Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Bolą cię stawy? To może być pierwszy objaw nieuleczalnej choroby
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 04.07.2024 08:40

Bolą cię stawy? To może być pierwszy objaw nieuleczalnej choroby

Masaż bolących nóg, fizjoterapia
Fot. Freepik

Bóle stawów często są bagatelizowane, a to poważny błąd. Jeśli nie mijają w ciągu kilku dni, powinniśmy udać się do lekarza. Często okazuje się bowiem, że tego typu bóle są pierwszym objawem nieuleczalnej choroby.


Bóle stawów mogą mieć wiele różnych przyczyn. Niewykluczone, że są to zmiany zwyrodnieniowo- przeciążeniowe, ale i zapalne choroby stawów. Jeśli ból jest dokuczliwy, nie mija i towarzyszą mu inne zmiany np. obrzęk stawu, gorączka, czy poranna sztywność stawów, nie zwlekajmy.

Jakie są przyczyny bólu stawów?

Borykający się z bólem stawów szukają przyczyn swojego stanu. Najczęściej jest to po prostu przeciążenie stawu, ale i ścięgien, więzadeł i torebek stawowych w wyniku pracy fizycznej lub ćwiczeń. Zazwyczaj dolegliwości mijają już po dwóch-trzech dniach. 


Kolejnymi przyczynami dolegliwości stawów, które są o wiele bardziej niepokojące, mogą być choroba zwyrodnieniowa i choroby zapalne - polimialgia reumatyczna czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból kostek
Fot. Freepik / kjpartgeter
5 nieoczywistych symptomów stwardnienia rozsianego - często nie są kojarzone z tą chorobą! Boisz się, że grozi ci tętniak? Ten test wykonasz w kilka sekund

Ból stawów a reumatyzm

Ból stawów może być pierwszym objawem reumatyzmu – nieuleczalnej choroby. Chorzy najczęściej mierzą się z porannym bólem i sztywnością stawów, co zdecydowanie utrudnia im funkcjonowanie. Często wraz z bólem pojawiają się obrzęki i zaczerwienienia oraz problemy z ruchomością stawów.

Objawami reumatyzmu są też ogólne osłabienie organizmu i stany podgorączkowe. Schorzenia reumatyczne powodują też u pacjentów zwiększenie ryzyka występowania miażdżycy, chorób serca, osteoporozy, chorób płuc, udaru mózgu oraz zawału serca.

Reumatyzm – diagnostyka

Lekarz reumatolog pomoże w zdiagnozowaniu bądź wykluczeniu reumatyzmu u pacjenta. W tym celu przeprowadzi szereg badań laboratoryjnych oraz obrazowych:

  • morfologia krwi (w szczególności parametr OB);
  • badanie czynniku reumatoidalnego (Rf);
  • badanie białka CRP;
  • badanie poziomu kwasu moczowego;
  • badanie poziomu przeciwciał anty-CCP;
  • badanie ASO;
  • RTG;
  • USG;
  • rezonans magnetyczny.

Reumatyzm – leczenie

Czy jest lek na reumatyzm? Niestety. Nie wynaleziono skutecznego leku na tę chorobę. Reumatyzm leczony jest wyłącznie objawowo. Mimo to bardzo ważna jest szybka i trafna diagnoza, która może zapobiec rozwojowi przykrych dolegliwości oraz uchronić pacjenta przed niepełnosprawnością.

Zobacz też:

Ma 35 lat i reumatoidalne zapalenie stawów. “To nie jest choroba staruszek”

Ból nogi – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu nóg

Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów