Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > leki

Leki

apteka
31.01.2025 13:28 GIF pilnie wycofuje popularny antybiotyk. Stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) podjął pilne działania ze względu na wadliwą serię popularnego antybiotyku. Ten lek jest powszechnie stosowany przez Polaków przy leczeniu zarówno dorosłych, jak i dzieci. Koniecznie sprawdź, czy masz w domu ten specyfik. Jego zażycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Braki w aptekach
29.01.2025 06:21 Braki w aptekach i mafia lekowa. O co chodzi? Farmaceuta wyjaśnia

Nielegalny wywóz leków za granicę, znany również jako odwrócony łańcuch dystrybucji, to proceder polegający na niezgodnym z prawem wywożeniu leków z Polski do innych krajów, w których mogą być one sprzedawane po wyższych cenach. Jest to poważny problem, który ma negatywne konsekwencje dla polskiego systemu ochrony zdrowia, m.in. poprzez utrudnianie pacjentom dostępu do potrzebnych leków.Jedną z kwestii, którą badać będzie NIK w trakcie najbliższej kontroli doraźnej bezpieczeństwa lekowego Polski, będzie m.in. stopień kontroli urzędów nad nielegalnym wywozem niektórych leków za granicę. Jest to problem ściśle związany z pierwszym punktem na liście nieprawidłowości badanych przez inspekcję, mianowicie pogorszeniem dostępu pacjentów do leków.Ze względu na niskie ceny leków w porównaniu do innych krajów UE, Polska jest szczególnie narażona na nielegalny wywóz leków. Wartość nielegalnego wywozu w przeszłości była szacowana na setki milionów złotych rocznie. Najczęściej nielegalnie eksportowane są leki o wysokiej wartości rynkowej w krajach docelowych, stosowane w chorobach przewlekłych oraz ratujące życie.

Oszustwo na apteczkę
28.01.2025 12:30 Manipulacja i oszustwo „na apteczkę od NFZ”. Ostrzeżenie przed fałszywymi e-mailami

Mail od Narodowego Funduszu Zdrowia może być… fałszywy. Oszuści wymyślają coraz to nowe metody, aby wykraść dane i pieniądze - tym razem UWAGA na maile rzekomo wysyłane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dotyczące oferty otrzymania darmowej apteczki z pełnym wyposażeniem. To oszustwo.

zaburzenia snu, lęki, neurolog
27.01.2025 14:24 Świetny trik neurologa na zaburzenia snu i lęki. Wykonaj ten gest

Problemy ze snem, uczucie niepokoju i lęku mogą wpływać na jakość życia, obniżając komfort codziennego funkcjonowania, zarówno w domu, jak i w pracy. Swój sposób na radzenie z takimi sytuacjami zdradza dr n. med. Monika Czerska, która w swojej praktyce neurologicznej stosuje rozwiązania holistyczne, sięgając m.in. po sposoby troski o zdrowie zaczerpnięte z medycyny chińskiej. 

Apteka bez leku
19.01.2025 18:53 W aptece nie było leku. 44-latek zmarł

13 grudnia 2024 roku w Leeds w Wielkiej Brytanii, 44-letni David Crompton, zmarł po upadku ze schodów. Do upadku doszło w wyniku ataku padaczki spowodowanego brakiem leku. Zamiast leku przeciwpadaczkowego apteka pozostawiła notatkę z "IOU" (ang. "I owe you", czyli "jestem ci winien") dotyczącą brakującego Tegretolu.Bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny było niedotlenienie mózgu i zawał serca, które nastąpiły po upadku ze schodów. Według raportu koronera epilepsja była czynnikiem przyczyniającym się do zgonu. Mężczyzna nie przyjmował przepisanych mu leków, ponieważ lokalna apteka nie była w stanie ich zapewnić.

Superbakteria w Ukrainie
16.01.2025 09:47 Wyjątkowo odporna na leki. Agresywna bakteria jest już w Ukrainie

Niepokojące wiadomości napływają do Polski. W Ukrainie wykryto bardzo niebezpieczną i agresywną bakterię. Z pierwszych badań wynika, że żadne leki nie dają sobie z nią rady. Specjaliści już biją na alarm.

Leki, apteka
09.01.2025 11:36 Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego: pacjenci mają prawo wiedzieć gdzie kupić tańsze leki

Sąd Najwyższy przyznał rację Gemini Apps w sprawie portalu ReceptaGemini.pl. Gemini Apps to nowoczesny serwis służący do rezerwacji leków, w tym tych na receptę. Strona internetowa i aplikacja mobilna cieszą się dużym zainteresowaniem pacjentów. Coraz więcej Polaków kupuje leki przez Internet, gdyż pozwala to zaoszczędzić duże pieniądze. 

