Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Tragiczny finał walki. Mistrz świata w śpiączce
Alina Gałka
Alina Gałka 28.05.2025 12:31

Tragiczny finał walki. Mistrz świata w śpiączce

Mistrz świata walczy o życie
Fot. allanswart Getty/Images

Sobotnia walka skończyła się tragicznie dla byłego mistrza świata w boksie. 25-letni Ginjiro Shigeoka upadł na ring i stracił przytomność. Natychmiast został przetransportowany do szpitala, gdzie przeszedł operację i przebywa w śpiączce. To definitywny koniec kariery pięściarza.

Nieudany rewanż boksera

W trakcie swojej zawodowej kariery Shigeoka stoczył 13 walk, z czego zwyciężył w 11. W 2023 r. zdobył pas federacji IBF w kategorii słomkowej. Jednak stracił tytuł mistrza 10 miesięcy temu, w pierwszym starciu z Pedro Taduranem.

W minioną sobotę w walce rewanżowej Taduran obronił tytuł mistrza IBF przez niejednogłośną decyzję sędziów, ponownie pokonując Ginjiro Shigeokę na wyjeździe w Japonii. Jednak większym wydarzeniem okazało się to, co nastąpiło po walce — Shigeoka został wyniesiony na noszach i zabrany z ringu.

To było ciężkie fizycznie, 12-rundowe starcie. Shigeoka wyglądał na wyraźnie wyczerpanego, zanim został podniesiony przez członków swojego zespołu, umieszczony na noszach i przeniesiony za kulisy w celu udzielenia pomocy medycznej.

Przeczytaj też: Nie żyje znany bokser Greg Haugen. Był mistrzem świata, przegrał walkę z groźną chorobą

Globus, czyli nerwowa gula w gardle. Skąd się bierze i jak się go leczy? Ten grzyb obniża cholesterol i poprawia pamięć. Wkrótce sezon

Uraz mózgu i koniec kariery

Japońska Komisja Boksu (JBC) przekazała, że zawodnik doznał ostrego krwiaka podtwardówkowego i przeszedł już kraniotomię (kraniotomia to nowoczesna forma trepanacji, w której chirurg tymczasowo usuwa większy fragment kości czaszki (tzw. płat kostny), by uzyskać dostęp do mózgu). Jak poinformował sekretarz JBC, Shigeoka jest obecnie w stanie śpiączki farmakologicznej:

Ma ostry prawostronny krwiak podtwardówkowy. Przeszedł kraniotomię natychmiast po walce i jest obecnie pod obserwacją. Potrzebujemy około tygodnia, by poznać jego stan. Jest uśpiony pod wpływem znieczulenia. Nadal będziemy monitorować jego stan.

Zgodnie z japońskimi przepisami pięściarz, który przeszedł jakikolwiek zabieg neurochirurgiczny, nie może kontynuować kariery. Bez względu na to, czy i w jakim stanie wybudzi się bokser, nie będzie już mógł stanąć w ringu.

Przeczytaj też: Polska mistrzyni walczy o zdrowie. Ruszyła zbiórka. Dramatyczne słowa

Ginjiro Shigeoka na noszach Fot. @POWCASTSPORTS/X.jpg
Ginjiro Shigeoka został zniesiony z ringu na noszach. Fot. @POWCASTSPORTS/X

Czym jest krwiak podtwardówkowy?

Krwiak podtwardówkowy to nagromadzenie krwi w przestrzeni pomiędzy oponą twardą a pajęczynówką mózgową. Powstaje zazwyczaj wskutek uszkodzenia tzw. żył mostkowych, które przechodzą przez tę przestrzeń, i może mieć postać ostrą, podostrą lub przewlekłą, w zależności od czasu, jaki upłynął od urazu.

W przypadku ostrego krwiaka podtwardówkowego objawy, takie jak utrata przytomności, rozszerzenie źrenicy, porażenia i śpiączka, mogą pojawić się już w ciągu kilku minut do kilku godzin po urazie. U części pacjentów występuje tzw. okno przejaśnienia świadomości (intervallum lucidum) — chwilowe odzyskanie przytomności przed gwałtownym pogorszeniem.

zabieg neurochirurgiczny Fot. Kalinovskiy/Getty Images.jpg
W przypadku ostrego krwiaka podtwardówkowego zwykle niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Fot. Kalinovskiy/Getty Images

Krwiaki podtwardówkowe są poważnym zagrożeniem życia ze względu na wzrost ciśnienia śródczaszkowego i ryzyko wklinowania mózgu. Leczenie zależy od rodzaju i wielkości krwiaka — w ostrych przypadkach niezbędna jest szybka interwencja neurochirurgiczna, najczęściej w postaci kraniotomii, czyli czasowego usunięcia fragmentu kości czaszki w celu ewakuacji krwiaka i zmniejszenia ciśnienia w czaszce.

Przeczytaj też: Dzieci walczące na gali MMA? Poprosiliśmy o komentarz psychologa

 

 

Źródło:
Karwacka, M., Siemiński, M., & Nyka, W. M. (2007). Krwiak nad- i podtwardówkowy. Forum Medycyny Rodzinnej, 1(3), 236–241. Via Medica.