Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > leki

Leki

Nerwica lękowa: czym jest, objawy, leczenie
01.11.2024 17:15 Pierwsze objawy nerwicy. W ten sposób możesz ją rozpoznać

Statystyki pokazują, że z powodu nerwicy lękowej w Polsce może cierpieć ok. 4 mln osób. To dużo, ale właściwie nic dziwnego. Współczesne życie wiąże się z tak dużymi wymaganiami, a co za tym idzie, z tak ogromną dawką stresu, że te przysłowiowe „nerwy” po prostu zaczynają puszczać. A to można poznać nie tylko po objawach ewidentnie pochodzących z psychiki, jak np. problemy ze snem, czy drażliwość.Człowiek stanowi jedność psychofizyczną. To, co dzieje się na płaszczyźnie psychicznej, przenika do naszego ciała. Czasem w sposób tak nieoczywisty, że trudno znaleźć te połączenia. O ile arytmię można jakoś łączyć z nerwowym trybem życia, to już wysypkę na skórze – niekoniecznie. 

Porfiria, czyli choroba wampirów. Chorzy narażeni są na wycieńczające kilkudniowe ataki
31.10.2024 07:05 Porfiria, czyli choroba wampirów. Chorzy narażeni są na wycieńczające kilkudniowe ataki

Porfiria, czyli choroba wampirów, może brzmieć jak bujda, jednak naprawdę istnieje. Swoją nazwę wzięła od objawów, które przywodzą na myśl wygląd i zachowania tych nadnaturalnych istot. Dawniej wiele osób z tymi symptomami podejrzewano właśnie o bycie wampirami.  Jak podaje American Porphyria Foundation, na podstawie badań europejskich ustalono, że częstość występowania najczęstszej porfirii, porfirii skórnej późnej (PCT), wynosi 1 na 10 000; ostrej porfirii przerywanej (AlP) około 1 na 20 000; a najczęstszej porfirii erytropoetycznej (EPP) - 1 na 50 000 przypadków. W Polsce na ostrą przerywaną porfirię choruje około 550-600 osób.

Apteka, popularny lek
26.10.2024 10:46 Ten popularny lek ma groźne skutki uboczne. Wzrasta ryzyko zakażenia superbakterią

Ryfaksymina, to antybiotyk, który jest popularny i stosunkowo bezpieczny w leczeniu problemów z układem pokarmowym, takich jak biegunka podróżnych, zespół jelita drażliwego (IBS) oraz przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO). Według najnowszych badań australijskich naukowców, ten antybiotyk, mimo że działa głównie w przewodzie pokarmowym i słabo się wchłania, może mieć wpływ na rozwój oporności na inne antybiotyki, w tym tzw. antybiotyki ostatniej szansy, stosowane w leczeniu ciężkich, trudnych do zwalczenia zakażeń. Zespół uczonych z kilku ośrodków w Australii ustalił, że ten antybiotyk doprowadził do pojawienia się na całym świecie prawie nieuleczalnej postaci superbakterii  Enterococcus faecium opornej na wankomycynę (VRE).

Apteka, kolejka w aptece
20.10.2024 13:43 Lek na odwodnienie wycofany z aptek. Może być niebezpieczny dla zdrowia

Popularny lek wycofany ze sprzedaży – informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). Powodem decyzji są wady jakościowe zagrażające życiu i zdrowiu pacjentów. Podano nazwę preparaty i numery serii, których nie wolno stosować.

Emerytka
20.10.2024 11:37 Wiek emerytalny w górę do 67 lat. Podano termin

Podniesienie wieku emerytalnego 67 lat dla wszystkich bez względu na płeć – takie zmiany wprowadzono właśnie w Czechach. Podobne zmiany mogą zostać wprowadzone wkrótce w Polsce. – Nie wykluczam tego – mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Polski. 

GIF, apteka
14.10.2024 12:44 Do tych leków dostęp może być utrudniony. GIF opublikował ważny komunikat

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przychodzi z nowym komunikatem. Tym razem GIF poinformował, że możliwe są problemy z dostępnością niektórych leków. O jakich środkach mowa i na jakie utrudnienia powinni przygotować się pacjenci?

Kiedy zbijać gorączkę u dziecka?
14.10.2024 09:30 Lepiej się leczy infekcje, gdy temperatura jest wyższa. Pediatra wyjaśnia, czy warto zbijać gorączkę

Gdy maluch zaczyna chorować, zwykle pojawia się u niego podwyższona temperatura ciała. Dla rodziców to niepokojący objaw. „Rozpalone” dziecko szybciej się odwadnia, a to sytuacja niebezpieczna. Dlatego podajemy syropy przeciwgorączkowe.Często mamy jednak dylemat – w którym momencie podać ten lek? Gdy tylko zauważymy rumieńce na policzkach pociechy i ciepłe czółko? Czy może lepiej trochę poczekać? Najlepiej posłuchać się lekarza, bo jak się okazuje, zbyt szybka interwencja może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego. 