Zimowa choroba żołądka - przyczyny, objawy, leczenie
04.01.2025 08:19 Zimowa choroba żołądka w natarciu. Zaczyna się od dziecka, ale dopadnie całą rodzinę

Zaczyna się silnym bólem brzucha i wymiotami, ewentualnie gwałtowną biegunką. Wkrótce dochodzi gorączka, osłabienie, bóle mięśni. To objawy infekcji, która o tej porze roku zajmuje pierwsze miejsce na podium, jeśli chodzi o choroby dziecięce.Zimowa choroba żołądka, bo o niej mowa, to zakażenie, za które odpowiadają norowirusy. Rozprzestrzenia się błyskawicznie i jest niezwykle zakaźna. Właściwie nie ma możliwości, by chore dziecko nie zaraziło pozostałych członków swojej rodziny. 

Lista leków refundowanych
28.12.2024 08:47 Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2025

Od 1 stycznia 2025 roku następują zmiany w refundacji leków. Z dotychczasowej listy refundacyjnej znikają preparaty do leczenia nadciśnienia, dławicy piersiowej czy endometriozy. Spis poszerzono natomiast o leki kardiologiczne zawierające rywaroksaban, dabigatran, eplerenon, torasemid, trimetazydynę i metyldopę, dofinansowane będzie też leczenie ślepoty Lebera nowoczesną terapią genową.

Nowa lista refundacyjna - leki kardiologiczne
27.12.2024 10:04 Refundacja leków na migotanie przedsionków od stycznia. Dla kogo i za ile?

Do refundacji w profilaktyce udarowej od 1 stycznia wejdą leki stosowane w migotaniu przedsionków. Miesięczna terapia, która do tej pory kosztowała nawet kilkaset złotych, znacznie stanieje.Pacjenci będą mogli wykupić leki z 30-procentową odpłatnością. Podajemy, które leki będą refundowane w profilaktyce udarów i jakich pacjentów to dotyczy.

Zwrot podatku z emerytury
16.12.2024 15:53 Skarbówka zwróci ci pieniądze. Tyle możesz zyskać

Już od 15 lutego, czyli od kiedy ruszy system Twój e-PIT, skarbówka ma rozpocząć wypłaty zwrotu podatku od trzynastej i czternastej emerytury. Na konta seniorów trafią całkiem spore sumy. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na te pieniądze. 

psychoterapeutka Milena Grela-Palandyk, w tle kobieta przeglądająca w smartfonie social media
10.12.2024 08:26 "Wykańczają nas porównania" – psychoterapeutka o social mediach

Wiemy, że social media szkodzą, ale czy wiemy jak bardzo? Z psychoterapeutką Helping Hand, Mileną Grelą-Parandyk, rozmawia Daria Siemion z portalu Pacjenci.pl. Ekspertka analizuje, jak wyniszcza nas ciągłe porównywanie się z innymi i jak w tym wszystkim tracimy siebie.

Milena Grela-Parandyk
01.12.2024 08:15 Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? Wyjaśnia ekspertka

Mnóstwo osób pogrążonych w kryzysie psychicznym nie korzysta z profesjonalnej pomocy, ponieważ się boi albo wstydzie. Jak w rozmowie z portalem Pacjenci.pl tłumaczy psychoterapeutka z Helping Hand Milena Grela-Parandyk, nie ma się czego obawiać. Oto, jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty.Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Mileną Grelą-Parandyk.

Od czego zależą ceny leków w aptekach?
27.11.2024 08:00 W jednej aptece lek kosztuje 25 zł, a w innej prawie 40. Skąd się biorą te drastyczne różnice?

Jeśli nie zrobi się porządnego rozeznania, można słono przepłacić nawet na lekach. Ceny różnią się nie tylko w zależności od apteki. Nawet w ramach jednej sieci, inną kwotę zapłacimy stacjonarnie, a inną, kiedy zrobimy zamówienie przez internet.Z czego wynikają te, czasem bardzo szokujące różnice w cenach? Co prawda, niektóre leki muszą mieć taką samą cenę niezależnie od apteki, ale w przypadku pozostałych wszystko zależy od polityki cenowo-marżowej danego podmiotu. I rzeczywiście, zwłaszcza wśród aptek sieciowych to widać – niektóre, generalnie, słyną z tego, że są po prostu bardzo drogie. 

Nowy lek na otyłość i cukrzycę
18.11.2024 16:12 Będzie nowy lek na odchudzanie. Ma działać jak Ozempic, ale nie powodować skutków ubocznych

Naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze opracowali nowy lek, który może być prawdziwym przełomem w leczeniu otyłości, a także cukrzycy typu 2. Ma skutecznie zmniejszać apetyt, poprawiać wrażliwość na insulinę i spalać kalorie, nie wywołując przy tym nieprzyjemnych skutków ubocznych, jak np. mdłości.Nowy lek, o którym napisano w prestiżowym czasopiśmie „Nature” jest nadzieją dla milionów osób, które nie reagują dobrze na dotychczas stosowane leczenie. 

