Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Zmiany w dostępności leków. Tego środka nie kupisz już bez recepty
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 13.06.2024 09:26

Zmiany w dostępności leków. Tego środka nie kupisz już bez recepty

Zmiany w dostępności leków
Fot. Freepic

W życie weszły zmiany w kategorii dostępności trzech leków. Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska poinformowała o zmianie kategorii dostępności trzech preparatów. 

Jeden ze środków, który jeszcze do niedawna można było zakupić bez recepty w aptekach, dostępny jest teraz jedynie dla tych, którzy mają receptę od lekarza. O jakich preparatach mowa?

Zmiany w dostępności leków

W życie weszły dwie decyzje Prezesa URPL. Obie dotyczą zmiany kategorii dostępności leków. Decyzje sprawiły, że dwa leki, które dotychczas wydawane były jedynie na receptę, można obecnie zakupić bez pisemnego zalecenia lekarza.

Dodajmy, że jeden ze środków zmienił kategorię dostępności w odwrotny sposób. Lek, który jeszcze niedawno dostępny był bez recepty, teraz, by go zakupić w aptece, trzeba mieć zgodę od lekarza.

Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska poinformowała o zmianie kategorii dostępności trzech leków
Fot. Freepic

 

Seniorzy otrzymają dodatkowe 330 zł. Decyzja jest automatyczna! Nie trać czasu na takie znajomości. Jak rozpoznać fałszywych ludzi?

Jakie środki kupimy bez recepty?

Wśród środków, które można zakupić bez recepty znalazły się takie medykamenty, jak Opokan mx oraz Sonoxen. Pierwszy środek ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Zawiera meloksykam i należy do grupy Niesteroidowych Leków Przeciwzapalanych. Stosuje się go u osób dorosłych, również wtedy, gdy zaostrzają się objawy chorób reumaitoidalnych.

Również dostępny bez recepty jest lek Sonoxen. Należy on do grupy leków przeciwhistaminowych, które ma działanie uspokajające. Stosowany jest do objawowego leczenia bezsenności u dorosłych. Zawiera substancję czynną  doksylaminy wodorobursztynian.

Tego leku nie kupisz już bez recepty

Jest jeden środek, który po decyzji Prezesa URPL zmienił kategorię dostępności z OTC na Rp i tym samym stał się dostępny tylko na receptę. To lek  Cytisinum Aflofarm. Jest to środek zawierający substancję czynną nazywaną cytyzynikliną, a jej działanie porównywane jest do nikotyny. Ten lek przeznaczony jest dla osób, które chcą rzucić palenie.

Środek stopniowo wypiera nikotynę z organizmu, dzięki temu zmniejsza się uzależnienie od nikotyny i możliwe jest odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów abstynencji głodu nikotynowego.

Czytaj też:

Włosy wypadają po Ozempicu jak po chemii? Niepokojące relacje pacjentów

Wielu Polaków na to czekało. Ten lek będzie wkrótce dostępny bez recepty

Uwaga na ten lek - może wywoływać poważne skutki uboczne! Zgłoszenia o dwóch ciężkich przypadkach