Zmiany w dniach wolnych na dziecko. Koniec absurdów

Osobom zatrudnionym na umowie o pracę i sprawującym opiekę nad dzieckiem przysługują 2 dni dodatkowego urlopu. Niezależnie od tego, ile mają dzieci. Jeśli ktoś ma czworo – wciąż dostaje tylko 2 dni wolnego. Co więcej: te 2 dni muszą zostać podzielone między oboje opiekunów. Absurdalne?
O zmianę tych niesprawiedliwych przepisów zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka. Zwrócono uwagę, że obecne regulacje mogą być niezgodne z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka.
Jak jest teraz?
Zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy, osobom zatrudnionym na umowie o pracę, które są:
- rodzicami biologicznymi,
- adopcyjnymi,
- zastępczymi,
- albo wychowują dzieci partnera/partnerki (bez więzi formalnej),
przysługują 2 dni wolne od pracy rocznie (albo 16 godzin) na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia. Można je wykorzystać elastycznie, np. cztery razy po 4 godziny – idealnie, gdy trzeba „wyskoczyć” z dzieckiem do lekarza. Prawo to wygasa z dniem 14. urodzin dziecka, nie zaś z końcem roku, w którym dziecko kończy 14 lat. Jeśli więc urodziny ma np. 16 stycznia, skorzystać z tego prawa można tylko do tej daty.
Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia tego urlopu. Gdyby to zrobił, dopuści się wykroczenia, o którym mowa w art. 281 par. 1 pkt 5 kodeksu pracy, polegającego na naruszeniu przepisów o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem, za które może zostać ukarany grzywną sięgającą nawet 30 tys. zł.
Przeczytaj także: Nie 26, ale o 9 dni więcej urlopu w 2025 roku. Efekt zmian w Kodeksie na plus
Potrzebujesz recepty? Wcale nie musisz iść do lekarza. Polacy o tym nie wiedzą Tragedia w Zduńskiej Woli. Nie żyje 6-letnie dzieckoNiesprawiedliwy przepis
Rodziców i opiekunów bulwersuje fakt, że niezależnie od tego, ile dzieci posiadają, mają prawo tylko do 2 dni opieki. Trzeba przyznać, że te przepisy są niesprawiedliwe. W dodatku te 2 dni są do podziału między mamą i tatą.
Warto jeszcze wiedzieć, że za czas 2 dni opieki nad dzieckiem rodzic zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia. A także to, że ten dodatkowy urlop nie przechodzi na kolejny rok – trzeba go wykorzystać do 31 grudnia każdego roku, bo inaczej przepada.
Przeczytaj też: Od dziś rusza dodatkowy urlop. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać?

Koniec absurdów – do ministerstwa trafił wniosek o zmianę przepisów
2 dni wolnego niezależnie od liczby dzieci to absurd. W tej sprawie do Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, Ministry Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, zaapelowały Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak, i Naczelna Rada Adwokacka. W piśmie, które wpłynęło 12 kwietnia, wskazano, że art. 188 kodeksu pracy nie nadąża za realiami życia rodzinnego. Im więcej dzieci, tym większe ryzyko nieprzewidzianych sytuacji: chorób, zamknięcia placówek czy innych nagłych zdarzeń. Zdaniem autorów propozycji obecne brzmienie przepisu może również naruszać konstytucyjne zasady równości i ochrony praw dziecka.

Postulowana zmiana zakłada dodanie 1 dnia wolnego (lub 8 godzin) na każde kolejne dziecko – maksymalnie do 5 dni rocznie:
- 1 dziecko – 2 dni (16 godzin),
- 2 dzieci – 3 dni (24 godziny),
- 3 dzieci – 4 dni (32 godziny),
- 4 dzieci i więcej – 5 dni (40 godzin).
Co istotne, uprawnienie to miałoby dotyczyć także dzieci partnera/partnerki, o ile są wspólnie wychowywane, a drugi opiekun z tego prawa nie korzysta.
Aby odciążyć pracodawców, zaproponowano, by koszt dni powyżej obecnych 2 był pokrywany z budżetu ZUS.
Przeczytaj też: 26 dni urlopu to przeszłość. Do wykorzystania będzie więcej
g.infor.pl/p/_files/38474000/wniosek-rpd-i-ora-o-zmiane-art-188-kodeksu-pracy-38474391.pdf





