Lęk, strach, wojna
06.11.2024 11:56 Strach w trudnych czasach jest naturalną reakcją. W jakich sposób poradzić sobie z lękiem przed wojną i gdzie szukać pomocy?

Wszystko wskazuje na to, że Donald Trump zostanie 47. prezydentem USA. Wyniki z kolejnych stanów pokazują przewagę Trumpa w rywalizacji o prezydencki stołek z Kamalą Harris. Jeszcze w trakcie dobiegającej końca kampanii prezydenckiej Donald Trump przedstawił plan zakończenia wojny w Ukraine. Ma zakładać zamrożenie konfliktu z zachowaniem “autonomicznych regionów po obu stronach strefy zdemilitaryzowanej”.Niedawne badanie, które objęło Polaków, ale też naszych sąsiadów, takich jak Węgry, Czechy i Słowacja pokazało, że obywatele boją się, że w przypadku wygranej Trumpa zakończy się pomoc dla walczącej Ukrainy. W Mieszkańcach Polski największy lęk budzi możliwość przeniesienia się konfliktu zbrojnego z Ukrainy do naszego kraju. Takie obawy są m.in. efektem wojny hybrydowej oraz polityki międzynarodowej. Jak poradzić sobie z lękiem przed wojną i gdzie szukać pomocy? 

GIF, wycofany lek, leki
06.11.2024 09:18 GIF wydał pilny komunikat w sprawie popularnego leku: "Podlega zniszczeniu"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny tym razem wydał komunikat o wycofaniu dwóch serii popularnego leku stosowanego do łagodzenia lęku i świądu skóry. Środek został wycofany z obrotu na terenie całej Polski. Decyzja o wycofaniu konkretnej serii leku mogła być podyktowana kwestiami związanymi z jakością i  bezpieczeństwem stosowania. Jak się okazuje, w leku wykryto zanieczyszczenia. Zobaczcie szczegóły.

Wycofanie leku Bioflex
02.11.2024 14:29 Lek na receptę wstrzymany w obrocie. Powodem istotna wada

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie produktu leczniczego o nazwie Bioflex. Powodem takiej decyzji jest podejrzenie istotnej wady jakościowej. Zarządzenie dotyczy kilku serii i odnosi się do terenu całego kraju. 

Nerwica lękowa: czym jest, objawy, leczenie
01.11.2024 17:15 Pierwsze objawy nerwicy. W ten sposób możesz ją rozpoznać

Statystyki pokazują, że z powodu nerwicy lękowej w Polsce może cierpieć ok. 4 mln osób. To dużo, ale właściwie nic dziwnego. Współczesne życie wiąże się z tak dużymi wymaganiami, a co za tym idzie, z tak ogromną dawką stresu, że te przysłowiowe „nerwy” po prostu zaczynają puszczać. A to można poznać nie tylko po objawach ewidentnie pochodzących z psychiki, jak np. problemy ze snem, czy drażliwość.Człowiek stanowi jedność psychofizyczną. To, co dzieje się na płaszczyźnie psychicznej, przenika do naszego ciała. Czasem w sposób tak nieoczywisty, że trudno znaleźć te połączenia. O ile arytmię można jakoś łączyć z nerwowym trybem życia, to już wysypkę na skórze – niekoniecznie. 

Porfiria, czyli choroba wampirów. Chorzy narażeni są na wycieńczające kilkudniowe ataki
31.10.2024 07:05 Porfiria, czyli choroba wampirów. Chorzy narażeni są na wycieńczające kilkudniowe ataki

Porfiria, czyli choroba wampirów, może brzmieć jak bujda, jednak naprawdę istnieje. Swoją nazwę wzięła od objawów, które przywodzą na myśl wygląd i zachowania tych nadnaturalnych istot. Dawniej wiele osób z tymi symptomami podejrzewano właśnie o bycie wampirami.  Jak podaje American Porphyria Foundation, na podstawie badań europejskich ustalono, że częstość występowania najczęstszej porfirii, porfirii skórnej późnej (PCT), wynosi 1 na 10 000; ostrej porfirii przerywanej (AlP) około 1 na 20 000; a najczęstszej porfirii erytropoetycznej (EPP) - 1 na 50 000 przypadków. W Polsce na ostrą przerywaną porfirię choruje około 550-600 osób.