Domowa apteczka na jesień
24.09.2024 14:07 Jesienią dzieci chorują częściej. Jak przygotować apteczkę, by nie dać się zaskoczyć infekcji?

Jesień oficjalnie już nadeszła i wiele dzieci pierwsze infekcje ma już za sobą. To nieuniknione, kiedy większą część dnia spędzają w zamkniętych pomieszczeniach w żłobkach, przedszkolach i szkołach.  W takich warunkach wirusy łatwo i szybko się rozprzestrzeniają, więc maluchy momentalnie łapią infekcje.  Gdy dziecko źle się poczuje, trzeba iść do lekarza, ale warto mieć już w domu niektóre leki, syropy i inne środki, bo choroba potrafi zaskoczyć.

GIF, wycofany lek, leki
20.09.2024 12:18 Ważny lek na nadciśnienie wycofany. GIF wydał pilny komunikat

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o wycofanych z obiegu lekach. Teraz GIF zdecydował się wystosować pilny komunikat odnośnie wycofania leku na nadciśnienie - Symibace. Środek wykorzystywany jest również w terapii pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, ale również chorobami nerek. Lek wzmacnia też ściany naczyń krwionośnych oraz wykazuje działanie rozkurczowe oraz przeciwmiażdżycowe. Dlaczego Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował się go wycofać? 

Bierzemy je garściami. Nie wiemy, że mogą podziurawić jelita
13.09.2024 09:49 W sezonie jesiennym bierzemy je garściami. Nie wiemy, że mogą podziurawić jelita

Sezon jesienno-zimowy to niezaprzeczalnie sezon infekcji. Wielu Polaków bierze w tym okresie te konkretne leki. Często jednak osoby te nie mają pojęcia o tym, że może to nie tylko pomóc rozprawić się z chorobą, ale też negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.Leki, które mogą nam zaszkodzić, to niezwykle popularne antybiotyki. Są stosowane w przypadku chorób bakteryjnych i grzybiczych, więc świetnie radzą sobie z infekcjami. Okazuje się jednak, że jest również druga strona medalu. 

Te leki bierze wielu Polaków. Nie mają pojęcia, że zwiększają ryzyko cukrzycy
12.09.2024 09:55 Te leki bierze wielu Polaków. Nie mają pojęcia, że zwiększają ryzyko cukrzycy

Podczas spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Madrycie ogłoszono, że pacjenci, którzy są leczeni ogólnoustrojowymi glikokortykosteroidami, są ponad dwa razy bardziej narażeni na rozwój cukrzycy niż inni. Wielu Polaków bierze takie leki. Są pomocne m.in. w leczeniu astmy, stanów zapalnych, nowotworów i wielu innych dolegliwości. Jak podaje gov.pl, szacuje się, że obecnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Zachorowalność na cukrzycę wynosi około 6,54% (w tym 5,81% mężczyźni i 7,25% kobiety).

Tym nie popijaj leków. Odbije się to na twoim zdrowiu
07.09.2024 08:37 Tym lepiej nie popijać leków. Koszmarny wybór przypłacisz zdrowiem

Popijanie tabletek nie wydaje się skomplikowaną czynnością, jednak okazuje się, że wielu z nas może popełniać fatalny błąd. Wybór napoju, którym popijamy farmaceutyki, jest ważniejszy, niż nam się wydaje. Czym nie wolno popijać leków i dlaczego? Odpowiadamy.Prawidłowe przyjmowanie leków i suplementów nie kończy się na przeczytaniu ulotki i dostosowaniu się do zaleceń. Ważniejsze niż nam się wydaje jest też to, czym popijemy tabletki. Z tymi napojami nie można popijać leków. 

Apteka
06.09.2024 14:48 Ważny lek na cukrzycę bez refundacji. Będzie kosztował 200 złotych

Ministerstwo Zdrowia informuje, że nie będzie refundowało ważnego leku na cukrzycę. Lek bez refundacji będzie kosztował prawie 200 zł.  Resort zdrowia zaznacza, że dostępne są alternatywne preparaty, ale – jak ustaliliśmy – brakuje ich w aptekach. Sprawdziliśmy, jak ta zmiana wpłynie na życie pacjentów.

