiazda obchodziła właśnie urodziny. Aktorka zdradza, jak dba o siebie, a co ciekawe, nie jest to nic niezwykłego, choć wymaga silnej woli. Może warto wziąć z niej przykład?
Czarna czy biała? A jeśli z mlekiem, to tym od krowy, czy kozy? A może z roślinnym? Jeśli chodzi o napoje, których zadaniem jest godnie zastąpić prawdziwe mleko, tych jest całe mnóstwo. A które z nich jest najzdrowsze? Dziś przyjrzymy się "mleku” owsianemu. Jak wypada kawa z jego dodatkiem?
Gdy nie możemy dopiąć spodni, wchodzimy na wagę i ta liczba nam się nie podoba, postanawiamy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. To jest w porządku. Po ciężkim dniu, gdy ktoś zrobił nam jakąś przykrość, siadamy z miską lodów przed telewizorem, żeby się pocieszyć. To też jest ok. Nie ma problemu tak długo, jak długo mamy kontrolę nad tym, co robimy. Ale kiedy całe nasze życie zaczyna się kręcić wokół jedzenia – to jest sygnał, że coś jest już nie w porządku. Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?
Jelita to nasz drugi mózg, słyszymy to coraz częściej. Drobnoustroje, które zasiedlają nasz organizm, czyli popularna mikrobiota, działają korzystnie nie tylko na sam układ pokarmowy. Wiemy już, że potrafią poprawić naszą odporność. A niektóre z bakterii mogą także przyczynić się do polepszenia naszego zdrowia psychicznego. To tak zwane psychobiotyki.