Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Rak Piersi

Rak Piersi

rak piersi

Zmiany skórne
29.05.2024 13:12 Te zmiany na skórze mogą sygnalizować nowotwory. Na co zwracać uwagę?

Zmiany skórne często są objawem rozwijających się problemów ze zdrowiem, także chorób nowotworowych. W niektórych przypadkach zmiany skórne poprzedzają inne objawy miesiące wcześniej. Właściwa diagnoza może przyczynić się do poprawienia rokowań, dlatego wszelkie niepokojące zmiany skórne należy uważnie obserwować i szukać ich przyczyny. 

Aleksandra Przekwas
21.05.2024 11:33 Samobadanie piersi - instrukcja krok po kroku. Specjalista tłumaczy

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Choć ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia, choroba ta dotyka coraz więcej kobiet w młodszym wieku. Rak piersi jest w dużym procencie uleczalny, jednak warunkiem powodzenia terapii jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium rozwoju.Każda kobieta powinna poddawać się regularnym badaniom diagnostycznym w postaci mammografii i USG. Ważnym elementem wczesnego wykrywania raka piersi jest także samobadanie piersi. Jak je wykonywać? Pytamy mgr Aleksandrę Przekwas, położną, seksuologa i terapeutkę uroginekologiczną. 

Sara Ferguson, księżna Yorku
23.03.2024 21:23 Nie tylko Kate Middleton. Ta brytyjska księżna też choruje na raka

Wszystkich nas zszokowała wiadomość o nowotworze księżnej Kate – tym bardziej, że niedawno dowiedzieliśmy się o raku króla Króla. Niestety w brytyjskiej rodzinie królewskiej na dwa nowotwory choruje też księżna Sarah Ferguson.Księżna Sarah Ferguson nie ukrywała przed Brytyjczykami i całym światem swojej choroby nowotworowej. Przyszło jej zmierzyć się z nią dwukrotnie. Gdy pokonała jednego raka, zaatakował kolejny.

Chora kobieta leży na szpitalnym łóżku
13.03.2024 12:11 To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet. Sprzyja mu wczesny wiek pierwszej miesiączki, predyspozycje genetyczne, nadwaga i otyłość. Wykrycie go na wczesnym etapie jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa szanse przeżycia. Jak go rozpoznać i jak wykonać samobadanie piersi krok po kroku?Z tego tekstu dowiesz się, ile kobiet choruje na raka piersi, jak wygląda jego diagnostyka i jak zminimalizować ryzyko choroby.

Janina Ochojska
21.02.2024 11:35 Janina Ochojska wyleczona z raka. Ten sam problem ma wiele Polek

Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej i posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, od 5 lat chorowała na nowotwór piersi. 20 lutego za pośrednictwem platformy X podzieliła się wspaniałą wiadomością –została wyleczona! Proces leczenia nie należał jednak do najłatwiejszych.  

ból piersi
17.01.2024 12:38 Pojawienie się wydzieliny w tym kolorze to sygnał alarmowy. Gdy ją zauważysz, skontaktuj się z lekarzem

Obecność wycieku z brodawki sutkowej może mieć wiele przyczyn. W niektórych przypadkach jest to symptom raka piersi – ważne jest, jaki ma kolor i konsystencję. Równie ważne jest, czy wyciek pojawił się w obu gruczołach piersiowych i czy kobieta np. jest w ciąży lub po menopauzie. Jaki kolor wycieku z brodawki sutkowej to sygnał ostrzegawczy? 

Shannen Doherty
30.11.2023 17:19 Shannen Doherty: "Nie chcę umierać". Aktorka walczy z rakiem od lat

W najnowszym wywiadzie dla „People” Shannen Doherty aktorka znana z roli m.in. w serialu „Beverly Hills, 90210” wyznał, że zmaga się z chorobą nowotworową. Jest to również problem wielu Polek – codziennie z tego powodu umiera 15 kobiet. Co to za choroba?

 BRCA1
12.10.2023 20:30 Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?

50 Polek dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Te, u których wykryto mutacje w genie BRCA1, mają prawie  60 proc. ryzyko, że zachorują przed 50. rokiem życia. Nowotwór może być jednak związany z ponad 20 innymi mutacjami. Kiedy należą Ci się badania genetyczne?

canva
06.10.2023 14:57 Karolina Skiba ujawnia, jak przypadkowo odkryła nowotwór. Te same objawy ma codziennie 50 Polek!

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Według statystyk codziennie dowiaduje się o nim ponad 50 Polek i 15 codziennie z jego powodu umiera. Liczba zachorowań wciąż rośnie, a istotnym czynnikiem warunkującym wyleczenie jest wczesne rozpoznanie nowotworu. Jedną z kobiet mierzących się ze złośliwym rakiem piersi była Karolina Skiba, żona lidera Big Cyc, która opowiedziała o tym trudnym doświadczeniu w nowej rozmowie. Jak rozpoznać wczesne objawy raka piersi? Kto jest najbardziej narażony? Odpowiedź poniżej. 

zabieg Angeliny Jolie
04.10.2023 16:29 W Łodzi wykonano pierwszą w Polsce "operację Angeliny Jolie" metodą laparoskopową

Chirurdzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jako pierwsi w Polsce wykonali operację profilaktycznej mastektomii z wykorzystaniem techniki laparoskopowej. Prof. Piotr Pluta, chirurg z ICZMP, podkreślił, że ma nadzieję, iż ta nowatorska metoda zmieni nasze spojrzenie na rekonstrukcję piersi. Zabieg profilaktycznej mastektomii zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi o około 90%. 

woda z butelki
22.09.2023 14:11 Wykryto go u 99% Polaków. Powoduje nowotwory i bezpłodność!

Niepokojące wyniki raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA)! Według niego u 99% Polaków stężenie bisfenolu A "przekraczało bezpieczny poziom". Co to jest bisfenol A i jakie stanowi zagrożenie dla organizmu? 

katarzyna sójka, mammografia
16.09.2023 10:15 Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada

Od 1 listopada z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Od 2025 roku mają obowiązywać tylko mammografie cyfrowe - poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.