Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wystarczy łyżeczka dziennie. Ten olej zmniejsza ryzyko demencji
Daria  Siemion
Daria Siemion 19.08.2024 13:45

Wystarczy łyżeczka dziennie. Ten olej zmniejsza ryzyko demencji

Olej w butelce, oliwa z oliwek
Fot. Freepik

Naukowcy odkryli, że oliwa z oliwek działa na mózg jak odżywka. To pierwsze badanie dowodzące, że osoby regularnie spożywające oliwę z oliwek mają mniejsze ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne mózgu, w tym na Alzheimera i demencję. Jak to możliwe? Zostańcie z nami.
 

Oliwa z oliwek a choroby neurodegeneracyjne mózgu

To pierwsze badanie, w którym sprawdzono, jak regularne spożywanie oliwy z oliwek wpływa na mózg. Trwało 30 lat, wzięło w nim udział ponad 90 tys. osób. Wyniki sugerują, że pół łyżeczki oliwy dziennie zmniejsza ryzyko demencji o 28 proc. w porównaniu z zerową konsumpcją, co wskazuje, że regularne spożywanie oliwy z oliwek wpływa pozytywnie na mózg.

– Mechanizmów może być kilka. Niektóre przeciwutleniacze z oliwy przechodzą przez barierę krew-mózg, więc potencjalnie mogą bezpośrednio działać na ten organ bezpośrednio. Możliwe jest także, że oliwa z oliwek wywiera pośredni wpływ na zdrowie mózgu, poprawiając stan układu krążenia – mówi dr Anne-Julie Tessier, autorka badania, wykładowczyni na Harvardzie.

– Nasze wyniki potwierdzają dietetyczne zalecenia dotyczące roślinnych olejów, takich jak oliwa z oliwek i sugerują, że produkty te nie tylko wspierają zdrowie serca, ale także mózgu. Wybieranie oliwy z oliwek zamiast takich źródeł tłuszczu, jak margaryna czy sprzedawany w sklepie majonez, to bezpieczna decyzja, która może pomóc w uniknięciu śmiertelnej demencji dodaje badaczka.

Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek zmniejsza ryzyko demencji Fot. Freepik
Nie nadaje się na patelnię, a smażymy na nim kotlety. Ten olej po rozgrzaniu jest jak trutka Wystarczy 1 łyżka dziennie przed śniadaniem. Ten olej to płynny skarb

Właściwości prozdrowotne oliwy z oliwek:

  • zawiera duże ilości kwasu oleinowego,
  • powoduje spadek zachorowań na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
  • obniża zachorowalność na te choroby wśród mieszkańców basenu Morza Śródziemnego,
  • jest bogata w witaminy A, E, D oraz K,
  • pomaga przy miażdżycy, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach,
  • zapobiega tworzeniu się wolnych rodników,
  • wspaniale oczyszcza i reguluje procesy trawienia,
  • spowalnia procesy starzenia,
  • doskonale wpływa na wzrost kości u dzieci,
  • przeciwdziała zakrzepom,
  • wyrównuje poziom cukru we krwi.

Po czym poznać dobrą oliwę z oliwek?

Przede wszystkim, wybierając oliwę, najlepiej sięgnąć po oliwę extra virgin, która jest tłoczona na zimno i pozyskiwana wyłącznie metodami mechanicznymi. Taka oliwa zachowuje cenne składniki odżywcze i antyoksydanty, dzięki czemu wpływa korzystnie na zdrowie.

Istotnym elementem jest również opakowanie. Dobra oliwa powinna być przechowywana w ciemnej, matowej butelce, która chroni ją przed szkodliwym działaniem światła. Promienie UV mogą prowadzić do utleniania oliwy, co skutkuje utratą cennych polifenoli – związków o silnym działaniu antyoksydacyjnym.

Kolejnym wskaźnikiem jakości oliwy jest jej aromat i smak. Wysokiej jakości oliwa charakteryzuje się zapachem przypominającym świeżo skoszoną trawę oraz wyrazistym, świeżym smakiem. Z kolei oliwa kiepskiej jakości ma mało intensywny, a nawet nieprzyjemny, zjełczały posmak.

Zobacz też:

Ten chleb jest jak opatrunek dla jelit. Zmniejsza też ryzyko cukrzycy i nowotworów

Pij ten napój przez tydzień. "Wymiecie” pasożyty jak miotła

Tego nie łącz z mlekiem. Zgnije i sfermentuje w jelitach