Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka układu pokarmowego, uznawane za jedną z najbardziej efektywnych metod diagnostyki i leczenia. Zwykle trwa kilka minut i jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii?
Każdego roku, w Polsce diagnozowanych jest coraz więcej przypadków raka prostaty. „Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. Jakie objawy daje rak prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem.
Rak jelita grubego rozwija się skrycie i powoli, przez dłuższy czas nie dając charakterystycznych objawów, przez co zazwyczaj jest wykrywany w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Warto więc być czujnym i w przypadku utrzymywania się nawet niepozornych dolegliwości, zgłosić się do lekarza.
Każdego roku diagnozowany jest u 3,5 tysięcy Polaków, z czego dla połowy z nich to wyrok śmierci. Jak wygląda czerniak i jak się przed nim chronić? To powinien wiedzieć każdy z nas!
Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która dotyka wiele narządów i pojawia się u osób z predyspozycjami genetycznymi, które spożywają pokarmy zawierające gluten. Osoby chore zmagają się głównie z problemami związanymi z układem trawiennym, jednak mogą pojawiać się także różne objawy pozajelitowe. Należy podkreślić, że nieleczona celiakia może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, od niedoborów pokarmowych, po zmiany nowotworowe. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. Jackiem Kowerzanow.
Rak trzustki jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, ponieważ rozwija się bardzo skrycie, przez długi czas nie dając zauważalnych objawów. Często wykrywany jest w późnym stadium, kiedy możliwości leczenia są ograniczone, a rokowania z reguły bardzo złe. Istnieją różne czynniki ryzyka, a najczęstszą i najlepiej udokumentowaną przyczyną raka trzustki jest palenie papierosów. „Papierosy są głównym czynnikiem ryzyka występowania raka trzustki, o czym się nie mówi.” - powiedziała lek. Olga Urbanowska – Domańska, specjalista onkologii klinicznej.
Badanie to jest przydatne w wykrywaniu wielu schorzeń, między innymi stanów zapalnych, polipów i raka jelita grubego. Badanie na krew utajoną w kale jest proste, tanie i nieinwazyjne, a wynik badania zazwyczaj mamy już po kilku dniach.
Nowotwory układu pokarmowego należą do najczęstszych i najgroźniejszych chorób nowotworowych. Niestety, w większości przypadków są diagnozowane w późnym stadium, kiedy rokowania są niekorzystne. Powodem takiej sytuacji jest brak charakterystycznych objawów w początkowej fazie choroby oraz niska świadomość profilaktyki i badań przesiewowych wśród społeczeństwa. Co może sygnalizować rozwijający się nowotwór w obrębie układu pokarmowego? Kiedy należy zachować czujność? Zapytaliśmy specjalistę onkologii klinicznej lek. med. Olgę Urbanowską - Domańską. Pod lupę wzięliśmy trzy nowotwory, które są największym problemem w Polsce i w Europie.
Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych i groźnych nowotworów, ponieważ rośnie w ukryciu i zazwyczaj wykrywany jest zbyt późno, aby podjąć skuteczne leczenie. Objawy raka trzustki mogą być niecharakterystyczne i mylone z innymi chorobami, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o problemach z trzustką. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską.
Czy pacjenci z rakiem powinni stosować jakąś specjalną dietę? Dr Dawn Mussallem, ekspert z amerykańskiej Mayo Clinic, zaznacza, że nie ma jednego produktu lub diety, ale raczej wzorzec żywieniowy, który opiera się na roślinach bogatych w błonnik.
W Polsce na nowotwór złośliwy jelita grubego rocznie choruje kilkanaście tysięcy osób. Niestety, zachorowalność wzrasta zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Jednak to, czy człowiek zachoruje, czy też nie, wciąż w dużym stopniu zależy od niego. Jak więc zapobiegać rakowi jelita grubego? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanowem.
HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, do zakażenia dochodzi głównie w trakcie stosunków płciowych. Wiele typów wirusa jest onkogennych, co może prowadzić do raka szyjki macicy, ale też między innymi gardła, krtani, prącia i odbytu. W większości przypadków zakażenie nie daje żadnych objawów, co zwiększa ryzyko nieświadomego przekazywania wirusa. Jak dochodzi do zakażenia HPV? Jak rozpoznać HPV? Jak wygląda leczenie? Czy warto się zaszczepić przeciw HPV? Na te i inne pytania odpowiada dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w naszej populacji i jedna z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy i jakie są rokowania pacjentów w Polsce i za granicą? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.
30 marca prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, która zakłada poprawę organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie onkologii. Podczas przemówienia podkreślił istotną rolę koordynatorów leczenia onkologicznego przypisanych do każdego pacjenta.
Rak jelita grubego jest drugim, co do częstości występowania nowotworem złośliwym w naszym kraju. Pod względem śmiertelności wywołanej nowotworami, zajmuje niechlubne trzecie miejsce. Główną przyczyną dużej ilości zgonów z powodu raka jelita grubego jest długi, bezobjawowy okres choroby i zbyt późne jej wykrycie, już w stadium zaawansowanym.
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. To bardzo podstępna choroba, która rozwija się skrycie i powoli, zazwyczaj nie dając zauważalnych objawów. Należy być czujnym i obserwować swój organizm. Jeśli zauważymy u siebie pewne dolegliwości, nie czekajmy z wizytą u specjalisty.