Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > U papieża zdiagnozowano kolejną chorobę. Lekarz tłumaczy, czy jest poważna i grozi zgonem
Daria  Siemion
Daria Siemion 25.02.2025 11:06

U papieża zdiagnozowano kolejną chorobę. Lekarz tłumaczy, czy jest poważna i grozi zgonem

papież Franciszek, Ojciec Święty, Watykan
Fot. Shutterstock / Alessia Pierdomenico

Papież Franciszek trafił do szpitala, gdzie walczy z poważną chorobą. Lekarze zdiagnozowali u niego zapalenie płuc. Jest jednak jeszcze jedna dolegliwość, na którą cierpi Ojciec Święty – wskazują na nią wyniki badań. Skąd się bierze i czy jest groźna, wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. 

Oświadczenie Watykanu ws. stanu zdrowia papieża Franciszka

Papież Franciszek od ponad tygodnia przebywa w szpitalu, gdzie walczy z obustronnym zapaleniem płuc. Choroba rozwinęła się na podłożu wcześniejszego zapalenia oskrzeli, które przez długi czas było bagatelizowane ze względu na obowiązki duszpasterskie. W ostatnich dniach stan zdrowia Ojca Świętego stał się krytyczny.


88-letni papież od 14 lutego 2025 roku jest hospitalizowany w rzymskiej klinice Gemelli. Jak wynika z komunikatów Watykanu, stan papieża jest poważny, ale stabilny. 


"W niedzielę wieczorem informowano, że stan zdrowia Papieża pozostaje krytyczny, jednak od soboty nie wystąpiły kolejne problemy z oddychaniem. Zostały podane dwie jednostki koncentratu krwinek czerwonych, co przyniosło korzyści, a poziom hemoglobiny wrócił do normy" – czytamy na stronie vaticannews.va.


Watykan podaje, że papież Franciszek jest przytomny, a jego samopoczucie jest dobre. Kontynuuje leczenie, w tym tlenoterapię o wysokim przepływie oraz antybiotykoterapię. Niepokój budzi jednak pojawienie się wczesnych objawów niewydolności nerek. Czytaj także: Upadek papieża Franciszka. Jest oświadczenie Watykanu ws. jego stanu zdrowia

Papież Franciszek
Papież Franciszek już w zeszłym roku zaczął podupadać na zdrowiu Fot. Grzegorz Galazka / East News
Wkładam na noc do lodówki. Owsianka nigdy nie była tak aksamitna Działa jak balsam na jelita. Wymiata złogi, wspiera rozwój mikrobioty. Po prostu cudo

Papież ma lekką niewydolność nerek – co to oznacza? Wyjaśnia nefrolog

Niewydolność nerek to poważny stan, który często rozwija się latami, nie dając wyraźnych objawów. Jak tłumaczy prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert –  internista i nefrolog, schorzenie to dotyka coraz większą część populacji:

– Średnio na pięćdziesięciu pacjentów, którzy każdego dnia zgłaszają się do lekarza rodzinnego, aż czterech ma niewydolność nerek. Jest to choroba częstsza niż cukrzyca i może rozwijać się przez 20–30 lat, nie dając wyraźnych sygnałów ostrzegawczych – wyjaśnia profesor.

Objawy niewydolności nerek, jeśli już występują, są niespecyficzne. Można do nich zaliczyć zmęczenie, osłabienie, utratę apetytu, nudności, świąd skóry, nadciśnienie czy podwyższony poziom cukru we krwi. 

Problem polega na tym, że nerki nie bolą – nie mają bowiem nerwów czuciowych. W efekcie pacjent często jest leczony na nadciśnienie czy cukrzycę, a prawdziwa przyczyna dolegliwość pozostaje niezdiagnozowana. Czytaj także: Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Papież Franciszek
Papież Franciszek ma już 88 lat – jeśli chodzi o niewydolność nerek, jest w grupie ryzyka

Typowe objawy niewydolności nerek:

  • zmęczenie,
  • osłabienie,
  • świąd skóry,
  • utrata apetytu,
  • nadciśnienie,
  • podwyższony poziom cukru we krwi,
  • nudności.

– Warto pamiętać, że niewydolność nerek znacząco zwiększa ryzyko poważnych powikłań, takich jak zawały serca, udary, a nawet niektóre nowotwory – dodaje profesor Gellert.

Czy Watykan przygotowuje się do pogrzebu Ojca Świętego?

W mediach pojawiły się liczne spekulacje, jakoby Watykan rozpoczął przygotowania do wyboru nowego Ojca Świętego i pogrzebu papieża Franciszka

Według nieoficjalnych doniesień Gwardia Szwajcarska miała nawet przeprowadzać próby ceremonii pogrzebowych. 

Do tych informacji odniósł się kapitan Gwardii Szwajcarskiej, Christian Kühne: – Nie ma ani godziny policyjnej dla strażników, ani prób pogrzebowych papieża. Kontynuujemy normalną pracę – zapewnił.

Prawdą jest jednak, że sam Papież Franciszek wyraził konkretne życzenia dotyczące swojego pochówku. Pragnie, aby ceremonia była skromna i prosta, zgodna z jego dotychczasowym stylem życia. 

Zobacz też:

Papież Franciszek w ciężkim stanie. Ma życzenia odnośnie swojego pogrzebu

Po tym poznasz, że wysiadają Ci nerki. Lekarz zdradza najczęstsze objawy

Wielu lekceważy zapalenie płuc, ale to poważne zagrożenie. Zimą umiera 3,5 tys. Polaków