Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Tragedia na świątecznym jarmarku. 35 dzieci nie żyje
Alina Gałka
Alina Gałka 20.12.2024 11:38

Tragedia na świątecznym jarmarku. 35 dzieci nie żyje

Tragedia na świątecznym jarmarku
Fot.Ground Picture/Shutterstock

Co najmniej 35 osób zginęło podczas świątecznego jarmarku w Nigerii. Wydarzenie, podczas którego miało być rozdawane jedzenie i pieniądze, przyciągnęło tłumy. Rodzice z dziećmi gromadzili się przy wejściu już od 5 rano.

Co się stało w Ibadanie

W środę 18 grudnia w islamskiej szkole w Ibadanie miał odbyć się świąteczny jarmark. Ludzie zaczęli zbierać się przy wejściu na imprezę nad ranem. Według BBC na miejscu oczekiwało około 10 tysięcy osób, czyli dwa razy więcej niż zakładali organizatorzy

Wydarzenie przyciągnęło tłumy obietnicą darmowego jedzenia, rozdawania gotówki w kwocie 5000 naira, czyli ok. 12 zł na osobę, a także nagrodami w postaci stypendiów szkolnych i pięknych prezentów. Bezpośrednią przyczyną tragedii był wybuch paniki w tłumie, jednak dokładny przebieg wydarzeń nie został ujawniony.

Organizatorzy jarmarku z zarzutami

Lokalne media podały, że organizacją przedsięwzięcia zajmowała się grupa Women In Need Of Guidance and Support Foundation, a podobne wydarzenie odbyło się z powodzeniem w poprzednim roku. Policja zatrzymała osiem osób bezpośrednio odpowiedzialnych za organizację tegorocznego jarmarku, w tym Naomi Silekunoli, znaną w mieście działaczkę.

Kryzysowa sytuacja w Nigerii

Masakra w Ibadanie to nie pierwszy tego typu incydent w Nigerii. W marcu bieżącego roku dwie studentki zmarły, a co najmniej 23 osoby zostały ranne w wyniku zadeptania przez tłum na Uniwersytecie Stanowym Nasarawa w Keffi podczas realizacji programu rozdawania ryżu. 

Trzy dni później w stanie Bauchi co najmniej siedem osób zginęło w innej tragedii, gdy filantrop i biznesmen rozdawał pieniądze. Wcześniej, w lutym 2024 pięć osób zginęło w Lagos, gdy Nigeryjska Służba Celna sprzedała na aukcji zarekwirowane worki ryżu. Obecnie Nigeria mierzy się z największym kryzysem ekonomicznym od lat, co tłumaczy olbrzymie zainteresowanie wydarzeniami tego typu.

Śmierć przez zadeptanie w tłumie

O tragiczne rezultaty paniki w tłumie nietrudno, gdy miejsce nie jest właściwie przygotowane do planowanego wydarzenia. Dlatego podczas organizacji imprez masowych tak ważne jest zapewnienie i prawidłowe oznaczenie wyjść awaryjnych. Ludzie w panice instynktownie próbują wydostać się w jednym kierunku, tworząc jeszcze większe zagęszczenie. Jednak to nie atak paniki czy zadeptanie stanowią bezpośrednią przyczynę śmierci.

Ludzie umierają, gdy mają trudności z oddychaniem, na skutek czego opadają z sił i tracą przytomność. Częstą przyczyną śmierci w takich katastrofach jest uduszenie kompresyjne, co oznacza, że jesteśmy tak ściśnięci z każdej strony, że płuca nie mają miejsca, aby poprawnie funkcjonować w klatce piersiowej. Wystarczy zaledwie 6 minut ucisku, aby doszło do asfiksji, czyli stanu niedoboru tlenowego w organizmie – czytamy w poradniku Stołecznego Magazynu Policji.

Co robić, kiedy w tłumie wybucha panika?

Jak radzić sobie w zatłoczonych miejscach w przypadku wybuchu paniki? Najważniejsze jest to, by samemu zachować spokój. Warto zawczasu zorientować się, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne, a podczas imprez plenerowych zajmować miejsca z tyłu lub po bokach co ułatwi ewentualną ewakuację. Zwracaj uwagę na sygnały z tłumu, bo mogą uchronić cię przed wyborem kierunku, w którym już doszło do zbyt dużego stłoczenia ludzi.

Jeśli znajdziesz się w centrum paniki tłumu, nie trzymaj rąk wzdłuż tułowia, a osłaniaj nimi klatkę piersiową i trzymaj łokcie tak, by w razie konieczności się nimi rozpychać. Nie trzymaj nóg razem, ustaw się w lekkim rozkroku. Upewnij się, że stoisz stabilnie i nie grozi ci upadek. Nie zdejmuj plecaka i trzymaj się z daleka od ścian i wszelkich barier, do których możesz być przygnieciony. Kiedy zacznie się robić luźniej, patrz pod nogi, ponieważ na ziemi mogą leżeć osoby wymagające udzielenia pierwszej pomocy.

 

Czytaj także: 

Planujesz udział w imprezach plenerowych? GIS przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Doktor z Zakładu Medycyny Sądowej zdradził, jak wygląda śmierć. „Ciało umiera na raty”

Psychiatra dla biednych i bogatych. Nowe plany NFZ to "stomatologizacja" psychiatrii?

 

#PrawoiZdrowie. System przyjęć na świadczenia z NFZ ma swoje zasady
kolejki na nfz, prawo i zdrowie
- Działanie tzw. kolejki do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ jest dość skomplikowane i w praktyce może przysporzyć wielu problemów zarówno podmiotom leczniczym jak i pacjentom - wskazuje radca prawny, Wojciech Koguciuk, z którym rozmawialiśmy na temat tego, jak w rzeczywistości działa kolejka przyjęć na NFZ i według jakich - enigmatycznych dla wielu osób - kryteriów wyznaczane są terminy wizyt. Każda placówka, która ma zawartą umowę z NFZ, prowadzi własną kolejkę przyjęć. Różnica pojawia się szczególnie w przypadku tzw. pacjentów pierwszorazowych, czyli osób, które rejestrują się po raz pierwszy albo też kolejny, z tym że na nowe świadczenie w danej placówce. Umieszcza się na ich listach oczekujących inaczej niż pacjentów kontynuujących leczenie, których termin udzielenia świadczenia wynika po prostu z planu leczenia. 
Czytaj dalej
Choroba fenowa. Jak wiatr wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie?
Choroba fenowa - wpływ wiatru na zdrowie
Choroba fenowa - wpływ wiatru na zdrowie
Silny wiatr jest nieprzyjemny. Powoduje gorsze samopoczucie, sprawia, że chcemy się schować w miejscu, gdzie jest spokój i cisza. Wiele osób źle się czuje podczas takiej pogody, skarży się np. na bóle głowy i problemy ze snem. Okazuje się, że jest na to nazwa.Choroba fenowa związana jest z występowaniem wiatru halnego, charakterystycznego dla gór. W Polsce występuje on w Karpatach i Sudetach, z największą siłą wieje na Podhalu. Dociera także do aglomeracji miejskich, np. do Krakowa. 
Czytaj dalej