Apteka, popularny lek
26.10.2024 10:46 Ten popularny lek ma groźne skutki uboczne. Wzrasta ryzyko zakażenia superbakterią

Ryfaksymina, to antybiotyk, który jest popularny i stosunkowo bezpieczny w leczeniu problemów z układem pokarmowym, takich jak biegunka podróżnych, zespół jelita drażliwego (IBS) oraz przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO). Według najnowszych badań australijskich naukowców, ten antybiotyk, mimo że działa głównie w przewodzie pokarmowym i słabo się wchłania, może mieć wpływ na rozwój oporności na inne antybiotyki, w tym tzw. antybiotyki ostatniej szansy, stosowane w leczeniu ciężkich, trudnych do zwalczenia zakażeń. Zespół uczonych z kilku ośrodków w Australii ustalił, że ten antybiotyk doprowadził do pojawienia się na całym świecie prawie nieuleczalnej postaci superbakterii  Enterococcus faecium opornej na wankomycynę (VRE).

Apteka, kolejka w aptece
20.10.2024 13:43 Lek na odwodnienie wycofany z aptek. Może być niebezpieczny dla zdrowia

Popularny lek wycofany ze sprzedaży – informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). Powodem decyzji są wady jakościowe zagrażające życiu i zdrowiu pacjentów. Podano nazwę preparaty i numery serii, których nie wolno stosować.

Emerytka
20.10.2024 11:37 Wiek emerytalny w górę do 67 lat. Podano termin

Podniesienie wieku emerytalnego 67 lat dla wszystkich bez względu na płeć – takie zmiany wprowadzono właśnie w Czechach. Podobne zmiany mogą zostać wprowadzone wkrótce w Polsce. – Nie wykluczam tego – mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Polski. 

GIF, apteka
14.10.2024 12:44 Do tych leków dostęp może być utrudniony. GIF opublikował ważny komunikat

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przychodzi z nowym komunikatem. Tym razem GIF poinformował, że możliwe są problemy z dostępnością niektórych leków. O jakich środkach mowa i na jakie utrudnienia powinni przygotować się pacjenci?

Kiedy zbijać gorączkę u dziecka?
14.10.2024 09:30 Lepiej się leczy infekcje, gdy temperatura jest wyższa. Pediatra wyjaśnia, czy warto zbijać gorączkę

Gdy maluch zaczyna chorować, zwykle pojawia się u niego podwyższona temperatura ciała. Dla rodziców to niepokojący objaw. „Rozpalone” dziecko szybciej się odwadnia, a to sytuacja niebezpieczna. Dlatego podajemy syropy przeciwgorączkowe.Często mamy jednak dylemat – w którym momencie podać ten lek? Gdy tylko zauważymy rumieńce na policzkach pociechy i ciepłe czółko? Czy może lepiej trochę poczekać? Najlepiej posłuchać się lekarza, bo jak się okazuje, zbyt szybka interwencja może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego. 

Domowa apteczka na jesień
24.09.2024 14:07 Jesienią dzieci chorują częściej. Jak przygotować apteczkę, by nie dać się zaskoczyć infekcji?

Jesień oficjalnie już nadeszła i wiele dzieci pierwsze infekcje ma już za sobą. To nieuniknione, kiedy większą część dnia spędzają w zamkniętych pomieszczeniach w żłobkach, przedszkolach i szkołach.  W takich warunkach wirusy łatwo i szybko się rozprzestrzeniają, więc maluchy momentalnie łapią infekcje.  Gdy dziecko źle się poczuje, trzeba iść do lekarza, ale warto mieć już w domu niektóre leki, syropy i inne środki, bo choroba potrafi zaskoczyć.

GIF, wycofany lek, leki
20.09.2024 12:18 Ważny lek na nadciśnienie wycofany. GIF wydał pilny komunikat

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o wycofanych z obiegu lekach. Teraz GIF zdecydował się wystosować pilny komunikat odnośnie wycofania leku na nadciśnienie - Symibace. Środek wykorzystywany jest również w terapii pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, ale również chorobami nerek. Lek wzmacnia też ściany naczyń krwionośnych oraz wykazuje działanie rozkurczowe oraz przeciwmiażdżycowe. Dlaczego Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował się go wycofać? 

Bierzemy je garściami. Nie wiemy, że mogą podziurawić jelita
13.09.2024 09:49 W sezonie jesiennym bierzemy je garściami. Nie wiemy, że mogą podziurawić jelita

Sezon jesienno-zimowy to niezaprzeczalnie sezon infekcji. Wielu Polaków bierze w tym okresie te konkretne leki. Często jednak osoby te nie mają pojęcia o tym, że może to nie tylko pomóc rozprawić się z chorobą, ale też negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.Leki, które mogą nam zaszkodzić, to niezwykle popularne antybiotyki. Są stosowane w przypadku chorób bakteryjnych i grzybiczych, więc świetnie radzą sobie z infekcjami. Okazuje się jednak, że jest również druga strona medalu.