Konrad Poprawa to 26-letni piłkarz Śląska Wrocław. Kiedy zniknął na rok, wszyscy podejrzewali kontuzję, jednak powód jego niedyspozycji był inny.Depresja, zaburzenia lękowe – te choroby mogą dopaść każdego, niezależnie od zajęcia, wyglądu, statusu. Tego dowodzi historia Konrada Poprawy, przystojnego, dobrze zarabiającego, znakomitego piłkarza, który – jak sam mówi – został "zmieciony z planszy".
W życie weszły zmiany w kategorii dostępności trzech leków. Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska poinformowała o zmianie kategorii dostępności trzech preparatów. Jeden ze środków, który jeszcze do niedawna można było zakupić bez recepty w aptekach, dostępny jest teraz jedynie dla tych, którzy mają receptę od lekarza. O jakich preparatach mowa?
Ministerstwo Zdrowia regularnie publikuje listę leków, które są objęte zakazem wywozu z Polski. Na liście znalazły się popularne leki na cukrzycę, insuliny oraz niektóre leki stosowane w chorobach układu oddechowego.
Zoraya Ter Beek poddała się eutanazji - zmarła 24 maja 2024 roku. Wszystkie przebiegło zgodnie z jej planem i, jak podaje portal AD.nl zmarła na oczach swojego chłopaka we własnym domu.
Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wydał decyzję dotyczącą wstrzymania w obrocie produktu leczniczego Viglita (Vildagliptinum), 50mg. Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych chorujących na cukrzycę typu II. Jaki jest powód wstrzymania w obrocie leku?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku hormonalnego dla kobiet. Jak się okazuje, seria leku jest zanieczyszczona i według GIF stwarza realne ryzyko dla zdrowia oraz życia pacjentów. Sprawdź, czy tego środka nie masz w domu.
Czy można zwrócić do apteki wcześniej zakupione leki? Choć jest to oczywiście możliwe, nie jest tak proste jak w przypadku innych towarów, które z łatwością można zwrócić do sklepu.W Polsce zasady zwrotu zakupionych leków są regulowane przez Prawo Farmaceutyczne. Istnieją pewne trzy sytuacje, gdzie apteka musi przyjąć wcześniej zakupiony lek. O czym konkretnie mowa?
Zmiany w nowym sposobie realizacji recept miały wejść w życie 8 maja. Resort Zdrowia podał nową datę zmian i wyjaśnił, skąd się wzięły opóźnienia. Już wcześniej lekarze apelowali do minister zdrowia o opóźnienie terminu wprowadzenia zmian, a jako argument podawali, że nowe szablony dawkowania leków mogą wiązać się z pomyłkami i wprowadzać dezorientację wśród pacjentów.Najpierw wprowadzenie nowego schematu dawkowania na receptach wyliczanego przez system, miało obowiązywać od początku kwietnia 2024 r. Później termin został przesunięty na 8 maja, a teraz ponownie nastąpiła zmiana.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny tym razem podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku Egoropal. Ten środek leczniczy ma działanie przeciwpsychotyczne i wykorzystywany jest w terapii podtrzymującej dorosłe osoby ze zdiagnozowaną schizofrenią.Lek łagodzi oraz zmniejsza ryzyko nawrotów. GIF w udostępnionym komunikacie podzielił się szczegółami odnośnie wycofanego leku z obrotu, podając więcej informacji odnośnie serii wycofanej ze sprzedaży.
Jedni panicznie boją się utraty pracy, inni chorób, jeszcze inni obawiają się o swoich bliskich. Są jednak ludzie, których lęki są dość nietypowe. Oto 5 najdziwniejszych fobii na świecie.Fobia to lęk wywołany przez sytuacje lub rzeczy, które nie są niebezpieczne. Najczęściej występującą fobią jest fobia społeczna (strach przed ludźmi), kynofobia (strach przed psami) i akrofobia (lęk wysokości). Na drugim biegunie plasują się te najdziwniejsze i najrzadsze, jak np. lęk przed gumą do żucia, kolorem żółtym czy guzikami. A to jeszcze nie koniec…
“Bezprecedensowe zdolności zwalczania komórek nowotworowych” wykazał eksperymentalny lek na raka trzustki. Tak twierdzą amerykańscy lekarze i naukowcy. Zbadana substancja powodowała kurczenie się komórek, nie uszkadzając również tych zdrowych. Lek kierunkuje się na onkogenną formę białek Ras, które powodują nawet jedną trzecią przypadków raka u ludzi.“Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych narzędzi, by móc zwalczać” - wyjaśnia jeden z autorów badania prof. Kenneth Olive.
