Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Zrzucasz wagę i podkręcasz metabolizm. Post to ulga dla organizmu
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 24.02.2024 17:39

Zrzucasz wagę i podkręcasz metabolizm. Post to ulga dla organizmu

post
canva

Wielki Post już się zaczął. Jest to czas, w którym rezygnujemy z różnych przyjemności, w tym i z jedzenia. Post jednak nie jest wyłącznie praktyką duchową. Ma też wiele korzyści zdrowotnych. O jego korzystnym wpływie na ludzki organizm mówi się coraz więcej m.in. w kontekście leczenia cukrzycy. Czy warto pościć poza Wielki Postem? 

Post – praktyka duchowa i element terapii leczniczej w jednym

Nie ma jednej słusznej formy posty. Każdy, kto go praktykuje, może sam ustalić, z jakich pokarmów i innych „przyjemności” zrezygnuje w tym czasie – niektórzy decydują się nawet na krótkotrwały post suchy, w którym nie jedzą, ani nie piją lub jedzą tylko warzywa i piją wodę. Możliwości jest dużo.

W ostatnim czasie szczególną popularność zdobywa post przerywany, zakładający, że posiłki spożywamy wyłącznie w określonych oknach czasowych. Popularnym systemem przerywanego postu jest 16-godzinne poszczenie i 8-godzinne okno żywieniowe. Niektórzy z kolei spożywają posiłki przez 5 dni i następnie 2 dni poszczą.

Post nie jest już wyłącznie domeną osób wierzących, choć co ciekawe one z kolei niekiedy nazywają post pozbawiony “elementu duchowego” jako głodówkę. 

Zobacz też: Dieta DASH - najzdrowsza dieta na świecie! Zalecana jest szczególnie osobom z nadciśnieniem

3.png

To tylko odchudzanie, zwykła dieta, czy już zaburzenie? Różnica bywa niewyraźna Światowy Dzień Cukrzycy. Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków edukuje

Lekarze również doceniają właściwości postu

O poście w pozytywny sposób coraz częściej mówią lekarze, traktujący go jako narzędzie wspomagające leczenie różnych problemów zdrowotnych.

Prof. Peter Schwarz z Instytutu Paula Langerhansa w Dreźnie, znanej placówki zajmującej się badaniami nad cukrzycą, to m.in. jeden z entuzjastów postów. Lekarz doceniony został za osiągnięcia w leczeniu cukrzycy i stłuszczenia wątroby – w tym celu zastosował właśnie post połączony z aktywnością fizyczną.

O korzystnym wpływie postu wspomina się także w kontekście choroby Alzheimera. W czasopiśmie Cell Metabolism opublikowano wyniki badania przeprowadzonego na myszach, z którego wynika, że post przerywany koryguje zaburzenia rytmu dobowego, obecne w chorobie Alzheimera.

„Przez wiele lat zakładaliśmy, że zaburzenia rytmu dobowego obserwowane u osób z chorobą Alzheimera są wynikiem neurodegeneracji, ale teraz dowiadujemy się, że może być odwrotnie – zaburzenia rytmu dobowego mogą być jednym z głównych czynników wywołujących tę chorobę” – powiedziała zacytowana przez PAP dr Paula Desplats, profesorka na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Zobacz też: Cukrzycę można rozpoznać po paznokciach

Post przerywany zbija cukier

Naukowcy z Uniwersytetu z Illinois w Chicago zaprosili do badania 75 uczestników, których podzielili na 3 grupy. W jednej z nich znaleźli się badani przestrzegający zasad żywieniowych ograniczonych czasowo, w drugiej znalazły się osoby ograniczające kalorię, a pozostałe osoby weszły w skład grupy kontrolnej. Przez 6 miesięcy mierzono masę ciała uczestników, obwód talii, poziom cukru we krwi i inne wskaźniki zdrowotne. Okazało się, że uczestnicy spożywający posiłki tylko między południem a godziną 20, stracili więcej na wadze niż osoby na diecie niskokalorycznej.

U uczestników stosujących post przerywany i tych, którzy ograniczali kalorię, spadł poziom cukru we krwi – zmierzono to za pomocą testu hemoglobiny glikowanej A1C.

Eksperci stwierdzili jednak, że badanie należy powtórzyć i zaprosić do niego większą liczbę osób i wydłużyć czas eksperymentu – dzięki temu wyniki będą jeszcze dokładniejsze.

Dieta przerywana ma też przeciwwskazania

Stosowanie okien żywieniowych nie jest dla wszystkich. Postu przerywanego nie powinny przeprowadzać osoby z zaburzeniami hormonalnymi, kobiety w ciąży i kobiety karmiące. Dużą ostrożność powinni zachować także cukrzycy – w ich przypadku post przerywany może wywołać niekontrolowane wahania glukozy.

źródło: Pap.pl,