GIF, apteka, lek wycofany z obrotu
05.09.2024 10:50 Ważny lek wycofany z obrotu. Wykryta wada może zagrażać zdrowiu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje w swoich komunikatach o wycofanych lekach. Tym razem GIF wycofał z obrotu na terenie Polski serię produktu leczniczego Vabysmo (Farrycymab) ze względu na stwierdzoną wadę jakościową, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.GIF zakazał też wprowadzenia produktu na rynek. Decyzja obejmuje natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży, ale również zniszczenie tych wadliwych partii leku.

Samobójstwa, depresja, dzieci
04.09.2024 13:30 Lekarze wstrząśnięci liczbą prób samobójczych dzieci. Szokujące dane

Rok temu ponad dwa tysiące dzieci usiłowało popełnić samobójstwo. Niestety, dane za ten rok w tej kwestii są jeszcze bardziej niepokojące. Na szpitalny oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala w Lublinie od początku roku do końca lipca trafiło aż 160 dzieci po próbach samobójczych. Niestety, większość to dzieci poniżej 16. roku życia. Warto podkreślić, że wiele mogą zrobić rodzice. Na co dorośli powinni zwrócić więcej uwagi? 

Jak oszczędzić w aptece? Farmaceutka zdradza proste triki
01.09.2024 11:11 Jak oszczędzić w aptece? Farmaceutka zdradza proste triki

Wszystko jest coraz droższe, więc wielu z nas szuka oszczędności. Farmaceutka postanowiła opowiedzieć na TikToku, jak oszczędzić w aptece. Jej triki, choć banalnie proste, mogą przydać się każdemu z nas. Wiele osób obawia się wizyt w aptece ze względu na ceny. Niestety, wizyta po farmaceutyki, może nadwyrężyć nasz budżet bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jak zatem oszczędzić w aptece i czy to w ogóle jest możliwe? Podpowiadamy.

Leki, refundacja
29.08.2024 09:46 Te leki od października stracą refundację. Ważny komunikat resortu zdrowia

Według najnowszego komunikatu Ministerstwa Zdrowia, 30 września kończy się refundacja leku Trulicity. To nowoczesny preparat, który stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2.Jak się okazuje, wnioski producenta o przedłużenie refundacji nie spełniły wymagań. Dlatego też od 1 października lek nie będzie refundowany.

GIF, wycofany lek
23.08.2024 09:30 GIF wstrzymał obrót ważnym lekiem. W preparacie znaleziono fragmenty szkła

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o wstrzymaniu kolejnych leków, zagrażających zdrowiu. Tym razem GIF wydał pilny komunikat o wstrzymaniu leku stosowanego przy niedoborach żelaza. Wszystko przez to, że w preparacie wykryto fragmenty szkła. Komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) dotyczy serii leku o nazwie Monover (Ferricum derisomaltosum). 

Gdzie wyrzucać blistry po lekach? Niewielu wie, że ten pojemnik to zły wybór
22.08.2024 14:39 Gdzie wyrzucać blistry po lekach? Na pewno popełniasz ten fatalny błąd

Gdzie wyrzucać opakowania po lekach? Wielu osobom zdaje się, że ich właściwe miejsce jest w żółtym pojemniku na tworzywa sztuczne, jednak okazuje się, że ten problem jest bardziej skomplikowany, niż może się wydawać. Gdzie zatem wyrzucać blistry po lekach zgodnie z zasadami recyklingu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.Coraz więcej osób segreguje odpady, jednak zwraca uwagę na to, że nie jest to proste zajęcie. Niektóre śmieci są niezwykle problematyczne – nie do końca wiemy, do którego pojemnika powinny trafić. A co zrobić z blistrami po lekach? Sprawdźmy.

Zapalenie zatok przynosowych
21.08.2024 09:45 Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych: Lekarz zdradza pięć głównych powikłań

Powikłania po zapaleniu zatok mogą występować w konsekwencji zaniedbania lub nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia chorych zatok. Pierwszym skutkiem nieleczonych zatok jest nasilenie typowych objawów, jak m.in. ból głowy czy gorączka.Laryngolog  dr hab.n.med. Mirosław Szczepański w swoich kanałach social media przyjrzał się szerzej powikłaniom przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Lekarz podkreślił, że mimo iż w dobie antybiotykoterapii powikłania zdarzają się dość rzadko, ważne, by nie bagatelizować objawów przewlekłego zapalenia zatok, a co za tym idzie zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem. 

Lek na serce, leki
24.07.2024 12:17 Lek na serce wycofany z obrotu. "Stwarza realne zagrożenie dla zdrowia"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o wycofanych lekach. Tym razem GIF podał informację o wycofaniu z obrotu leku Quitro, który stosowany jest w terapii pacjentów kardiologicznych. Jak wykazały badania, produkt ten może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów. GIF postanowił ostrzec przed stosowaniem tego środka.