Zatrucie lekami może mieć tragiczne skutki. Czasem dochodzi do niego w wyniku celowego przedawkowania, czasem przez przypadek. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja. Co jednak zrobić, gdy doszło do zatrucia lekiem? Jakie działania podjąć, a czego nie robić? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.
Ważny komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Tym razem GIF alarmuje o wycofaniu z obrotu leku w leczeniu pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, takimi jak choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego czy ostre zespoły wieńcowe.
Popularny lek na odchudzanie ma niespodziewany skutek uboczny, tak przynajmniej twierdzą pacjentki, które leczenie otyłości zakończyły... ciążą. Lekarze podają dwa powody, nieplanowanych poczęć u tych osób. A kobiety mówią wprost - wcześniej długo starały się bezskutecznie o dziecko, po leczeniu w końcu się udało.Medycy przestrzegają jednak, żeby Ozempic nie traktować jako leku na niepłodność, bo ten stosuje się tylko w ścisłej kontroli lekarza. Lek może dawać skutki uboczne i stosuje się go wyłącznie w leczeniu niepłodności.
Od kwietnia pacjenci będą mogli zaoszczędzić na lekach wyprodukowanych w Polsce. Tak zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Obecna zmiana jest częścią nowelizacji ustawy o refundacji leków. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa lekowego, jak i również produkcji farmaceutycznej. Środki medyczne wytworzone w naszym kraju stanowią 35 proc. wartości rynku leków refundowanych, natomiast pod względem ilości sprzedaży - 48 proc.O ile procent spadną ceny leków wyprodukowanych w naszym kraju? O jakich preparatach dokładnie mowa? Wyjaśniamy.
Ponad 4 miliony dolarów za dawkę – tyle ma kosztować nowy najdroższy lek świata. Ma ratować życie osób chorujących na leukodystrofię metachromatyczną – rzadką genetyczną chorobę. Bez leku wielu chorych umiera w ciągu 5 lat od postawienia diagnozy.Orchard Therapeutics, oddział japońskiej firmy Kyowa Kirin, może poszczycić się produkcją leku Lenmeldy - najdroższego leku na świecie. Producent wycenił jego wartość na rekordową kwotę 4,25 milionów dolarów, co daje ok. 18 milionów złotych. Nie wiadomo, czy lek będzie dostępny w Polsce.
Bezsenność to poważny problem coraz większej liczby Polaków. Wielu z nich radzi sobie z nią za pomocą leków, ale ich nadużywanie może prowadzić do uzależnienia. Naukowcy opracowali terapię - twierdzą, że wystarczy 30 minut tygodniowo i zaczniesz cieszyć się głębokim, niezakłóconym snem. Terapię, o której mowa, wymyślili Australijczycy. Niestety nie jest skierowana do wszystkich. Komu pomoże i na czym polega?
Lek wykrztuśny stosowany na tzw. mokry kaszel, stosowany zarówno u chorych dzieci, jak i u dorosłych, zostaje wycofany z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sprawdź, czy przypadkiem nie masz go w apteczce.Środek ten jest popularnym lekiem na kaszel, stosowanym w przebiegu kaszlu mokrego.
Niektórzy z nas przyjmują leki codziennie. Niestety niewiele osób posiada wiedzę odnośnie tego, z czym można je łączyć, a z czym nie. Już za moment dowiecie się, jak na działanie leków wpływa kawa. Skutki łączenia jej z niektórymi lekarstwami, również tymi dostępnymi bez recepty, mogą być opłakane.Uporczywy ból zęba, głowy, depresja – to tylko niektóre z chorób i dolegliwości, przez które sięgamy po leki. Czy kawa i różnego rodzaju tabletki to bezpieczne połączenie? Oto lista leków, z którymi lepiej nie łączyć kawy.
