Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Wystarczy 8 szklanek wody dziennie - zobacz, jak zmienią twoje ciało
Alina Gałka
Alina Gałka 25.04.2025 07:00

Wystarczy 8 szklanek wody dziennie - zobacz, jak zmienią twoje ciało

Tak twoje ciało zmieni 8 szklanek wody
Fot. Getty Images/Canva

Woda jest składnikiem odżywczym niezbędnym do przeżycia, a także główną składową ludzkiego ciała. Mimo to w zaleceniach dietetycznych wciąż nie poświęca się jej wystarczającej uwagi. Kwestią sporną jest także ilość wody, jaką powinno się spożywać każdego dnia, choć większość ekspertów zaleca picie około 8 szklanek dziennie. Optymalne spożycie i tempo wydalania wody z organizmu uzależnione są od wielu zmiennych, trudnych do zmierzenia czynników, jak np. temperatura otoczenia czy wysiłek fizyczny.

Funkcje wody w organizmie człowieka

Woda stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka i jest najważniejszym składnikiem odżywczym, bez którego funkcjonowanie organizmu byłoby niemożliwe. Choć często niedoceniana, jej rola jest nie do przecenienia – bierze udział we wszystkich procesach fizjologicznych i metabolicznych.

Najważniejsze funkcje wody w organizmie to:

transport substancji odżywczych do komórek i usuwanie produktów przemiany materii,
regulacja temperatury ciała poprzez pocenie się,
utrzymanie struktury komórek i tkanek, co zapewnia ich elastyczność i integralność,
zapewnienie odpowiedniego poślizgu w stawach oraz ochrona wrażliwych narządów, np. mózgu czy rdzenia kręgowego,
udział w procesach trawienia, poprzez obecność w ślinie, soku żołądkowym i innych wydzielinach.

Regularne i odpowiednie nawodnienie organizmu wspiera funkcjonowanie mózgu, chroni serce i nerki, wspomaga odporność i regenerację, wreszcie poprawia ogólną kondycję fizyczną. Picie wody to prosty krok do lepszego samopoczucia i dłuższego życia.

Nowy lek pomaga schudnąć i tłumi apetyt. To nie Ozempic, ale może zdziałać cuda Potężna luka w systemie emerytalnym. Przez nią niektórzy dostaną więcej pieniędzy

Fatalne skutki odwodnienia

Odwodnienie, nawet łagodne, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Już niewielki spadek poziomu wody w organizmie może prowadzić do zmęczenia, osłabienia koncentracji, bólów głowy czy pogorszenia nastroju. Przeczytaj też: Pierwsze objawy odwodnienia mogą zmylić. Latem weź to pod uwagę

W stanach bardziej zaawansowanych odwodnienie zaburza funkcjonowanie układu krążenia, nerek i termoregulacji, zwiększając ryzyko omdleń, niewydolności narządów, a w skrajnych przypadkach – hospitalizacji. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz chorzy przewlekle, u których odwodnienie może szybko prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i powikłań.

mdlejąca siwa kobieta seniorka Fot. Canva.jpg
Odwodnienie jest szczególnie groźne dla seniorów i osób przewlekle chorych. Fot. Canva

Ile wody dziennie trzeba pić?

Ze względu na brak wystarczających dowodów naukowych niezbędnych do ustalenia jednoznacznych zaleceń, odpowiednie spożycie wody – konieczne do utrzymania właściwego nawodnienia – oszacowano na podstawie danych o spożyciu wody przez osoby zdrowe. Przeczytaj również: Te objawy mogą zagrażać życiu. Tak organizm ostrzega przed odwodnieniem

Dzienne zapotrzebowanie na wodę ustalone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wynosi odpowiednio 2 litry dla dorosłych kobiet i 2,5 litra dla dorosłych mężczyzn. Jednak dostępne dowody naukowe sugerują, że większość populacji europejskich nie spełnia zaleceń dotyczących odpowiedniego spożycia wody. Co stanie się z twoim ciałem, jeśli rzeczywiście będziesz pić ok. 8 szklanek wody dziennie?

8 szklanek wody dziennie to same korzyści

Codzienne picie ośmiu szklanek wody – lub przyjmowanie odpowiednika takiej ilości wody z innymi płynami, np. herbatą ziołową, zupami itd. – przynosi szereg korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Lepsza koncentracja i sprawność umysłowa

Mózg w dużej mierze składa się z wody, dlatego nawet lekkie odwodnienie może obniżać zdolność koncentracji, pogarszać nastrój i powodować bóle głowy. Odpowiednie nawodnienie wspiera pamięć, szybkość reakcji i jasność myślenia.

Zdrowsza i piękniejsza skóra

Woda nawilża skórę „od środka” – poprawia jej elastyczność, pomaga w walce z suchością, zmniejsza widoczność zmarszczek i wspiera naturalny blask. Picie wody to prosty sposób na poprawę wyglądu cery bez drogich kosmetyków.

portret pięknej dojrzałej kobiety Fot. Getty Images/Canva.jpg
Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala zachować piękną, promienną cerę w każdym wieku. Fot. Getty Images/Canva

Wspomaganie trawienia i pracy jelit

Woda ułatwia trawienie, rozpuszcza składniki odżywcze i zapobiega zaparciom. Bez wystarczającej ilości płynów organizm ma trudności z przesuwaniem treści pokarmowej przez przewód pokarmowy.

Wspomaganie kontroli wagi

Woda może ograniczyć uczucie głodu i wspierać metabolizm. Często organizm myli pragnienie z głodem, przez co jemy więcej niż potrzeba. Regularne picie wody może zatem pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała.

Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała

Podczas wysiłku fizycznego, w upale lub gorączce ciało wydziela pot, by się ochłodzić. Woda odgrywa kluczową rolę w termoregulacji – zapobiega przegrzaniu i pomaga utrzymać stałą temperaturę organizmu.

Lepsza praca nerek i oczyszczanie organizmu

Nerki potrzebują wody, aby skutecznie filtrować krew i usuwać toksyny z organizmu. Dobre nawodnienie zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych i wspiera naturalne procesy detoksykacji. Przeczytaj też: Umiera 80 tys. Polaków rocznie, a będzie gorzej. Rozwija się latami, nie boli

Picie odpowiedniej ilości wody to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych form dbania o zdrowie. Regularne nawodnienie wspiera funkcjonowanie całego organizmu – od mózgu, przez skórę, aż po układ trawienny i nerki.

 


Źródła:
Salas Salvadó J, Maraver Eizaguirre F, Rodríguez-Mañas L, Saenz de Pipaón M, Vitoria Miñana I, Moreno Aznar L. Importancia del consumo de agua en la salud y la prevención de la enfermedad: situación actual [The importance of water consumption in health and disease prevention: the current situation]. Nutr Hosp. 2020 Oct 21;37(5):1072-1086. Spanish. doi: 10.20960/nh.03160. PMID: 32960634.