Demencja, refluks
20.07.2024 12:18 Ten popularny lek może zwiększać ryzyko demencji. Nowe wnioski badaczy

Inhibitory pompy protonowej (IPP) skutecznie działają w walce z refluksowym zapaleniem przełyku i są powszechnie stosowane przez pacjentów na całym świecie. Badania opublikowane w czasopiśmie “Neurology” dają zupełnie nowe światło na te leki, a raczej na skutki uboczne długotrwałego stosowania tych środków.Jak się okazuje, istnieje 33 proc. wzrost ryzyka demencji u osób, które zażywały IPP przez okres dłuższy niż cztery i pół roku.

Ozempic, ślepota
15.07.2024 14:10 Ozempic może powodować ślepotę? Najnowsze wyniki badań mocno niepokoją

Osoby, które stosują popularne preparaty odchudzające, jak chociażby Ozempic, mogą być narażone na rozwój choroby oczu, która znana jest jako przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego (NAION).Jak się okazuje, ten stan może prowadzić do nagłej, ale też nieodwracalnej utraty wzroku. Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym “JAMA” Opthlamogy". Postanowił opisać je amerykański magazyn “Forbes”.

Leki, jedzenie
15.07.2024 09:51 Te produkty mogą wchodzić w interakcję z lekami przeciwkrzepliwymi. Czego nie powinieneś jeść?

Lekarze i dietetycy nieustannie przypominają, jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż niektóre z zielonych produktów mogą wpływać na działanie leków kardiologicznych.Jak się okazuje, część pacjentów kardiologicznych w związku z zagrożeniem zatorowo-zakrzepowym, m.in. w migotaniu przedsionków musi przyjmować leki o działaniu przeciwkrzepliwym. Dwie główne grupy leków doustnych o takim działaniu:  tzw. NOAC oraz antagonistów witaminy K ( VKA: Warfaryna i acenokumarol.

Wycofany lek, apteka
11.07.2024 08:59 GIF wycofuje popularny lek przeciwbólowy. Sprawdź, czy masz go w swoim domu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat odnośnie popularnego leku przeciwbólowego. Zdaniem GIF preparat nie spełnia wymagań jakościowych. Mowa o leku przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym o nazwie Paracetamol Aflofmar. Ten lek wykorzystuje się w leczeniu przeziębienia oraz gryp u dzieci. Stosowany jest też w związku ze zmniejszaniem dolegliwości bólowym o różnym pochodzeniu, takich m.in. które występują w czasie ząbkowania.

Darmowe leki
05.07.2024 15:05 Seniorzy łatwiej dostaną darmowe leki. Przybędzie uprawnień dla lekarzy i pielęgniarek

Darmowe leki dla seniorów nie są tak jednoznaczną sprawą. Istnieje wiele czynników, które mówią, czy danemu pacjentowi należą darmowe środki, czy też nie. Seniorzy narzekają, że muszą płacić za zryczałtowaną receptę wystawianą przez lekarza na prywatnej wizycie.Jak się okazuje lekarze i pielęgniarki uzyskają uprawnienia do wystawiania recept na niektóre refundowane leki, wyroby medyczne dostępne bezpłatnie oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, niezależnie od posiadania umowy z NFZ. Oznacza to znacznie łatwiejszy dostęp do darmowych leków dla seniorów oraz młodych pacjentów.

WHO, Ozempic
02.07.2024 15:37 Uwaga na fałszywy Ozempic. WHO ostrzega przed podróbkami popularnego leku

WHO przestrzega przed podrobionymi partiami popularnego leku na cukrzycę - Ozempic. Wykryto je w Wielkiej Brytanii, ale też Irlandii Północnej, Brazylii oraz USA. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia stosowanie podróbek może prowadzić do nieefektywnego leczenia, ale również wystąpienia działań niepożądanych. Na te informacje zareagował Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który zdecydował o zakazie wprowadzenia do obrotu w Polsce leków Ozempic.

Nowe leki od lipca 2024
19.06.2024 09:17 Nowe leki dla pacjentów od lipca 2024. Środki dla m.in. chorych onkologicznie i schorzeń rzadkich

Nowa lista leków dla pacjentów od lipca. Dostępnych będzie 31 nowych specyfików m.in. dla chorych onkologicznie, ale również ważnych leków dla chorób rzadkich. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prezentującej nową listę leków mówiła też, że cieszy się, iż w refundacji aptecznej pojawiają się leki stosowane w celu przygotowania do zastosowania metody in vitro.