Od czasu do czasu dowiadujemy się o tym, że leki, które przyjmujemy, mogą mieć bardzo niebezpieczne skutki uboczne. Ważne ostrzeżenie wydał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.Okazuje się, że dzieci mężczyzn, którzy zażywali lek zawierający w składzie substancję czynną o nazwie walproinian, nawet na 3 miesiące przed poczęciem, mogą cierpieć na zaburzenia neurorozwojowe, ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną włącznie.
Lekarstwa i tak zwane napoje wyskokowe to nigdy nie jest dobre połączenie. Jednak niektóre interakcje są szczególnie niebezpieczne. Istnieją leki, które w tym duecie tworzą mieszankę niebezpieczną dla naszego zdrowia, a nawet życia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić, np. na niektóre antybiotyki.
Od 1 stycznia weszły nowe przepisy, w których zmieniono definicję dyżurów aptecznych. Nocne i świąteczne dyżury są teraz finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co prawda, NFZ opłaci tylko kilka godzin, z tego żadnej po północy. Czy oznacza to, że na potrzebny lek pacjenci, którzy są w nagłej sytuacji, będą musieli czekać aż do rana?
Jest nowa lista antywywozowa obowiązująca od 12 grudnia 2023 roku. Wykaz produktów zagrożonych brakiem dostępności w Polsce obejmuje 224 pozycje. Jakie leki znalazły się na liście?
Polacy kochają suplementy diety, w tym witaminy: kupujemy je w takiej ilości, że pod tym względem zajmujemy pierwsze miejsce w Europie. Jak je przyjmować, aby sobie nie zaszkodzić?Dane firmy badawczej Global Consumer Survey Statista pokazały, że tylko w ubiegłym roku aż 79 proc. Polaków przyjmowało suplementy diety w formie witamin. Wynik ten czyni nas w tej kwestii prawdziwymi liderami z pierwszym - przed mieszkańcami Włoch, Szwecji, Holandii czy Niemiec - miejscem na podium.I choć powszechnie wiadomo, że witaminy i minerały korzystnie wpływają na rozwój, utrzymują nas w zdrowiu i poprawiają wydolność organizmu, to warto znać i przestrzegać zasad ich dostarczania.
Opłaty za leki wytwarzane w Polsce miały być obniżone do 10 proc., a te, które zawierają substancje czynne produkowane w naszym kraju - do 15 proc. Obiecywała to nowelizacja ustawy refundacyjnej, która weszła w życie 1 listopada 2023 r. Do dziś Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało wykazu. Apteki nie mogą wydać pacjentom leków ze zniżką.Obniżki dopłat pacjentów mogą pozostać niespełnioną obietnicą, szczególnie dla tych, którzy nie są w grupie otrzymujących darmowe leki.
Nowa lista leków refundowanych w Polsce wchodzi 1 listopada 2023 r. Znika z niej kilka dotąd refundowanych, ale są i nowe. Zmiany dotyczą głównie tych stosowanych w cukrzycy, chorobach kardiologicznych i raku. Zobacz, co z Twoim lekiem. Jeśli nie masz czasu czytać całego tekstu, na jego końcu znajdziesz link, który przekieruje Cię do ogłoszenia resortu zdrowia ze szczegółową rozpiską dotyczącą zmian na liście leków.Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało na swojej stronie listę leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Z listy znika kilka leków, a inne na nią wskakują. Niektóre spadki nie zależały od decyzji ministerstwa, ale są wynikiem tego, że producent nie chciał przedłużyć umowy, albo nie obniżył ceny leku, choć miał taki obowiązek.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał partię leku Farigan na terenie całego kraju. Produkt nie spełnia norm jakościowych, które dla niego przewidziano. Sprawdź, czy nie masz go w domowej apteczce.
Popijanie leków nieodpowiednimi płynami zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Niestety, wiele osób przyjmujących różne preparaty, doraźnie lub przewlekle, często nie czyta informacji dołączonych na ulotce i odruchowo sięga po płyny znajdujące pod ręką. To poważny błąd. Które napoje nie nadają się, by popijać nimi leki?